VIDEO: / Stvarni bjegovi iz zatvora kakvih nema ni u filmovima

Bjegovi iz zatvora kakve viđamo u filmovima, a koji uključuju dugotrajno planiranje i savršenu izvedbu, obično su samo stvar mašte scenarista.

22.1.2013.
15:42
VOYO logo

Bijeg kroz knjižnicu

Zloglasni američki serijski ubojica Ted Bundy terorizirao je zemlju 1970-ih, a kad je napokon uhvaćen, odbio je odvjetnika i odlučio se pred sudom braniti sam.

Nije poznato je li to bio dio plana, ali na dan suđenja je za vrijeme stanke dobio dopuštenje da ode do knjižnice kako bi dodatno proučio literaturu. Čak su mi i skinuli lisice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bundy je jako razočarao pravni sustav kad je skočio s drugog kata knjižnice i dao se u bijeg. Uhićen je tek nakon šest mjeseci, te je suđenje nastavljeno. Savjetovano mu je da samo bude strpljiv i miran jer se činilo da država nema dovoljno dokaza da ga osudi.

Ipak, strpljenje mu nije bila jača strana, pa je počeo raditi na novom planu bijega. Naime, počeo je kopati strop u svojoj ćeliji, a na Badnjak je konačno probio plafon i završio – u stanu upravitelja zatvora, kojeg nije bilo doma. Bundy je posudio njegovu odjeću i jednostavno išetao kroz ulazna vrata i pobjegao na Floridu, te se zakleo da više neće ubijati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovno je uhićen kad je prekršio vlastiti zavjet, te je na koncu pogubljen, a Amerikanci su naučili važnu lekciju da serijski ubojice baš nisu osobe od povjerenja.

Bijeg helikopterom

Vassilis Paleokostas navodno je grčka verzija Robina Hooda – pljačka i otima bogatima, a novac dijeli siromašnim obiteljima. Osim po zločinima, sličan je Robinu Hoodu i po snalažljivosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je 2006. konačno uhićen, uspio je pobjeći iz zatvora tako što su kolege došle po njega – helikopterom. Jednostavno su sletjeli u dvorište zatvora i pokupili ga, a stražari nisu reagirali jer su mislili da je riječ o iznenadnom posjetu upravitelja zatvora ili nekog državnog dužnosnika. Ipak, nitko nije toliko lud da pokuša sletjeti u zatvor i jednostavno pokupiti osuđenog zločinca.

Nakon uspješnog bijega, Grk je na slobodi bio nekoliko godina, nakon čega je ponovno uhićen. Godine 2009. pobjegao je iz istog zatvora, na jednaki način, što je rezultiralo uhićenjima čuvara te smjenama u političkom vrhu, a Paleokostas je i dan-danas u bijegu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednostavno išetao

Amerikanac Charles Victor Thompson osuđen je na smrtnu kaznu jer je 1998. ubio svoju bivšu djevojku. Godine 2005. odlučio je da ipak ne želi biti pogubljen, pa je smislio plan na kojem mu svi mogu pozavidjeti.

Prvo je u zatvor prokrijumčario civilnu odjeću. Sljedeći korak bio je izlazak iz ćelije. Dogovorio je sastanak s odvjetnikom, a kad je ovaj otišao, Thompson se brzo presvukao u civilnu odjeću i izašao iz sobe jer su vrata bila otključana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, još uvijek je morao napustiti zatvor, a njegov genijalan plan posložio se kao slagalica kad je naišao na čuvara koji ga je pri izlasku iz zatvora zatražio da mu pokaže akreditaciju. Thompson je rekao da je odvjetnik i pokazao mu svoju "zatvoreničku akreditaciju". Čuvar je prokomentirao da još nije vidio takvu iskaznicu, pa ga je, logično, pustio iz zatvora.

Njegov boravak na slobodi nije potrajao. Uhićen je u dućanu u kojem je nakupovao alkohol i napio se. Volio je piti, piti i ubiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaključao čuvare u WC

Alfie Hinds bio je britanski kradljivac dragulja koji se proslavio sredinom 20. stoljeća stalnim bjegovima iz raznih strogo čuvanih zatvora. Iako je cijelo vrijeme tvrdio da je nedužan, u prilog mu nikako nisu išle vještine provaljivanja i otključavanja brava kojima se služio kako bi pobjegao iz zatvora.

Prvi put kad je pobjegao, Hinds je uspio otključati zatvorska vrata tako što je zapamtio oblik ključa i napravio kopiju. Uhićen je osam mjeseci kasnije, no taj mu put nisu pokazali kako izgleda ključ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi bijeg planirao je malo duže, pa je tako tužio policajca koji ga je uhvatio zbog nepropisnog uhićenja. Kad je bio u sudnici, tražio je da ga puste na WC. Tamo su ga ispratila dvojica čuvara, no Hinds je već imao cijeli plan i lokot koji ga je čekao na vratima WC-a.

Kad su mu skinuli lisice kako bi obavio nuždu, Hinds je oborio čuvare i zaključao vrata lokotom. Nakon godina natezanja sa zatvorskim sustavom i brojnih bjegova, na slobodu je pušten 1964. kad je poznavanjem rupa u zakonu uspio dokazati da je nezakonito uhićen, a dobio je i odštetu od policajca kojeg je tužio u iznosu od 1.000 dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kasnije je postao i član Mense te glasni progovaratelj protiv rupa u britanskom zakonu.

Sve pomalo

Richard Lee McNair osuđen je 1987. na čak dvije doživotne kazne, nakon što je ubio jednog čovjeka i ranio drugog u pokušaju pljačke. Unatoč tome što je služio dvije doživotne kazne, dosta je vremena proveo izvan zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi bijeg odigrao se 1988. kad je u sobi bio s trojicom istražitelja. Uspio je balzamom za usne toliko namazati ruke da ih je izvukao iz lisica i dao se u bijeg.

Četiri godine kasnije pobjegao je iz zatvora šuljajući se kroz otvor za ventilaciju. Uhićen je nakon 10 mjeseci, te je premješten u strogo čuvani zatvor. No, to mu je poslužilo samo kao izazov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda najzanimljiviji pokušaj bijega bio je 2006., kad je McNair iskoristio svoj zatvorski posao šivanja vreća za poštu i jednostavno se sakrio u vreću i poslao u jedno skladište. Na slobodi je proveo skoro godinu dana, unatoč tome što ga je na dan bijega zaustavio policajac i ispitao jer je odgovarao opisu bjegunca. Legendarni razgovor policajca s bjeguncem snimljen je i kamerom, a kao šećer na kraju svakako ga pogledajte u nastavku. Možda je najkomičniji detalj cijelog razgovora taj što McNair nije uspio zapamtiti prvo lažno ime koje je dao policajcu, pa ga je tijekom razgovora promijenio. U svakom slučaju, uživajte:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo