IZVANREDNO STANJE / U ovoj zemlji je u ratu protiv bandi uhićeno dva posto odrasle populacije

Image
Foto: AP Photo/Salvador Melendez

Salvador je dom nekih od najozloglašenijih svjetskih bandi poput Barrio 18 i MS-13. Potonja se pojavila u Los Angelesu 80-ih godina među salvadorskim imigrantima koji su pobjegli iz domovine zbog građanskog rata dijelom financiranim iz SAD-a. Banda je rasla i uključila druge migrante iz Srednje Amerike, a 90-ih godina su mnogi od njih deportirani u svoje matične zemlje, što je tamo izazvalo eksploziju nasilja

15.12.2022.
12:46
AP Photo/Salvador Melendez
VOYO logo

Osam mjeseci otkako je predsjednik Salvadora Nayib Bukele najavio rat protiv bandi, procjenjuje se da je dva posto odrasle populacije ili otprilike 100.000 ljudi u toj zemlji završilo iza rešetaka.

Salvador je tako došao u produženo izvanredno stanje, samo u ožujku ubijeni su desetci ljudi, a smanjila su se važna ustavna prava poput pravednog postupka i slobode udruživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čini se da ova politika željezne ruke (mano dura) protiv bandi djeluje, jer prema Tizianu Bredi, stručnjaku za Srednju Ameriku u Kriznoj skupini, stopa ubojstava u Salvadoru počela je padati. A sam Bukele sada uživa popularnost o kakvoj mnogi lideri mogu samo sanjati, piše CNN.

Image
tinder swindlers /

Uhićena banda ljubavnih prevaranata: Unajmili glumca koji se predstavljao kao vojnik, među žrtvama i žena iz Hrvatske

Image
tinder swindlers /

Uhićena banda ljubavnih prevaranata: Unajmili glumca koji se predstavljao kao vojnik, među žrtvama i žena iz Hrvatske

Prema istraživanju CID Gallupa provedenom u listopadu u 12 zemalja Latinske Amerike, 86 posto populacije podržava njegovu politiku, što ga čini najpopularnijim liderom u regiji, unatoč navodnim kršenjima prava. Međutim, je li to održivo? Regionalni promatrači upozoravaju da bi popularnost Bukeleove politike mogla dovesti do oponašanja u regiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Salvador je dom nekih od najozloglašenijih svjetskih bandi poput Barrio 18 i MS-13. Potonja se pojavila u Los Angelesu 80-ih godina među salvadorskim imigrantima koji su pobjegli iz domovine zbog građanskog rata dijelom financiranim iz SAD-a. Banda je rasla i uključila druge migrante iz Srednje Amerike, a 90-ih godina su mnogi od njih deportirani u svoje matične zemlje, što je tamo izazvalo eksploziju nasilja.

Prije reformi koje je napravio predsjednik, oko 70.000 aktivnih članova bandi diljem zemlje činilo je praktično nemogućim da političari i državni dužnosnici izbjegnu suradnju s njima ako žele, između ostalog, provesti predizbornu kampanju ili pružiti usluge u siromašnim četvrtima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pappier ističe primjer Čilea, koji je imao produženo izvanredno stanje kao odgovor na nasilje na jugu zemlje te Ekvador, gdje je vlada najavila slične mjere kao odgovor na nasilje bandi u zatvorima u studenom. Posljednjih tjedana ljevičarska čelnica Hondurasa Xiomara Castro, koja se kandidirala na platformi za ljudska prava, pokrenula je jednomjesečno djelomično izvanredno stanje zbog sve češćih iznuda, suspendirajući ustavna prava u određenim regijama dok se obračunava s kriminalnim skupinama.

Kako je stopa ubojstava u zemlji počela padati 2020. godine, pojavila su se izvješća da je Bukeleova vlada navodno sklopila dogovor s bandama. Prema izjavi ministarstva financija SAD-a, Bukeleova administracija optužena je za pružanje financijskih poticaja bandama MS-13 i Barrio 18 kako bi se osiguralo da nasilni incidenti i broj potvrđenih ubojstava budu na niskim razinama. Bukeleova vlada odbacila je optužbe, a Bukele je to na Twitteru opisao kao očitu laž.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik State Departmenta rekao je za CNN da je nasilje bandi ozbiljan problem, a Salvador i SAD imaju veliki interes osigurati da se ovi nasilni kriminalci maknu s ulica. SAD je pozvao predsjednika Nayiba Bukelea i njegovu administraciju da se pozabave prijetnjom bandi na način koji štiti ljudska prava i temeljne slobode Salvadoraca.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo