BRZINA SURFANJA: /

5 bitnih stvari koje utječu na brzinu vašeg preglednika

Image
Foto: Thinkstock

Malo je problema s računalom toliko iritantno kao spori internet preglednik.

27.10.2015.
15:39
Thinkstock
VOYO logo

Ako treba više od par sekundi da objavite nešto na Facebooku, potražite posao ili pošaljete mail, iskustvo postaje stvarno razdražujuće. Ako je vaše surfanje sve sporije, provjerite ovih 5 stvari kako bi ga eventualno ubrzali.

Ali prije toga, provjerite očite stvari, poput toga da nemate otvoreno previše tabova od jednom, da vam je ažuriran preglednik, te da vas ne davi nikakav spyware ili malware.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zle ekstenzije

Možda ovo već znate, ali toliko je važno da ga vrijedi prvo spomenuti. Ekstenzije preglednika kojeg imate instaliranog mogu značajno utjecati na vašu brzinu surfanja. Prvo što trebate napraviti je proći kroz popis instaliranih ekstenzija i izbrisati sve koje ne koristite. Promjena bi trebala biti odmah očita. Nakon što to napravite, a još uvijek imate problema s brzinom, možete detaljnije pogledati koje ekstenzije najviše troše.

Na Chromeu trebate otići na Menu > More Tools > Task Manager, i ugledat ćete prozor koji detaljno pokazuje koliko memorije troši koji tab i koja ekstenzija. Ako koji od njih troše puno memorije, morate odlučiti isplati li ih se zadržati. Za Firefox možete instalirati about:add-onsmemory extension kako bi dobili istu informaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju Safarija i Internet Explorera nema načina da se to jasno vidi, tako da morate isključivati ekstenzije jednu po jednu dok ne vidite postoji li neka specifična koja vas usporava.

Ako pronađete ekstenziju koja troši puno memorije, ali je se ne želite riješiti, probajte pronaći drugu ekstenziju ili neko alternativno rješenje (poput korištenja Evernote Clearly umjesto AdBlock Plus).

Image
Foto: av-test.org

Dosadni antivirusni softver

Neučinkoviti antivirusni program usporiti će cijelo računalo, ali najviše će se primjećivati kada koristite preglednik. Antivirusni se paketi često provjeravaju a jedna od stvari koja se obično testira je i količina resursa koje dotični softver koristi. Otkrivene su velike razlike u količini memorije koju razni antivirusni programi troše.

Naprimjer, AV-TEST je koristio zadatak kopiranja podataka tijekom kojeg je OS X korišten za kopiranje 26,6 GB podataka. Bez uključenog antivirusnog softvera, trebalo je 66,1 sekundu. S uključenim Bitdefenderom, trebalo je 66,8 sekundi. Avast - 72.7 sekundi. Sophos - 87,7 sekundi. Testovi koje je proveo AV-Comparatives na Windowsima pokazali su kako su Avast, Kapersky i McAfee jako brzi, dok Avira i Sophos baš i nisu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provjerite rezultate tih testova kako bi vidjeli da li je možda antivirus odgovoran za usporavanje vašeg računala, i ako je, razmislite o nekom drugom zaštitnom softveru. S obzirom da postoji toliko puno besplatnih dobrih riješenja, biti će lako pronaći zamjenu (a ako ste spremni platiti, još bolje).

Ubojiti pluginovi

Vjerojatno ne razmišljate previše o pluginovima za preglednike jer uglavnom djeluju automatski. Ali ako ne rade učinkovito, mogu vam stvarno usporiti korištenje interneta. Recimo, Flash je poznat po tome što je izrazito pohlepan za memorijom. Drugi pluginovi, poput Microsoftovog Silverlighta, PDF čitača, Jave i drugih što omogućavaju razne sadržaje isto nisu nježni prema resursima vašeg računala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najbolji način za rješavanje tog problema je uključivanje click-to-play komande za sve pluginove. U osnovi, to sprečava pluginove da djeluju automatski, već trebaju vašu dozvolu prije nego što krenu. Na taj ih način možete spriječiti da koriste memoriju kada vam ne trebaju.

U Chromeu i Firefoxu to možete lako namjestiti u postavkama, dok za Safari postoji ekstenzija ClickToPlugin koja radi manje-više istu stvar. Ako su pluginovi ti koji stvaraju probleme, ovako ćete ih se riješiti.

Dijabolični DNS

DNS (Dynamic Name Server) je poput telefonskog imenika za internet jer govori vašem računalu gdje da traži URL kojeg ste upisali. Možda ne mislite da bi to moglo utjecati na brzinu vašeg preglednika, ali može imati iznenađujuće velik utjecaj. Izabiranje najboljeg DNS-a za vašu lokaciju može znatno ubrzati vašu internet vezu.

Za detalje potražite How to Optimize Your DNS for Faster Internet, koji će vas provesti kroz cijeli proces.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: deletehistoryfree.com

Beskrajni podaci surfanja

Znate li da vaš preglednik pohranjuje ogromne količine podataka o tome gdje ste sve bili i što ste sve gledali? Osim što bi to moglo stvarati probleme s privatnošću, može i potencijalno usporiti vaš preglednik. Srećom, to se lako da ispraviti - na postavkama preglednika pronađite "delete browsing history" i izbrišite sve, cookije, popis skinutih stvari, i sve drugo što vam ne treba. Možda i ne bude pretjeranog učinka, ali će ipak doprinijeti bržem surfanju.

Nakon što ste pregledali ovih pet mogućih problema, vaše iskustvo interneta bi trebalo biti znatno brže i ugodnije. Ako ipak i dalje ne bude, moguće je da imate dublje probleme kojima bi se trebao pozabaviti IT stručnjak (ili kupite drugo računalo).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo