ZUBČIĆU ZAMALO IZMAKLA NOVA MEDALJA NA SVJETSKOM PRVENSTVU: / U veleslalomu završio četvrti, Faivre uzeo zlato

Nastupe hrvatskih skijaša na Svjetskom prvenstvu u skijanju mogli ste pratiti uživo u tekstualnom prijenosu na portalu Net.hr

19.2.2021.
14:40

Filip Zubčić ostao je na korak do pobjedničkog postolja osvojivši četvrto mjesto u veleslalomu na Svjetskom prvenstvu u talijanskoj Cortini d'Ampezzo, gdje je svoje drugo zlato neočekivano osvojio Francuz Mathieu Faivre koji je Zubčića pobijedio u finalu pojedinačne paralelne utrke.

Mathieu je pobijedio s ukupnim vremenom 2:37.25 minuta, a Zubčić je za njim zaostao velikih 1.59 sekundi. Srebrnu medalju osvojio je Talijan Luca De Aliprandini (+0.63), a brončanu Austrijanac Marco Schwarz (+0.87). Vodeći iz prve vožnje Alexis Pinturault odustao je nakon pada u gornjem dijelu druge vožnje, a do cilja nije stigao ni trećeplasirani iz prvog 'laufa' Nijemac Alexander Schmid.

Izvukao se nakon greške

Nakon velike pogreške u prvoj vožnji, zbog koje je gotovo izletio sa staze te završio s više od dvije sekunde zaostatka za vodećim Alexisom Pinturaultom, Filip Zubčić je svom snagom krenuo u drugoj vožnji. Ni tu nije bio bez pogreške, ali se na izlasku iz početne strmine uspio izvući i uhvatiti pravi ritam u središnjem dijelu staze, gdje je bio jedan od najbržih.

Filip je na vodećoj poziciji ostao sve do šestoplasiranog Schwarza koji je postavio drugi reuzltat ruge vožnje i prestigao Zubčića za 72 stotinke. Veliku prednost iz prve vožnje imala su prva petorica, ali samo su Faivre i De Aliprandini uspjeli doći do cilja s boljim vremenom od Austrijanca.

Najveće razočaranje svakako je doživio Alexis Pinturault koji je opet ostao bez zltanog odličja na velikom natjecanju u veleslalomu.

Drugi hrvatski predstavnik Samuel Kolega, koji je u prvoj vožnji imao 34. rezultat s 6.30 sekundi zaostatka za najbržim, nije uspio doći do cilja u drugoj vožnji.

SP alpsko skijanje, veleslalom (m) - rezultati 1. Mathieu Faivre (Fra) 2:37.25 2. Luca De Aliprandini (Ita) 2:37.88 (+0.63) 3. Marco Schwarz (Aut) 2:38.12 (+0.87) 4. FILIP ZUBČIĆ (HRV) 2:38.84 (+1.59) 5. Loic Meillard (Švi) 2:39.02 (+1.77) 6. Žan Kranjec (Slo) 2:39.08 (+1.83) 7. Stefan Luitz (Njem) 2:39.24 (+1.99) 8. Adam Žampa (Slk) 2:39.73 (+2.48) 9. Henrik Kristoffersen (Nor) 2:39.78 (+2.53) 10. Roland Leitinger (Aut) 2:40.12 (+2.87) 11. River Radamus (SAD) 2:40.59 (+3.34) 12. Riccardo Tonetti (Ita) 2:40.69 (+3.44) 13. Victor Muffat-Jeandet (Fra) 2:41.09 (+3.84) 14. Giovanni Franzoni (Ita) 2:41.19 (+3.94) 15. Samu Torsti (Fin) 2:41.33 (+4.08) ...

Pobijedio je Švicarac Mathieu Faivre koji je savršeno odradio drugu vožnju. Drugi je završio Luca De Alliprandini, a treći je Austrijanac Marco Swarz.

Svjetsko prvenstvo, veleslalom, druga vožnja

Cortina d'Ampezzo

14.35 Velika pogreška Alexisa Pinturaulta, Francuz je pao i nije završio utrku.

14.33Luca De Alliprandini nije uspio preuzeti vodstvo, solidna vožnja mu je bila dovoljna za drugo mjesto, Zubčić je četvrti.

14.30Faivre Mathieu izvukao se nakon jedne pogreške i sigurno preuzeo vodstvo, Zubčić je treći.

14.28Loic Meillard napravio je pogrešku na početku staze i završeva na trećem mjestu.

14.25Marco Swarz odličnom vožnjom preuzima vodstvo, Zubčić je na drugoj poziciji sa 72 stotinke zaostka.

14.23 Steffan Breinsteiner nije uspio završiti vožnju.

14.19Žan Kranjec, šesti u prvom laufu, nije uspio preuzeti vodstvo. Vožnju je završio s 24 stotinke zaostatka za Zubčićem.

14.15 Filip Zubčić je riskirao u vožnji, napravio je jednu pogrešku, ali odvozio ostatak utrke fenomenalno i preuzeo vodstvo u ukupnom poretku. U drugoj vožnji imao je vrijeme 1:19.17.

14.07Thibaut Favrot je na jednom zavoju doživio nezgodu, zabio se u ogradu i staza se mora popraviti. Zubčić je sljedeći.

14.05Riccardo Tonetti s vremenom 1:20.91 dolazi na četvrtu poziciju.

14.03 Slavni Henrik Kristoffersen nije dobro odvozio i s petim vremenom druge vožnje preuzima drugu poziciju.

14.01 Sada će voziti prvih 15 skijaša iz prvog laufa, među kojima je i Zubčić.

13.58 Finac Samu Torsti nije bio dobar u drugoj vožnji, na ledenoj podlozi, i sa zaostatkom 1.60 preuzima tek četvrtu poziciju. Zampa je i dalje vodeći.

13.53 Giovanni Borsotti je pao i nije uspio završiti vožnju.

13.52 Adam Zmpa sjajno je odvozio i uvjerljivo preuzeo vodstvo.Gledajući vremena druge vožnja bolji od njega je bio samo Hadalin.

13.49 Victor Muffat-Jeandet preuzima vodstvo s deset stotinku prednosti nad Franzonijem.

13.46 Devetnaestogodišnji Talijan Giovanni Franzioni nakon dobre vožnje i s vremenom 1:19.80 preuzima vodstvo.

13.43 Leif Kristian Nestvod-Haulden nije uspio prestići slovenskog skijaša. Imao je vrijeme 1:19.95, dovoljno samo za diobu prvog mjesta.

13.42 Andreas Zampa imao je problema na stazi i utrku završava s vremenom 1:21.31, dvije sekunde sporije od Hadalina.

13.41 Japanac Kato Seigo s vremenom 1:19.82 stigao je na drugo mjesto, sa sekundom zaostatka iza Hadalina.

13.38Tizier Graviano napravio je grešku i utrku završava s vremenom 1:22.27 i završio iza Drukarova i Hadalina.

13.34 Prvi je startao Andrej Drukarov koji je vožnju završio s vremenom1:22.82, a nakon njega Stefan Hadalin koji je s 1:18.95 uvjerljivo preuzeo vodstvo.

13.15 Uskoro, za desetak minuta, počinje druga vožnja. u kojoj će prvo voziti skijaši koji su prvi lauf završili od 30. do 1. mjesta, a nakon njih oni koji su zauzeli od 31. do 60. mjesta.

Najbolji hrvatski skijaš Filip Zubčić ostvario je tek 11. rezultat prve vožnje veleslaloma (1:19.67 minuta) na Svjetskom prvenstvu u alpskom skijanju u talijanskoj Cortini d'Ampezzo, zaostavši za vodećim Francuzom Alexisom Pinturaultom za čak 2.12 sekundi.

Zubčić je napravio veliku pogrešku u središnjem dijelu staze, gdje se gotovo morao zaustaviti kako bi na ispravan način prošao jednu zatvoreniju kombinaciju vrata, što ga je koštalo boljeg vremena i plasmana u prvoj vožnji u kojoj je briljirao Pinturault i sa 1:17.55 sekundi postavio najbolje vrijeme.

Iznenađujuće drugo mjesto u prvoj vožnji osvojio je domaći predstavnik Luca De Aliprandini sa zaostatkom od 40 stotinki, dok je treći bio Nijemac Alexander Schmid (+0.56). Unutar jedne sekunde zaostatka za Pinturaultom je uspio biti još samo četvrtoplasirani Francuz Mathieu Faivre (+0.58) koji je pobijedio Filipa Zubčića u finalu paralelnog veleslaloma i osvojio naslov svjetskog prvaka.

Drugi hrvatski predstavnik na klasičnom veleslalomu bio je Samuel Kolega, ali njegov zaostatak od 6.30 sekundi za najbržim, nije bio dovoljan za plasman među 30 najboljih koji će nastupiti u drugoj vožnji od 13.30 sati.