NADAL OSVOJIO AUSTRALIAN OPEN / Španjolac nakon nevjerojatnog preokreta srušio Medvedeva i došao do rekordnog 21. Grand Slama

Ovaj meč pratit će se s velikim zanimanjem jer bi Španjolac mogao ispisati povijest, a u suprotnom bi Rus mogao zasjesti na prvo mjesto ATP ljestvice

30.1.2022.
10:24

Nevjerojatnim preokretom u nedjeljnom finalu Australian Opena 35-godišnji Španjolac Rafael Nadal postao je prvi tenisač u povijesti koji je došao do 21 pojedinačnog naslova na Grand Slam turnirima svladavši drugog tenisača svijeta 25-godišnjeg Rusa Danila Medvjedeva sa 2-6, 6-7 (5), 6-4, 6-4, 7-5 nakon pet sati i 24 minuta igre u Rod Laver Areni.

Nadal se tako za jedan naslov odvojio od Rogera Federera i Novaka Đokovića s kojima je do danas bio surekorder s osvojenih 20 trofeja na najznačajnija četiri teniska turnira. Federera ove godine nije bilo u Melbourne Parku jer se oporavlja od operacija na koljenu, a Đokoviću je bilo onemogučeno da se bori za svoj deseti naslov na Australian Openu, jer nije bio cijepljen protiv Covida-19 te nije ispunio kriterije federalnih vlasti za ulazak na tlo Australije.

Nevjerojatan meč

Nakon dva seta i maratonske 84-minutne druge dionice činilo se da će Danil Medvjedev napraviti nešto što nijedan od trojice spomenutih velika nije uspio i postati prvi tenisač u Open eri (1969.) koji je nakon premijernog Grand Slam naslova drugi osvojio već na sljedećem turniru iz ove serije. Naime, Rus je u Melbourne stigao kao aktualni pobjednik US Opena, gdje je u rujanskom finalu pobijedio Novaka Đokovića i tako spriječio srbijanskog tenisača da postane prvi nakon Roda Lavera (1969.) koji je u istoj kalendarskoj osvojio četiri najveća teniska turnira na svijetu, te prvi u povijesti sa 21 pojedinačnim Grand Slam naslovom.

No, iako je imao prednost od 2-0 u setovima, a u drugoj dionici dvaput nadoknadio 'break' zaostatka, trenutačno drugi tenisač svijeta je poražen u svom drugom uzastopnom finalu i nije uspio uzvratiti Nadalu za poraz u svom premijernom Grand Slam finalu, na US Openu 2019., kad se nakon zaostatka od 0-2 u setovima dovukao do petog, ali ga i tada, kao i u nedjelju u Melbourne Parku - izgubio.

Nošen gromoglasnom podrškom s tribina Rod Laver Arene, Nadal je za četvrtu uzastopnu pobjedu u mečevima s Medvjedevim po četvrti put u karijeri okrenuo zaostatak od 0-2 u setovima, a prvi je put to učinio u finalu Grand Slam turnira. I sve to u 36. godini, čime je postao četvrtim najstarijim pobjednikom u povijesti Australian Opena.

Za razliku od drugog seta, u kojem je dvaput imao 'break' prednosti, i dva 'mini-breaka' u odlučujućem gemu, ali nije došao do set-lopte, kad je dobio priliku za produžetak finala Nadal nije ponovio pogrešku. Servis za treći set je odradio savršeno, bez izgubljenog poena te nakon tri sata i deset minuta igre smanjio zaostatak u setovima na 1-2.

Potpuni preokret Španjolca

U dramatičnom raspletu 62-minutnog četvrtog seta, samo minutu prije ponoći po lokalnom vremenu, 35-godišnji Španjolac je dramu ovog finala doveo do vrhunca. Nadal je prvi došao do 'breaka' i poveo sa 2-1, da bi već u sljedećem gemu izgubio stečenu prednost. Uslijedio je 12-minutni gem u kojem je Medvjedev spasio šest 'break-lopti', ali ne i sedmu, kad je neobranjiv bekend pasing Španjolcu donio novu prednost.

Rus je u osmom gemu propustio 15-40, dvije prilike za izjednačenje na 4-4, a već u sljedećem morao spašavati set-loptu. Uspio je natjerati Nadala na još jedan servis-gem, u kojem 35-godišnji Španjolac, baš kao i u trećem setu, nije napravio pogrešan korak i bez izgubljenog poena odveo meč u peti set.

