POMOĆ IZ LJEKARNE I IZ PRIRODE

Imaš problema sa spavanjem? Evo kako se u menopauzi dobro naspavati

Jednu od nuspojava menopauze osjetit ćeš i noću pa ćeš primijetiti kako se budiš umorna jer nisi uspjela 'uloviti' dovoljno sati kvalitetnog sna. Evo kako si odmah možeš pomoći

Problemi sa spavanjem u menopauzi
Foto: profimedia.hr

Nevjerojatan podatak, ali čak 40 do 60 posto žena imat će problem s spavanjem u menopauzi. Problemi sa spavanjem mogu biti raznovrsni: nekim će ženama trebati dugo da utonu u san, druge će se često noću buditi, treće će se osjećati razbuđeno mnogo prije no što svane zora. Neke će žene čak patiti i od nesanice pa ponekih noći neće moći uopće spavati.

Image
PREHRANA JE VAŽNA

Razdoblje promjena: Što jesti nakon četrdesete za bolje zdravlje?

Dakako, krepki san - i dovoljno sati spavanja - nužni su za normalno funkcioniranje našeg organizma. Kad imamo bilo koji problem sa spavanjem, teško nam je obavljati naše svakodnevne obaveze te se osjećamo umorno i iscrpljeno tijekom dana. Sve to itekako će utjecati na naše fizičko, a pogotovo psihičko zdravlje.

Uzrok problema sa spavanjem nakon 50-e

Neke žene za loš san okrivljuju noćno znojenje koje definitivno ometa mirno spavanje. Znojenje je rezultat valunga koji se događaju zbog promjene u razini hormona u menopauzi. Riječ je, naravno, o estrogenu, ali također progesteronu kojima je glavna funkcija vezana za plodnost, a također imaju važnu ulogu kod regulacije frekvencije otkucaja srca i temperature tijela.

Problemi sa spavanjem kao uzrok niza poteškoća

Ako noću ne spavaš dobro drugi dan ne samo da ćeš biti umorna, nego ćeš biti i lošeg raspoloženja. Nedovoljno sna može potaknuti razvoj depresivnog poremećaja. Osim toga, posljedica su nerijetko poteškoće s koncentracijom i pamćenjem.

Umjesto da se okrećeš u krevetu i razmišljaš o tome kako ne možeš zapasati, liječnici savjetuju da radije uzmeš u ruke knjigu (ne mobitel) ili pokušaš s tehnikama meditacije ili svjesnog disanja. Naime, zbog frustracije oko problema sa spavanjem povećat će se razina hormona stresa u tvom organizmu - a onda si opet u začaranom krugu. “Ako to postane trajno stanje, može dovesti do visokog krvnog tlaka”, upozorava Astrid Novak, poznata ginekologinja iz Berlina.

Što učiniti kako bi bolje spavala?

Problemi sa spavanjem tijekom menopauze nisu doživotna osuda - postoji način kako ih možeš riješiti ili barem značajno ublažiti. Jedan od načina jest uzimanje hormonske terapije. Hoće li liječnik pacijentici prepisati hormone ovisi o tome koliko su teško njeni problemi sa spavanjem.

"Mnoge žene radije se odlučuju za biljne pripravke", kaže Novak. U slučaju da ne postoji povećan rizik od raka dojke te u slučaju da problem sa spavanjem ne uzrokuju neke bolesti, kao što su one vezane za rad štitnjače, uzimanje hormona, smatra Novak, može biti korisno za ublažavanje ove nuspojave menopauze.

Preporučuje se početi s niskom dozom, a dobar su izbor i estrogenski pripravci u obliku gela jer ne povećavaju rizik od tromboze. S druge strane, progesteron u obliku gela nije jednako učinkovit kao hormon u tableti. Ipak, postoje kombinacije - flasteri koji sadrže estrogen i hormon žutog tijela, ali nisu uvijek dostupni u ljekarnama.

Image
Foto: Pexels

Pomoć iz prirode

Mnoge žene radije posežu za prirodnim sredstvima kako bi doskočile problemu sa spavanjem. Riječ je o tako zvanim prirodnim hormonima koje sadrži, na primjer, soja, hmelj ili crvena djetelina. Ipak, ovakvi hormoni ne dolaze bez ikakvih rizika: “Njihovo biljno porijeklo ne znači da su bezopasni. Gdje ima učinka, bit će i nuspojava. Ovi takozvani prirodni hormoni mogu, uz odgovarajuću dozu, imati iste rizike kao oni proizvedeni umjetno", upozorava Novak.

Nedostatak hranjivih tvari i vitamina

Otkriveno je kako mnoge žene s poremećajem spavanja u menopauzi imaju sniženu razinu triptofana u krvi. Triptofan je važna aminokiselina koja je potrebna za proizvodnju hormona sna melatonina, ali je također važna komponenta za hormon i neurotransmiter serotonin, poznat kao 'hormon sreće'.

“Za žene s niskom razinom triptofana, uzimanje triptofana navečer može biti od pomoći”, savjetuje Novak. Pri tom, uzimanje B vitamina dodatno podupire stvaranje melatonina.

Biljke koje potiču san i djeluju umirujuće su, na primjer:

  • lavanda
  • melisa
  • pasiflora
  • gospina trava
  • korijen jama

Može ih se koristiti u raznim oblicima, kao tablete, eterična ulja ili za pripravljanje čaja.

POGLEDAJ VIDEO: KAKO BITI SRETAN?