Da, sol je potrebna našem organizmu za normalno funkcioniranje, baš kao što je potreban i niz drugih sastojaka. Važna je za funkciju mišića, ali i živaca. Ipak, ključ leži u pravoj količini soli, odnosno da ne pretjerate ni u jednom trenutku jer posljedice konzumacije prevelike količine natrija mogu biti kobne.
Nuspojava je mnogo
Svjetska zdravstvena organizacija kaže kako je preporučena dnevna količina soli manje od pet grama, što bi bilo nešto manje od žličice za čaj. Rijetki su oni koji se stvarno pridržavaju ove mjere, jer iako možda ne solite dodatno hranu, svaki gotovi ili polugotovi proizvod u sebi uvijek ima još dodatnu sol, kao i štetne aditive.
Doktorica Maria Geyman kaže kako previše soli utječe na vrlo važne životne funkcije, na primjer na spavanje. Preslana hrana također utječe i na probavu pa tako ako prije spavanja jedete na primjer slano meso s nekakvim umakom vaše tijelo će misliti na to kako probaviti tu hranu, a ne na spavanje. Osim toga, postoji još niz simptoma koje ste možda i primijetili, ali im niste pridavali previše pažnje. Nadutost, žeđ, suha koža, kao i problemi s trbuhom su česta pojava.
Postoji rješenje
Postoje i one dugoročne posljedice kao što su začepljenje krvnih žila, povišeni tlak, rak želuca, osteoporoza i bubrežni kamenci. Samo zbog povišenog tlaka šanse za srčanim udarom se povećavaju. Sve što morate napraviti kako biste spriječili ovo je jesti manje soli i općenito pripaziti na prehranu.
Zvuči lagano za napraviti, a uistinu i je lagano. Ne solite hranu tokom kuhanja, maknite soljenke sa stola, izbjegavajte hranu iz konzerva ili hranu koja je polugotova. Smanjite konzumaciju slanih grickalica i odaberite proizvode s manjim udjelom natrija.
Samo probajte i rezultati će biti vidljivi vrlo brzo. :)
Izvor: She Knows