Činilo se da je Nadal peti set prelomio u petom i šestom gemu. U petom je po šesti put u meču slomio suparnikov servis, a u šestom nakon 16 minuta borbe spasio tri 'break-lopte' i došao do vodstva od 4-2.

Nakon pet sati i deset minuta uzbudljivog, dramatičnog i kvalitetom tenisa odličnog finala, Nadal je dobio priliku servirati za naslov na jedinom Grand Slam turniru koji je osvojio samo jednom, 2009., a nakon toga izgubio četiri preostala finala.

Borba do samog kraja

Osvojio je prva dva poena i došao na dva poena od naslova, da bi nakon promašenog forhenda svojom petom dvostrukom pogreškom u meču vratio Medvjedeva do 30-30. Rus je osjetio priliku, agresivnim udarcima izbacio Nadala s terena i smečirao za još jednu 'break-loptu'. Ono što nije uspio u toliko prilika prije nje, 25-godišnji Rus je napravio kad je bio suočen s porazom. Dočekao je Nadalovu pogrešku i u novom dramatskom zapletu izjednačio na 5-5.

Preokretima u ovom meču kao da nije bilo kraja, jer je Nadal već u sljedećem gemu dobio nove prilike za 'break'. Prve dvije je Medvjedev riješio, ali ne i treću, kad je forhendom promašio teren i Španjolcu dao drugu priliku da se domogne drugog naslova na Australian Openu.

Ovoga puta pogreške nije bilo. Dvaput je prisilio Medvjedeva na pogreške, zabio tek treći as u meču i došao do tri meč-lopte. Trebala mu je samo jedna. Nakon pet sati i 24 minute, kad se lopta zakoprcala u mreži na strani njegovog suparnika, Nadal je u nevjerici pogledao prema svojim najbližim suradnicima s ogromnim smješkom na licu, ni sam ne vjerujući da je uspio preokrenuti takav zaostatak protiv drugog tenisača svijeta u drugom najdužem Grand Slam finalu u povijesti.

Nevjerojatni borac iz Manacora za naslov u Melbourneu zaradio je 2.875.000 australskih dolara (oko 13,57 milijuna kuna), 2000 ATP bodova i još jedan argument više svojim zagovornicima u vječitim raspravama tko je najveći ili najuspješniji tenisač svih vremena.

Tijek finala Australian Opena

Rafael Nadal - Daniil Medvedev 3:2 (2:6, 6(5):7, 6:4, 6:4, 7:5)

15:11 - KRAJ! Rafael Nadal je ostavio Medvedeva bez poena i uzeo Autralian Open nakon nevjerojatnog preokreta!

15:08 - Nakon pet sati i 20 minuta igra još uvijek ne znamo tko je pobjednik, Nadal poveo 6:5 i ima servis za meč

15:02 - Rus se vraća, kakvo finale!

14:55 - Medvedev se ne predaje, 5:4 za Nadala

14:52 - Nadal je korak do naslova! 5:3!

14:45 - Medvedev uzvratio i uzeo gem bez Nadalova poena

14:43 - Nakon vjerojatno najduljeg gema danas, Nadal dolazi do 4:2!

14:27 - Nadal sada polako korača prema rekordnom 21. Grand Slamu, 3:2 za Španjolca. Naravno, ništa još nije gotovo

14:22 - Istom mjestom uzvraća Nadal, 2:2

14:19 - Sada je Medvedev ostavio Nadala bez poena i uzeo treći gem

14:16 - Nadal uzvraća, 1:1

14:15 - Medvedev poveo u petom setu

14:03 - Pauza između setova i predah za igrače

14:00 - Nadal s lakoćom uzeo deseti gem i došao do izjednačenja!

13:04 - Medvedev uzima prvi gem u četvrtom setu

12:57 - Španjolac se ne predaje! Treći set ide na stranu Nadala koji smanjuje prednost na 2:1!

12:53 - Nadal uzima i deveti gem nakon breaka

12:48 - Nadal uzima osmi gem, rezultat je 4:4 i čeka nas strašna završnica trećeg seta

12:43 - Medvedev ponovno preuzima prednost i radi veliki korak prema naslovu

12:39 - Ipak je Nadal uzeo šesti gem, 3:3!

