Hrvatska - Srbija / Hrvatska preko Srbije u polufinale Svjetskog prvenstva: Barakude potopile Delfine

29.6.2022.
9:40
Josip Regovic/PIXSELL

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva u Budimpešti, u četvrfinalu je Hrvatska svladala Srbiju sa 14-12 (1-1, 4-3, 5-5, 4-3).

Svih 10 igrača u polju upisalo se u stijelce za Hrvatsku, a po dva gola su zabili Marko Žuvela, Jerko Marinić Kragić, Josip Vrlić i Konstantin Harkov, dok je Dušan Mandić bio četverostruki strijelac za Srbiju.

Bio je to dvoboj dviju reprezentacija koje su u potpunosti izmijenile sastave nakon lanjskih Olimpijskih igara u Tokiju, a Hrvatska je pokazala kako je u Budimpešti ipak u boljoj formi od Srbije.

Izabranici Ivice Tucka niti u jednom trenutku utakmice nisu bili u zaostatku, u nekoliko su navrata imali i po tri gola prednosti, a ključnim se pokazao pogodak Lorena Fatovića za 14-11 s istekom napada 1:55 minuta prije kraja.

U prvoj je četvrtini briljirao Toni Popadić koji je u tom razdoblju upisao čak šest obrana. Tu prvu četvrtinu obilježila je rastrgana igra u napadu, Hrvatska je psotigla gol samo u situaciji s dva igrača više, dok je Srbija poravnala u samoj završnici prvih osam minuta.

I u drugih osam minuta Hrvatska je konstantno držala minimalnu prednost, u dva navrata je imala sjajne pozicije za bijeg na dva razlike, no Vrlić i Bukić nisu uspjeli svladati Mitrovića.

No, treću četvrtinu sjajno su otvorili Vukičević, Krapić i Vrlić te odveli Hrvatsku na 8-5. Najbolji srpski igrač Mandić nije dopustio da utakmica bude prerano riješena, s dva brza gola smanjio na 9-8, pa se i u posljednjih osma minuta krenulo s minimalnim vodstvom Hrvatske.

Golovima Bukića, Žuvele i Bašića Hrvatska je sredinom posljednje dionice izgradila vodstvo od 13-10 te je već i tada bilo jasno kako će "barakude" po deveti put zaredom zaigrati u polufinalu svjetskog prvenstva, a sve dvojbe oko pobjednika otklonio je Fatović.

Hrvatska je tako stigla nadomak nastavka nevjerojatnog niza osvajanja odličja na svjetskim prvenstvima, trenutačno je osvojila medlaju na sedam SP zaredom. Bila je ovo i treća pobjeda Hrvatske protiv Srbije na SP, a u oba prethodna navrata kada je svladala Srbiju Hrvatska je i osvojila zlato.

Hrvatska će u polufinalu u petak igrati protiv boljeg iz dvoboja Španjolska - Crna Gora koji je na programu od 19.30 sati.

UŽIVO

HRVATSKA-SRBIJA 14:12

32' POBJEDAAAAAAAA. Hrvatska je u sjajnoj utakmici pobjedila Srbiju rezultatom 14:12

28' Bašić pogađa i Hrvatska vodi 13:10

26' Sjajna majstorija Žuvele i Hrvatska vodi 12:10

25' Vukić zabija za 11:9 prednost Hrvatske

KRAJ TREĆE ČETVRTINE

22' LAAAAZIĆ. Ponovno Lazić pogađa i vrača Hrvatsku na prednost od dvije razlike.

21' Lazić vrača Hrvatsku na prednost od tri razlike, a na drugoj strani sjajno Mandić pogađa i rezultat je 9:7 za Hrvatsku

20' Velika prednost za Hrvatsku. Brlić pogađa za 8:5

19' KRAAAAPIĆ. Sjajan pogodak kapetana i Hrvatska prvi puta vodi dvije razlike

18' Ante Vukičević sjajno zabija za 6:5 vodstvo Hrvatske

18' Subotić zabija za 5:5

KRAJ DRUGE ČETVRTINE

16' Brlić zabija sjajan pogodak i Hrvatska vodi 5:4

15' Ponovno Jakšić zabija i izjednačuje. Rezultat je 4:4

14' Harkov iz peterca zabija za 4:3.

14' Jakšić s igračem više pogađa za 3:3

13' GOOOOL. Ponovno Kragić zabija i rezultat je 3:2 za Hrvatsku.

12' Brzo izjednačuju Srbi. Vico zabija za 2:2

11' GOOOL. Žuvela se uspio snaći nakon malo nesigurnosti u napadu na igrača više i zabija za 2:1 vodstvo Hrvatske.

8' Počela je druga četvrtina, rezultat je 1:1. Hrvatska je povela, a Srbija izjednačila.

KRAJ PRVE ČETVRTINE

4' Srbija izjednačuje na 1:1. Viktor Rašović postiže gol iz daljine.

3' GOOOOOL. Jerko Kragić postiže pogodak i Hrvatska vodi 1:0.

2' Sjajna obrana Popadića. Veliku šansu imali su srpski reprezentativci no sjajno brani naš vratar.

1' Počela je utakmica u Budimpešti. Hrvatska će imati prvi napad.

Hrvatska protiv Srbije danas u 16 sati traži prolazak u polufinale Svjetskog prvenstva. Riječ je o pravoj poslastici za svakog ljubitelja vaterpola, jer obje reprezentacije već desetljećima spadaju u samu elitu ovog sporta. Također, odigrale su međusobno brojne epske utakmice i svaki dvoboj između ovih rivala je za pamćenje.

Srbija je u međusobnim obračunima nešto bolja, a u posljednje vrijeme je uspješnija te u ovom susretu glasi kao favorit. Susjedi su se u četvrtfinale plasirali izravno kao prvi u skupini s Kazahstanom, SAD-om i Australijom dok su Barakude imale još jednu međustanicu, jer su zbog lošije gol razlike završili iza Grčke.

Četvrtfinale SP-a /

Srbija s upozorenjem za Barakude: 'I naše su ambicije na ovom prvenstvu pobjedničke'

'Moramo misliti o nama'

U osmini finala su naši vaterpolisti lakoćom srušili Gruziju no danas iz čeka znatno teži zadatak.

"Moramo prvenstveno misliti o nama, da budemo pravi i na visokom nivou kakav je potreban za jednu tako važnu utakmicu protiv takvog protivnika. Do sada je sve u najboljem redu i ja vjerujem da ćemo tako dočekati utakmicu", kazao je hrvatski izbornik Ivica Tucak.

Hrvati i Srbi su se do sada susreli četiri puta na svjetskoj smotri no nikad ovako rano. Uvijek su ti ogledi bili u polufinalima i finalima, a obje reprezentacije imaju po dvije pobjede u tim ogledima. Tekstualni prijenos utakmice pratite na RTL.hr od 16 sati.