RASPLET SKUPINE A / Senegal nakon drame do velikog slavlja i prolaska dalje, Ekvador ispada sa SP- a: Katar srušio negativan rekord

Nogometaši Nizozemske i Senegala plasirali su se u osminu finala Svjetskoga nogometnoga prvenstva nakon utakmica skupine A u utorak.

29.11.2022.
14:44

Nizozemska je u Al Khoru svladala domaćina Katar s 2-0 (1-0), dok je Senegal u Dohi svladao Ekvador s 2-1 (1-0) u izravnom okršaju za prolaz.

Senegalci su poveli iz penala u 44. minuti, kada je branič Ekvadora Hincapie srušio Ismailla Sarra, a sam Sarr je bio precizan s bijele točke. U 68. minuti izjednačio je Moises Caicedo, no samo dvije minute kasnije Kalidou Koulibaly donosi pobjedu i prolaz Senegalu.
U drugoj utakmici Nizozemci su poveli preko Codya Gakpa u 26. minuti, a u 49. minuti na konačnih 2-0 povećao je Frenkie de Jong.

Nizozemska će u osmini finala igrati protiv drugoplasirane ekipe skupine B, a Senegal ide na pobjednika B skupine.

Katar je jedini domaćin u povijesti Svjetskih prvenstava koji nije uspio do boda, a ima i najmanje postignutih golova u povijesti.

TIJEK UTAKMICE

Ekvador - Senegal 1:2

EKVADOR : Galindez - Preciado, Torres, Hincapie, Estupinan - Franco, Gruezo, Caicedo - Plata, Estrada, Valencia

SENEGAL : E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Jakobs, Diallo - Ciss, P. Gueye - Ndiaye, I. Gueye, Sarr - Dia

------------------------------------------------------

Kraj utakmice, Senegalci slave prolazak dalje.

90+5' Taktička zamjena, izlazi Dia, ulazi Cisse.

90+3' Dva kornera za Ekvador, čiste Sengalci.

90' Igrat će se još šest minuta.

85' Umjesto Preciada, ulazi Porozo.

82' Dia ispaljuje bombu daleko od Galindezovog gola.

76' Pucao je Plata iz voleja direktno u Mendyja.

75' Dvostruka zamjena kod Senegala. Izlaze Ndiaye i Ciss, a ulaze Bamba Dieng i N. Mendy.

70' Kakva ldunica, opet prekid i opet pogodak. Vrtuljak emocija, Koulibaly zabija nakon odbijanca i prekida. Senegal opet vodi nakon samo dvije minute.

68' Caicedo je strijelac za žute. Ekvador nakon prekida dolazi do gola. Senegalci su stali i branili se, ali ipak primili pogodak iz kornera.

58' Estrada pokušava glavom nakon centaršuta Estupinana, ne može pronaći vrata.

53' Senegal s puno kratkih prekršaja brani prednost, Ekvador ima veći posjed lopte u drugom dijelu.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Prvo poluvrijeme je završeno.

45+4' Došlo je do obračuna u nadoknadi, Sabaly je nogom zakačio Valenciju van granica igrališta, prošao je bez žutog kartona.

45' Šest minuta sudačkog dodatka.

44' Sarr vara golmana Ekvadora i šalje loptu u mrežu iz jedanaesterca.

42' Hincapie je napravio prekršaj na Sarru, penal za Senegal!

37' Ciss je dočečao loptu i pokušao glavom zabiti, no lopta ide preko vrata

30' Nakon uraganskog početka, tempo se malo smirio.

24' Saar, igrač našeg Slavena Bilića, traži rašlje, no pronalazi samo blok.

21' Preciado je ostao ležati na travnjaku nakon jednog duela.

18' Igra se jako otvorena utakmica na obje strane.

13' Ndiaye šutira preko vrata nakon driblinga.

10' Valencia tuče dva puta sa distance, odlazi oba puta u blok Afrikanaca.

8' Druga velika šansa za Senegalce, sada je napadač Dia iz gotove iste situacije promašio cijela vrata. Još jedna ogromna prilika biva neiskorištena.

3' Gana Gueye je imao veliku priliku sa sedam metara, ali trese mrežu sa krive strane.

1' Počela je utakmica.

Nizozemska - Katar 2:0

NIZOZEMSKA : Noppert - Timber, Van Dijk, Ake - Dumfries, De Roon, De Jong, Blind - Klaassen - Gakpo, Depay

KATAR : Barsham - Mohammed, Miguel, Khoukhi, Hassan, Ahmed - Al Haydos, Madibo, Hatem - Ali, Afif

-------------------------------------------------

Kraj susreta.

92' Berghuis pogađa gredu sa distance.

88' Pedro puca pored gola Nizozemaca.

86' De Jong ide van, ulazi Kenneth Taylor, jedan od njmlađih.

82' Katarci prijete zadnjih deset minuta, zatresli su mrežu, ali je tome prethodio prekršaj u napadu.

74' Dok je u prvoj utakmici ludnica, ovdje je mirnije.

69' Berghuis postiže pogodak na praznu mrežu nakon predivne akcije, ali VAR se javlja i ukazuje sudcu na Gakpovu ruku, od pogotka neće biti ništa

65' Madibo, Ali i Alhosey izlaze van kod domaćih, na terenu su Muntari, Assadalla, Boudiaf. Berghuis i Jansen ulaze umjesto Depaya i Klaasena kod Oranja.

48' De Jong je uhvatio odbijanac Depaya, a obrana Katara djeluje jako zbunjeno.

Kraj prvog poluvremena.

45+3' Depay puca pored gola.

45' Igrat će se tri minute nadoknade.

40' Gakpo umalo postiže novi pogodak, no puca preko gola domaćina. Zaleđe je također označeno.

36' Ubacuje Ismail u peterac, čisti Van Dijk.

29' Ismail puca s ruba šesnaesterca, lak zadatak za golmana Oranja.

27' Gakpo pogađa sjajno drugi kut gola domaćina, pronašli su Nizozemci rupu u Katrskoj obrani.

26' Depay prima loptu u peetrcu Katara, ali tuče u blok.

23' Katar ima udarac iz kuta, čim njihovi ljubimci prođu centar, delirij je na tribinama. Očistili su Nizozemci.

19' Klaasen je najviši u skoku nakon kornera, ali ovo je šut samo za statistiku.

15' Depay volejom traži gol, ali lopta ide na tribine.

12' Zagužvalo se u 16 metara Katara, Blind je dva puta ubacivao, čiste Katarci u zadnji trenutak.

7' Nizozemska stišće i već se igra viktorija na gol Katara.

3' Nizozemska diktira tempo od starta, Blind puca, ali brani kaatrski golman iz velike blizine.

-------------------------------------------

U utorak se na Svjetskom prvenstvu igraju se utakmice drugoga kola u skupinama A i B. S obzirom na to da se radi o posljednjem kolu u tim skupinama, obje utakmice grupe A i B igrat će se u isto vrijeme. Od 16 sati igrat će se susreti skupine A.

Domaći Katar igra protiv Nizozemske koja traži potvrdu prvog mjesta, dok će u drugoj utakmici snage odmjeriti Ekvador i Senegal. Obje momčadi bi pobjedama osigurale drugi krug natjecanja, dok je jedini Katar bez ikakvih šansi za prolazak dalje.