12:36 - Neizvjestan šesti gem trećeg seta, Medvedev je vodio 40:0, Nadal se vratio pa se maraton nastavlja

12:28 - Medvedev je uvjerljivo uzeo još jedan gem, 3:2 za Rusa

INCIDENT U FINALU AUSTRALIAN OPENA /

Navijač utrčao na teren usred meča i poslao poruku svjetskoj javnosti, osiguranje nije imalo milosti

12:27 - Rus je ponovno poveo, ali se Španjolac vraća. 2:2, bit će ovo žestoki set

12:17 - Još jedan u nizu maratonskih gemova, ovaj ide na stranu Nadala, 1:1

12:10 - Medvedev dobro ušao u treći set, 1:0 za Rusa

11:56 - Sada je Rus uzeo time-out između drugog i trećeg seta te su igrači otišli na predah

11:43 - Medvedev je posle jednog sata i 25 minuta igre osvojio drugi set!

11:43 - Tie-break! 6:6, nastavlja se velika borba, gledamo fantastičan meč!

11:38 - Nadal došao na 6:5 nakon maratonskog poena

11:30 - Ponovno drama! Navijač je prekinuo meč i poslao poruku nevezanu za tenis

11:28 - Medvedev se potpuno vratio, 5:5!

11:24 - Rus se ne predaje! Vratio se u drugom gemu, 5:4 za Nadala

11:20 - Meč je na kratko prekinut zbog navijača koji je uskočio u teren

11:10 - Nadal uzvratio - breakom! 5:3 za Španjolca

11:04 - Nakon maratonske razmjene Medvedev dolazi do rebreaka, 4:3 za Nadala u drugom setu

10:59 - Nakon tri gema Nadala za redom, Medvedev smanjuje na 4:2

10:55 - Španjolac stigao do breaka i počeo rasturati Medvedeva! Potpuno se razigrao, 4:1 u drugom setu

10:46 - Sada je Nadal došao do vodstva

10:41 - Nadal je došao do najlakšeg gema, ali se Rus brzo vraća

10:29 - 6:2, Medvedev je razbio Nadala! 1:0!

10:22 - Medvedev vodi 4:2

10:18 - Medvjedev breaknuo Nadal i došao do prvog vostva u gemovima

10:12 - Nadal je ponovno poveo, ali se Rus uzvraća, 2:2

9:57 - Izjednačio je Medvedev, 1:1 u gemovima

9:54 - Uz malo poteškoća, Nadal dolazi do prvo gema

9:30 - Meč je počeo!

U nedjelju u 9:30 po našem vremenu na rasporedu je finalni susret tenisača na prvom ovogodišnjem Grand Slam turniru Australian Openu u Melbourneu. Na Rod Laver Areni obračunat će se Rus Daniil Medvjedev i Španjolac Rafael Nadal.

Nadalu, trenutačno petom tenisaču svijeta, bit će to šesti nastup u finalu Australian Opena, a do sada je slavio samo jednom, 2009. godine.

"Puno mi znači što sam se vratio u finale ovdje, nisam mislio da ću to moći, da ću dobiti još jednu šansu 2022. Sada ću pokušati uživati ​​u današnjoj pobjedi i dati sve od sebe u nedjelju," kazao je Nadal.

Bitka za 21- Grand Slam naslov

Španjolac je do sada u karijeri osvojio 20 Grand Slam naslova - čak 13 puta je pobijedio na Roland Garrosu, četiri puta na US Openu, dva puta u Wimbledonu, a jednom u Australiji.

Po 20 naslova na četiri najveća svjetska turnira imaju i Srbin Novak Đoković, koji je deportiran iz Australije prije početka turnira, te Švicarac Roger Federer koji nije nastupio zbog problema s koljeno pa će se Španjolac boriti se za rekordni 21. Grand Slam.

Medvjedev se pak po drugu godinu zaredom plasirao se u finale Australian Opena, ali lani je izgubio od Đokovića. Ovo mu je prilika i da osvoji drugu Grand Slam titulu nakon što je lani uzeo US Open. Također, pobjedom bi skinuo srpskog tenisača s vrha ATP ljestvice.

"Izgubio sam protiv Rafe u svom prvom Grand Slam finalu, i sad ću opet ću igrati u finalu protiv čovjeka koji juri 21. Grand Slam titulu. Mislim da će Novak gledati ovaj meč sigurno. Grand Slam finala su nešto posebno. Neću razmišljati o Novaku prije i tijekom meča, ali hoću malo kada se završi. Malo o Đokoviću, a malo i o Federeru", rekao je Medvjedev.

U međusobnim susretima Nadal vodi 3-1 protiv Medvjedeva, ali zadnji meč su odigrali na ATP finalu 2020., kada je slavio ruski tenisač.

Finale Australian Open pratite na Eurosportu u sklopu PLAY Premium paketa.