BRILJANTNI ČILIĆ POMEO NEMOĆNOG FRANCUZA: / Hrvatska drugi put u povijesti u finalu Davis Cupa!

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić pobijedio je Richarda Gasqueta sa 6-3, 6-2, 7-5 i donio Hrvatskoj odlučujući treći bod u polufinalnom dvoboju Davis Cupa protiv Francuske.

18.9.2016.
13:57
AFP, ANDREJ ISAKOVIC

Iako je Čilić u najavi dvoboja tvrdio da ovo neće biti jednostran meč, njegova su se predviđanja samo djelomično ostvarila. Osim na početku dvoboja, kad je ispustio početnih 2-0 i dopustio Gasquetu da vrati break zaostatka, a isto ponovio i u trećem setu, najbolji hrvatski tenisač je u većem dijelu dvoboja bio izrazito nadmoćan.

Gasquet se nije predavao

U osmom gemu prvog seta Čilić je doša do drugog breaka i u sljedećoj igri ga pretvorio u set, spasivši pritom 30-40. Osvajanje prvog seta i oko 7000 navijača u gotovo popunjenoj dvorani Krešimira Ćosića, napunili su Čilića energijom koja je prštala iz gotovo svakog njegovog udarca. Gasquet se s Čilićem u ovakvom izdanju teško nosio. U drugom setu je Francuz dvaput gubio servis, u trećem i petom gemu, što je hrvatskom 'broju 1' donijelo vodstvo od 2-0 u setovima nakon samo 77 minuta igre.

Čilić je na početku trećeg seta po peti put slomio Gasquetov servis i poveo 2-0. Iako se situacija činila bezizlaznom, a njegov suparnik djelovao vrlo koncentriran i inspiriran, 17. tenisač svijeta nije se predao. Vratio je break zaostatka i nizom od tri gema prvi put u meču poveo. Ipak, nakon dva sata i osam minuta igre Čilić je iskoristio nekoliko Gasquetovih pogrešaka za šesti break u dvoboju, koji mu je donio servis za finale Davis Cupa.

Kod kuće protiv Argentine?

Do meč-lopte je stigao nakon dva sata i 13 minuta, kad je Gasquet drugi servis poslao u mrežu. To je bila jedina prilika koja mu je bila potrebna. Odigrao je servis-volej prvi put u meču i pogodio za drugo hrvatsko finale, uz ovacije s tribina zadarske dvorane i erupciju slavlja momčadi koja je kao junaka pobjede nad Francuzima iznjedrila 27-godišnjeg vođu današnje generacije hrvatske reprezentacije.

TOTALNI DELIRIJ NA VIŠNJIKU: Pogledajte kako je izgledalo slavlje hrvatskih tenisača nakon ulaska u finale

Hrvatska će u finalu, koje je na rasporedu od 25. do 27. studenoga, igrati protiv boljeg iz drugog polufinala u kojem je Argentina u Glasgowu uoči posljednjeg dana imala vodstvo protiv Velike Britanije od 2-1, ali će o pobjedniku odlučivati posljednji dvoboj, nakon što je Andy Murray očekivano u tri seta (6-3, 6-2, 6-3) svladao Guida Pellu.

U slučaju da se u finale plasira Argentina, domaćin finala bit će Hrvatska, a budu li to Britanci, finale će se igrati na tlu Ujedinjenog Kraljevstva.

UŽIVO:

7-5 - GOTOVOOOOO JE! HRVATSKA JE U FINALU DAVIS CUPA!

6-5 - Break Čilića! Marin će servirati za meč i ulazak Hrvatske u finale Davis Cupa!

5-5 - Nastavlja se 'igra živaca' u trećem setu. Opet su i Gasquet i Čilić osvojili svoje servise.

4-4 - Po jedan osvojeni gem za svakoga i rezultat je i dalje izjednačen u trećem setu.

3-3 - Odigrao je sada i Čilić dobro na svome servisu i polako se vraća u ritam.

2-3 - Gasquet je sada lako dobio svoj servis i vratio se u prednost u trećem setu.

2-2 - Nažalost, popustio je malo Čilić i izgubio svoj servis.

2-0 - Dobio je Čilić svoj servis i tako potvrdio break. Sigurno korača prema velikoj pobjedi.

1-0 - Kakav briljantan ulazak u treći set. Čilić je napravio novi break!

POČEO JE TREĆI SET.

6-2 -Čilić je osvojio drugi set. Hrvatska je milimetar od velikog finala Davis Cupa.

5-1 - Još jedan sigurno osvojeni servis za Marina.

4-1- Još jedan break! Čilić igra sjajno i Hrvatska je sve bliže finalu.

3-1 - Osvojio je Marin svoj servis i potvrdio break.

2-1 -Novi break za Čilića! Marin je iskoristio drugu break-loptu i napravio značajan korak i prema osvajanju drugog seta.

1-1 - Uzvratio je Čilić osvajanjem svoga prvog servisa u drugom setu.

0-1 - Gasquet je uz malo muke osvojio prvi gem na svome servisu.

POČEO JE DRUGI SET.

6-3 - Čilić je osvojio prvi set. Bio je suočen s break-loptom, ali uspio se izvući i dovesti Hrvatsku još korak bliže finalu.

5-3 - Break Čilića! Drugi put u setu Marin je oduzeo servis suparniku i sada će servirati za set.

3-3 - Svaki je tenisač dobio svoj servis, nije bilo novih prilika za break.

2-2 - Francuz je sada bio siguran na servisu i stvari su se vratile na početak.

2-1 - Šteta, Gasquet je odmah uzvratio i uzeo servis Marinu.

2-0 - Kakav sjajan početak. Čilić je odmah napravio break i stekao veliku prednost u prvom setu.

1-0 - Marin je odlično otvorio meč, nije dao Gasquetu nikakvu šansu na svome servisu.