Biografija / Kako je Mario Banožić od studenta ekonomije postao direktor poduzeća pa ministar obrane?

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Od ekonomista i voditelja odsjeka turizma u Vukovarsko-srijemskoj županiji do ministra državne imovine i ministra obrane, doznaj sve o Mariju Banožiću

9.11.2021.
9:30
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo
Image
NAPETI ODNOSI /

Nema pomirbe državnog vrha. Premijer, predsjednik i ministar razišli se zbog viđenja stanja u vojsci

Image
NAPETI ODNOSI /

Nema pomirbe državnog vrha. Premijer, predsjednik i ministar razišli se zbog viđenja stanja u vojsci

Datum i mjesto rođenja

Mario Banožić rođen je 10. ožujka 1979. u Vinkovcima.

Školovanje

Mario Banožić je diplomirao 2002.  na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, gdje je ujedno 2008. završio poslijediplomski znanstveni studiji, a 2013. poslijediplomski doktorski studij.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobni život

Mario Banožić je oženjen i ima troje djece. Živi u Vinkovcima. Kada se ne bavi politikom ili dužnostima ministra, također je predsjednik udruge Cromar  (Hrvatske udruge za marketing). Ujedno, kao ljubitelj lova član je Lovačkog društva Vinkovci te član Izvršnog odbora Lovačkog društva Sloga Vinkovci.

Santini i Son-Ugo-Cor

2003. Banožić se zaposlio u poduzeću Santini kao komercijalist za uvoz i izvoz. Tijekom 2004. zaposlio se u tvrtki Son-Ugo-Cor kao generalni direktor. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od stručnog suradnika do pročelnika 

Od 2005. do 2009. Banožić je odrađivao stručni staž, a od 2009. do 2010. je stupio na funkciju voditelja odsjeka turizma u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Potom je do 2013. djelovao kao pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za regionalni razvoj i međunarodnu suradnju te uskoro stekao mjesto pročelnika Upravnog odjela za turizam i kulturu u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Zatim je godinu dana obnašao dužnosti pročelnika Stručne službe za unutarnju reviziju, a od 2014. do 2017. na mjestu pročelnika Upravnog odjela za kulturu i turizam (Grad Vinkovci). 

Usponi unutar HDZ-a

2014.  Banožić je preuzeo dužnosti tajnika Županijskog odbora HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije, dok 2017. mjesto potpredsjednika Akademske zajednice Ante Starčević HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 2018. Banožić je član Središnjeg odbora HDZ-a i član Predsjedništva Akademske zajednice HDZ-a Ante Starčević. 

2021. preuzeo je dužnosti predsjednika Županijskog odbora HDZ-a Vukovarsko-srijemske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od predstojnika Ureda državne uprave do ministra državne imovine

Od 2018. do 2019. Banožić je predstojnik Ureda državne uprave, Vukovarsko-srijemske županije te odmah potom ministar državne imovine.

Ministar obrane 

24. srpnja 2020. Mario Banožić je imenovan za novog ministra obrane, smijenivši Damira Krstičevića. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Političke afere

Afera Slučaj dodijeljeni stan

Povjerenstvo za sukob interesa otvorilo je predmet protiv ministra Banožića u studenom 2021. godine. 

Nakon što je tjednik Nacional objavio da je ministar obrane Mario Banožić prije dvije godine de facto dodijeli sam sebi državni trosobni stan u strogom centru Zagreba i to kako bi na posao "išao pješice", a pritom je stan i uređen za oko 200.000 kuna, reagiralo je u utorak i Povjerenstvo za sukob interesa koje je otvorilo predmet protiv ministra. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa danas je na temelju članka objavljenom u Nacionalu otvorilo predmet protiv ministra Banožića", rekla je  glasnogovornica tog povjerenstva Martina Jurišić.

Pojasnila je i da će sada taj predmet "ići u normalnu obradu" tj. prikupljat će se podaci i dokumentacija kako bi se utvrdilo činjenično stanje, a nakon toga će ići na sjednicu Povjerenstva na kojoj će se donijeti odluka o pokretanju ili ne pokretanju postupka. Ministarstvo je to demantiralo tvrdeći da je stan dobio temeljem dužnosti koju obavlja te ovisno o broju članova svoje obitelji. , a detalje o svemu možete pronaći OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afera Vjetroelektrane

U lipnju 2020. mediji su prenijeli da bi Banožić mogao biti pozvan u ulozi svjedoka u slučaju Josipe Rimac i Afere Vjetroelektrana. Na upit je li primio poziv od bivše gradonačelnice Knina radi ustupanja usluga poduzetnicima, Banožić je navodno odgovorio da su pozivi takve vrste tipični te „uobičajena procedura kad je riječ o investitorima i da svatko pokušava što manje platiti, što više skratiti procedure“. No isto tako da kada se nešto procijeni lošim za proračun Hrvatske, da se to onda ne radi. Bude li ga USKOK pozvao, rekao je da će se odazvati. 

Afere u oružanim snagama

  • Neispravni vojni avioni 

U kolovozu 2020. Banožić je navodno zatražio izvješće i remont neispravnih vojnih helikoptera koji su već bili na servisiranju u Rusiji te zbog čijeg kvara predsjednik Republike Zoran Milanović 28. srpnja nije mogao poletjeti na svečanu sjednicu Općinskog vijeća u Veloj Luci i na izložbu u čast Olivera Dragojevića. Iako je organiziran let drugim helikopterom te je kasnije kvar bio uklonjen, navodno je počela kružiti optužba namjernog nemara naspram predsjednika RH. Video možete vidjeti ovdje

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Ostavka načelnika Oružanih snaga

Krajem listopada 2020. mediji su prenijeli da je Mario Banožić navodno zatražio ostavku načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, viceadmirala Roberta Hranja. Posebice nakon što mu je bilo zabranjeno govoriti u Požegi prilikom prisege ročnih vojnika, što je Hranj opravdao da ta zapovijed dolazi od strane predsjednika RH Zorana Milanovića. Nakon toga, Banožić je navodno inicirao kako bi Inspektorat obrane trebao provjeriti zakonitost zapovijedi Hranja u slučaju brigadira Burčul, slučaju u Požegi te u odobrenjima materijalnih sredstava za potrebe predsjednika Milanovića.

  • (Ne)produžetak mandata brigadira Burčul 

U listopadu 2021. počelo je predbacivanje između ministra obrane i predsjednika RH vezano uz produljenje mandata zapovjedniku Počasno-zaštitne bojne Elvisa Burčulu. Navodno, ministar Banožić se oglušio o zapovijed predsjednika Milanovića da se produlji staž Burčulu za još dva i pol mjeseca prije mirovine. Budući da prema Zakonu o obrani, vrhovni zapovjednik na prijedlog Vlade imenuje načelnika Glavnog stožera, ujedno i njegovo razrješenje, predsjednik Milanović smatra da se Banožić upleo u zapovjedni lanac te je preko medija poručio i predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću da dovede u red situaciju. Kao komentator i zalagatelj za uspostavljanje mira između 'zaraćenih strana' oglasio se i Ivo Josipović, bivši predsjednik RH. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo