HRVATSKA - GRUZIJA: 15-5 / Barakude razbile Gruzijce u grotlu Spaladium arene i izborile okršaj s Italijom u polufinalu Europskog prvenstva

Tekstualni prijenos utakmice Hrvatske i Gruzije u četvrtfinalu Europskog prvenstva u vaterpolu mogli ste pratiti na Net.hr-u

6.9.2022.
21:46
Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska muškva vaterpolska reprezentacija plasirala se u polufinale Europskog prvenstva u Splitu sigurnom 15-5 (4-0, 2-2, 6-1, 3-2) pobjedom protiv Gruzije u četvrtfinalu.

MJESTO ZLOČINA /

Sjećate li se njega? Prije tri godine napali su ga u Splitu zbog Zvezdinog grba, a sada će na istom mjestu igrati protiv Hrvatske

Četverostruki strijelac za Hrvatsku bio je Luka Bukić, po tri su dodali Loren Fatović i Konstantin Harkov, dva Rino Burić, a po jedan Marko Žuvela, Andrija Bašić i Jerko Marinić Kragić, dok je Nika Šušiašvili postigao tri gola za Gruziju.

Hrvatska je opravdala ulogu favorita protiv Gruzije, autoritativno krenula u susret te već nakon prvih osam minuta imala velikih 4-0. Prva dva pogotka postigao je Harkov iz peteraca, a zatim su još Fatović i Žuvela pogađali iz igre. Malo opuštanje uslijedilo je početkom druge četvrtine kada je Gruzija s dva uzastopna gola smanjila na 4-2, ali ubrzo su se stvari vratile na staro, Burić i Harkov su zabijali za 6-2 na polovici utakmice.

Protiv Talijana za finale

U trećoj četvrtini raspucao se Bukić koji je postigao tri gola u tom periodu, pa je uoči posljednjih osam minuta bilo već 12-3.

Četvrta četvrtina bila je tek formalnost.

Hrvatska će u polufinalu u četvrtak igrati protiv Italije koja je u četvrtfinalu svladala Francusku sa 16-8, dok će u drugom polufinalu igrati Mađarska i Španjolska.

________________________________________________________________

Europsko prvenstvo u vaterpolu, četvrtfinale

Split, Spaladium arena

Hrvatska - Gruzija 15:5 (4:0, 2:2, 6:1)

Gotova je utakmica, Hrvatska je u polufinalu!

15:5 Novi gol za Hrvatsku zabija Marinić-Krtagić.

14:5 Zabili su Gruzijci nakon slabije reakcije naše obrane, zabio je Magrakvelidze s igračem više.

Obrana Popadića, Gruzijci nikako ne mogu zabiti.

14:4 Krasna akcija Barakuda i novi gol Bukića.

13:4 Burić zabija, ponovno imamo +9!

12:4 Šušiašvili smanjuje zaostatak Gruzijaca.

Kraj treće četvrtine.

12:3 Bukić je siguran, Gruzijci su razbijeni.

Nova sjajna obrana Bijača, to mu je 12. večeras.

11:3 Bukić efetktno zabija u prvi kut.

Deseta obrana Bijača! Pucao je Vasić.

10:3 Fatović zabija iz kontre, sjajno igra Hrvatska.

Bijač brani peterac Vasiću!

9:3 Fatović zabija, imamo +6.

8:3 Koristimo igrača više, Bukić zabija iz prve.

7:3 Šušiašvili je zabio treći gol za Gruziju.

7:2 Bašić zabija u prvom napadu u drugom poluvremenu, savšen početak nastavka.

Gotova je druga četvrtina, Barakude na odmor idu s prednošću 6:2.

• Bijač brani peterac Vapenskom.

6:2 Harkov zabija! Hrvatska ima prednost od četiri gola.

5:2 Šteta, Biljaka je pucao, a njegov udarac nakon odbijanca odsjeda na vratnici.

5:2 Četvrta obrana Bijača i to u jako važnom trenutku, Gruzijci su imali igrača više.

5:2 Krasna akcija naših vaterpolista, potpuno su izigrali Gruzijce s igračem više i na kraju je Burić zabio.

4:2 Gruzijci ponovno zabijaju, Bitaze je poentirao.

4:1 Gruzija zabija prvi gol, lijepo je zabio Šušiašvili.

