Deset stvari koje svakodnevno koristimo zapravo nas polako, ali sigurno truju

Image
Foto: Giphy

Neke od njih pridonose razbolijevanju i šire zarazu godinama, a da toga nismo ni svjesni

19.12.2016.
16:21
Giphy
VOYO logo

Jutro je najbolje započeti toplim tušem, i osvježavajućim pranjem lica i odmah se osjećate kao nova osoba. Zatvorite tuš, stanete na kupaonski tepih i dobro operete zube. Sve bi to bilo idealno da nije opasnije nego što mislite.

Iako je toliko teško za povjerovati, stvari koje svakodnevno koristite za osobnu higijenu, mogu vas koštati zdravlja. Neke od njih pridonose razbolijevanju i šire zarazu godinama, a da toga niste ni svjesni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo u čemu se krije opasnost:

1. Četke za lice

Image

One fantastične četke koje savršeno uklanjaju mrtve stanice kože zasigurno vrve bakteirjama i plijesni ako ih ostavljate pored kade ili u tuš kabini. Prije nego krenete čistiti lice, prvo očistite četku antibakterijskim sapunom. Zatim je operite toplom vodom te ponovite postupak sa blagim šamponom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Sapun

Klasični tvrdi sapuni koji najčešće stoje na umivaoniku također su utočište raznih bakterija. Iako se cijeli svijet sastoji od bakterija i živimo s njima, neke od njih nikako ne želimo blizu svog organizma.

Sapun održavajte čistim i isperite ga svaki put prije i nakon korištenja. Ako ste zdravi, vaš organizam uspješno će eliminirati neke zločeste bakterije. U suprotnom, tekući sapun za vas je bolji odabir.

3. Četkica za zube

Image

Ako ne spuštate dasku od wc-a odmah kada pustite vodu, mikrobi i bakterije iz mokraće i izmeta putuju po zraku i lijepe se na sve što stignu, uključujući i vašu četkicu za zube. Četkice mijenjajte što češće, a onu koju sada koristite dezinficirajte alkoholom.

4. Mrežice i spužvice za pranje

Ne biste vjerovali koliko su ove stvari zapravo zmazane i prekrivene raznoraznim bakterijama, plijesni i mrtvim stanicama kože. Već nakon tjedan dana korištenja mogu biti potpuno neupotrebljive. Iako je praktično, nemojte ih držati u tušu već ih pustite da se osuše na manje vlažnom mjestu. Također, redovito ih mijenjajte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Perilica za rublje

Image

Nikada ne čistite vrata i gumu perilice rublja? Kako onda možete očekivati da će vam odjeća biti čista? Svakih mjesec dana ulijte malo jabučnog octa u spremnik za prašak i pustite je neka pere. Osim što ćete ovako otopiti zaostali kamenac od tvrde vode, vaša perilica bit će dezinficirana i bez neugodnih mirisa.

Poslije svakog pranja, uklonite vodu, moguću kosu koja je otpala s odjeće i ostatke praška sa zaštitne gume te prebrišite vrata perilice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Glava tuša

Nakon nekog vremena, na glavi tuša mogu se namnožiti bakterije M.avium koje izazivaju rak pluća. Kako je održati čistom? Jednostavno, namočite je u bijeli ocat, pustite neka stoji neko vrijeme i to je to.

7. Toaletni papir

Image
Foto: Thinkstock, gpointstudio

Baš kao i četkice za zube, toaletni papir vjerojatno je prekriven mikrobima iz wc školjke, a sve što možete napraviti jest držati dasku poklopljenom.

8. Ručnici

Ručnici su sakupljači vlage, mrtvih stanica kože i bakterija pa ih se treba mijenjati barem jednom tjedno, a one za lice trebalo bi i češće.

9. Kutijice za leće

Image

Oči su osjetljiv organ i malo im treba da se na njima razvije infekcija. Oni koji nose leće često danima ne mijenjaju otopinu koja se nalazi u kutijicama za pohranu, a trebala bi se mijenjati svaki puta kada skidate leće. Također, kutijicu je dobro baciti i kupiti novu svaka tri mjeseca kako biste smanjili mogućnost infekcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

10. Čistilice za lice

Mnogi gelovi za čišćenje lica imaju poklopce ispod koji se talože ostaci sasušenog gela popraćeni bakterijama. Redovite ih perite i prozračujte kupaonicu.

savrseni
USKORO
VOYO logo