Pokemon Go je igra u proširenoj stvarnosti koju je tvrtka Niantic stvorila za iOS i Android uređaje. Skinete aplikaciju i koristeći GPS na vašem uređaju Pokemon Go stvara mapu u igrici koja se temelji na lokaciji u stvarnom svijetu. Uz pomoć kamere na svojem pametnom telefonu u stvarnom svijetu možete vidjeti ta imaginarna bića.
Pokemoni se love uz pomoć loptice
'Pravila' igre su jednostavna: pritisnete i držite lopticu na ekranu, a oko Pokemona će se pojaviti bijeli krug unutar kojeg će se pojaviti manji zeleni krug. On će se smanjivati i kad bude najuži tada je potrebno prstom potegnuti lopticu prema životinjici. Ako će sve ići prema planu, vi ćete biti vlasnik nove vrste pokemona.
Ovisno o lokaciji i korisnicima iste aplikacije u vašoj blizini, možete otkrivati Pokemone, trgovati njima te se u konačnici boriti s drugim "trenerima".
Oprezno sa skidanjem
Iako je većina svijeta nestrpljiva u hvatanju prvih Pokemona na svojim pametnim telefonima, službena aplikacija se može preuzeti samo na području SAD-a, Australije i Novog Zelanda. Svi ostali moraju čekati – iz Niantica su priopćili kako su morali privremeno zaustaviti širenje zbog preopterećenja servera.
No uvijek postoji način. Za android pametne telefone možete skinuti APK aplikaciju.
Da biste dopustili svojem uređaju instalaciju i pokretanje aplikacija preuzetih s internetskih stranica koje nisu službena Google Play trgovina, morate omogućiti instalaciju i pokretanje takvih aplikacija. Portal Drum.hr, gdje možete pročitati i detaljne upute o instalaciji, poziva na oprez jer pritom otvarate mobitel neprovjerenom sadržaju.
Korisnici iOS-a jednostavno se trebaju odjaviti sa svog Apple ID-a, i napraviti novi s adresom zemlje u kojoj je aplikacija podržana. A koliko je unatoč svim teškoćama i bugovima "zapalila" Hrvatsku, govori i Facebook stranice za Pokemon Go u Hrvatskoj i raznim gradovima.
Prometne, trupla, otkazi...
No prava opasnost leži u načinu igre. Unatoč upozorenjima Nintenda da se poštuju "pravila stvarnog svijeta", igrači u lovu na Pokemone istrčavaju na cestu, ulijeću u trgovine...
Zbog potrage za pokemonom jedna je tinejdžerica (19) iz Wyominga naišla na tijelo muškarca koje je plutalo u rijeci. Do incidenta je došlo i u Missouriju. Kako u igrici postoji mogućnost privlačenja više drugih igrača, oni su to koristili kako bi namamili žrtve na izolirana mjesta kako bi ih lakše opljačkali.
Igrica, naravno ima i svojih dobrih strana. Prije svega, i najokorjelije gamere (zapravo, njih prije svega) natjerat će da izađu u stvarni svijet i kreću se što više, a igra može izazvati i spontana okupljanja.
Uglavnom, kao i sa svakom novom tehnologijom i trendom, Pokemoni GO su sjajni - ako se osim aplikacije uključi i zdrav razum.