Kraj prve četvrtine

4:0 Nova obrana bijača, Gruzijci se jako muče, a kada im nešto prođe, tu je naš golman.

4:0 Novi gol Hrvatske, Marinić-Kragić je lijepo dodao, a Žuvela neobranjivo pogodio.

3:0 Oličan početak naših vaterpolista, Fatović je zabio za 3:0!

2:0 Sjajna obrana Bijača, dobro je pucao Jelača, a naš golman još bolje obranio.

2:0 Harkov je realizirao još jedan peterac, sjajan početak Barakuda.

1:0 Vrić je izborio peterac iz kojega Harkov zabija. Gruzijci ne koriste napad nakon toga, Bijač je sjajno obranio.

0:0 Počela je utakmica, Barakude imaju prvi napad i nažalst ga ne koriste ga, ali uspješniji nisu bili ni Gruzijci. Hrvatska se dobro obranila.

_________________________________________________________________

20.23 Pobjednik ove utamice će u polufinalu igrati protiv talijanskih vaterpolista koji pobijedili su u četvrtfinalu Europskog prvenstva u Splitu Francusku sa 16-8 (2-3, 5-2, 4-1, 5-2)

20.20 Spaladium arena je puna, naši vaterpolisti će imati ogromnu podršku s tribina.

_____________________________________________________________

Hrvatska će se u utorak od 20.30 sati boriti s Gruzijom za polufinale Europskog prvenstva, no iako je dojam da je Gruzija daleko najslabija reprezentacija od svih u četvrtfinalu, Barakude ne žele dopustiti nikakvo iznenađenje u nokaut fazi.

"Nemamo više prava na pogrešku, ne smijemo se opustiti. Gruzijci su vrlo dobra reprezentacija, prepuna iskustva, s internacionalcima koji su imali dosta velikih utakmica u karijeri, što se pokazalo u utakmici s Nizozemcima. Tu su naš Marko Jelača, Srbin Dušan Vasić, Talijan Baraldi i još nekolicina, pa ulazimo u susret s velikim oprezom, nema podcjenjivanja.  Samo da uđemo pravi u utakmici, pogotovo u obrani. Dosad smo primili najmanje pogodaka na prvenstvu i tu razinu ćemo nastojati zadržati", kazao je pomoćni trener reprezentacje Jure Marelja

Hrvatska do četvrtfinala nije došla na lagan način, gubili su prva poluvremena i od Francuza i od Grka, protiv kojih u prvih 16 minuta nisu postigli ni gol.

"Nadam se da ćemo protiv Gruzijaca biti malo bolji u napadu nego dosad, uz našu standardnu čvrstu obranu. Analizirali smo Gruzijce i nisu nimalo bezazleni, što su i pokazali protiv Nizozemaca, koji su se činili bolja i brža momčad od osmine finala. Očekujemo opet podršku s tribina. Ozračje u Spaladium Areni nas dodatno motivira, pogotovo što imamo puno mladih igrača, kojima je ovo prvo veliko natjecanje", kazao je Andrija Bašić.

"Gruzijci su ozbiljna reprezentacija. Imali smo nekoliko dana odmora, ali smo ih iskoristili za fokusiranje na protivnika. Nastojat ćemo ne raditi iste greške na početku utakmice, kao s Francuzima i Grcima. Ovo je moj veliki prvi turnir i znam koliko nam znači podrška s tribina Spaladium Arene", kazao je mladi Matias Biljaka.

Talijani čekaju u polufinalu

U polufinalu će bolji iz utamice Hrvatske i Gruzije igrati protiv talijanskih vaterpolista koji pobijedili su u četvrtfinalu Europskog prvenstva u Splitu Francusku s 16-8 (2-3, 5-2, 4-1, 5-2).

Talijanski vaterpolisti relativno lako su došli do polufinala u srazu s Francuzima, koji su, slično kao i Hrvatskoj, Azzurima radili dosta problema u prvom dijelu utakmice.

Francuzi su bolje započeli utakmicu, poveli s 5-3 i imali veliku priliku za vodstvo od tri razlike, ali je talijanski vratar Gianmarco Nicosia napravio fenomenalnu obranu, možda i cijelog prvenstva, što je prelomilo utakmicu. Talijani su potom serijom 7-0 došli do vodstva 10-5 i bez problema došli do trijumfa i polufinala.