ISTINA O SVIJETU MRTVIH: / Najopasnija knjiga u povijesti dovodi do ludila ako je čitate nespremni

Image
Foto: Wiki

I danas, unatoč brojnim stručnjacima koji tvrde da je u pitanju izmišljotina, mnogi tragaju za Necronomiconom, najmoćnijom knjigom magije čije samo čitanje može odvesti čovjeka u ludilo.

31.12.2016.
11:00
Wiki
VOYO logo

Necronomicon je izmišljena knjiga magije koja se spominje u horor romanima književnika Howarda P. Lovecrafta, za koju je rekao kako se dosjetio u snu.

Image
IZ SNOVA U STVARNOST: /

10 poznatih ideja koje su počele jer ih je netko sanjao

Image
IZ SNOVA U STVARNOST: /

10 poznatih ideja koje su počele jer ih je netko sanjao

Spominje se prvi put 1924. godine u Lovercraftovoj kratkoj priči The Hound. Opisana je kao magijski priručnik, odnosno grimorij. Kao njen tvorac navodi se izmišljeni lik Ludi Arapin Abdul Alhazred koji je navodno živio u 8. stoljeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pisci August Derleth i Clark Ashton Smith citirali su Necronomicon u svojim djelima što je Lovecraft odobravao, smatrajući da će to pridonijeti zastrašujućem dojmu da knjiga doista i postoji. Ova nepostojeća knjiga sa čarolijama, dozivanjem đavla, podizanjem mrtvih i svime što se može očekivati u hororu tako je prerasla u mit. Lovecraft je tvrdio da je ideju za knjigu dobio u snu.

Jin koji zviždi divljinom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog fame koja se digla oko knjige, Lovecraft je napisao i pseudopovijest Necrnoomicona, koja je objavljena 1938., nakon njegove smrti.

Piše kako je naslov grčki prijevod koji znači "slika zakona mrtvih" a originalni naziv spisa bio je Al Azif, arapska riječ koju je Lovecraft definirao "onaj noćni zvuk koji kukci rade što je navodno zavijanje demona", povezujući to s Belzebubom, odnosno "gospodarom muha". Jedan rječnik arapskog definira Azif kao "fijuk vjetra, čudan zvuk ili buku". Islamski filozof, teolog i jezikoslovac Gabriel Oussani azif definira kao "jeziv zvuk demona u divljini".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U "Povijesti Necronomikona" Abdul Alhazred opisan je kao "poluludi Araa" koji štuje Jog-Sotota i Cthulhu, "božanstva" koja je također izmislio Lovecraft. Alhazed je rođen u Jemenu, a posjećivao je ruševine Babilona, "podzemne tajne" Memfisa i pustinju Rub' al Khali u kojoj je otkrio i “bezimeni grad” ispod Irema ( izgubljenog grada koji se spominje u Kuranu). Posljednje godine živio je u Damasku, gdje je i napisao Al Azif prije nego što je umro u nerazjašenjnim okolnostima 738.

Papa ju zabranio

Image

Kasnijih godina, Azif je postao prilično popularan iako se držao u tajnosti i prepisivao u krugovima filozofa. Na grčki ga je preveo Teodorus Filetas (izmišljeni učenjak) 950. i tada je dobio naslov Necronomicon. Ta je verzija potakla “neke učenjake na stravične pokuse” prije nego što je patrijarh Mihael (povijesna osoba) naredio uništavanje knjige 1050.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od tada, samo se u najvećoj tajnosti govorilo o knjizi sve dok ju na latinski nije preveo Olaus Wormius (Lovecraft piše da ju je preveo 1228., no taj učenjak je živio potkraj 16. i početkom 17. stoljeća). Papa Grgur IX. zabranio je knjigu 1232. iako je ponovo objavljena u Njemaćkoj u 15. stoljeću, a u Španjolskoj u 17. stoljeću. John Dee, (16.st.). alkemičar, savjetnik, i dvorski astronom kraljice Elizabete, navodno je knjigu preveo na engleski.

Arapska verzija je, piše Lovecraft, nestala već u 11. stoljeću iako “postoje indicije da je postojala tajna kopija u San Franciscu koja je izgorjela u 20. stoljeću”. O grčkom prijevodu nema zapisa “još od spaljivanja knjižnice određenog muškarca u Salemu 1692.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lovecraft tvrdi kako postoji samo pet primjeraka - po jedan u Britanskom muzeju, francuskoj nacionalnoj knjižnici, knjižnici Harvarda. Sveučilišta u Beunos Airesu te knjižnici imaginarnog sveučilišta Miskatonic.

Samo je odabrani mogu naći

Upravo je Lovecraftovo spretno miješanje stvarnih povijesnih osoba i događaja s izmišljenima zaslužno za veliku popularnost ovog grimoara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je i sam pisac jasno tvrdio kako je knjiga izmišljena, a samu "Povijest Necronomicona" napisao iz šale, mnogi tvrde kako je time samo htio spriječiti da padne u pogrešne ruke. Smatraju da su pogreške u “Povijesti Necromicona” namjerne te su zapravo putokaz kako doći do moćne knjige.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo