BARAKUDE OSVOJILE EUROPSKU BRONCU: / Hrvatski vaterpolisti treća su sila Europe, u borbi za medalju ostavili su Italiju bez šanse

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija osvojila je europsku bronačnu medalju nakon što je u bazenu u Barceloni u utakmici za treće mjesto pobijedila Italiju rezultatom 10-8.

28.7.2018.
21:40
Screenshot

Hrvatska vaterpolska reprezentacija osvojila je brončano odličje na Europskom prvenstvu svladavši u Barceloni Italiju s 10-8 (4-0, 3-5, 2-1, 1-2). Hrvatskoj je to prva europska medalja nakon čak osam godina i četvrta ukupno. Na EP 2010. u Zagrebu Barakude su osvojile zlato, a u Firenci 1999. i Kranju 2003. naši vaterpolisti su osvojili srebro.

Izvrstan ulazak u utakmicu

Za razliku od polufinalnog dvoboja sa Srbima, Hrvatska je protiv Italije izvrsno ušla u utakmicu, a pokazala je igru dostojnu svjetskih prvaka - učinkovito i maštovito u napadu, te čvrsto i koncentrirano u obrani. Barakude su čak četiri puta gubili dvoboj za brončano odličje na Europskom prvenstvu, no u Barceloni je i toj negativnoj seriji došao kraj.

Hrvatska je utakmicu počela bez svog kažnjenog izbornika Ivice Tucka, ali je krenula fantastično - prvu četvrtinu je dobila s 4-0. No, u drugoj četvrtini Barakude nisu uspjeli sačuvati tu veliku prednost, Talijani su zabili čak pet golova i na poluvrijeme se otišlo sa samo dva gola prednosti (7-5), iako talijanski vratari nisu imali nijednu jedinu obranu.

Fatović zabio tri gola

Treća četvrtina je započela važnim pogotkom Fatovića za 8-5, a potom je Andro Bušlje zabio za 9-5, opet velika četiri gola prednosti. U zadnju četvrtinu se ušlo s 9-6, a Lončar četiri i pol minuta prije kraja postiže gol za 10-6, prednost koju Talijani više nisu mogli stići.

Loren Fatović je s tri gola bio najbolji strijelac kod Hrvatske, Andro Bušlje i Luka Lončar su zabili po dva, dok je kod Talijana Valentino Gallo bio najučinkovitiji s dva gola.

U finalu kasno navečer igraju Španjolska i Srbija.

HRVATSKA – ITALIJA 10-8

KRAJ UTAKMICE! HRVATSKA JE OSVOJILA BRONČANU MEDALJU NA EUROPSKOM PRVENSTVU

10-8: Gallo pogađa!

Nakon tri prekšraja i isključenja Macana, potom crvenog kartona Garcije, iz bazena mora i Bušlje.

10-7: Smanjuje Di Fulvio.

10-6: Luka Lončar! Njegov drugi pogodak za novih +4.

Nešto više od pet minuta dijeli Hrvatsku od brončane europske medalje!

Kraj treće, u odnosu na prethodnu nešto mirnije četvrtine. Barakude u posljednju četvrtinu ulaze s tri gola prednosti!

9-6: Zaostatak od tri razlike imaju Taliajni nakon što je pogodio Di Fulvio.

9-5: Andro Bušlje sjajno gura loptu uz samu vratnicu. Odličan, jak udarac.

Kamere su sad pokazale kako na tribinama utakmicu proživljava isključeni izborni Ivica Tucak. Dobro mu je društvo, pored njega je Ratko Rudić.

8-5: Odličan pogodak Fatovića koji je primijetio da je Del Lungo izašao ispred gola i preko njega pogađa za novu prednost od tri gola razlike.

Kraj druge četvrtine! Bijač brani zadnji pokušaj u prvom poluvremenu.

7-5: Nešto više od minute ostalo je u drugoj četvrtini, Hrvatska vodi dva razlike nakon što je za Talijane zabio i Guillermo Molina Rios.

7-4: Na tri razlika smanjuje Valentino Gallo.

7-3: Loren Fatović bio je prebrz za talijansku obranu u kontranapadu. Odlično igraju hrvatski vaterpolisti, prednost je u potpunosti zaslužena.

6-3: Renzuto pogađa za Talijane.

6-2: Luka Lončar pogađa kao iz odbojke za novu prednost od četiri razlike. Odličan povratak Hrvatske nakon dva brzo primljena gola.

5-2: Za razliku od polufinalne utakmice protiv Srbije kada je igrač više bio poput kazne za hrvatske vaterpoliste, sad funkcionira izvrsno. Bušlje povećava prednost.

4-2: Nevjerojatno! U manje od minute druge četvrtine druga lopta u mreži Hrvatske. Strijelac je Pietro Figlioli.

4-1: Druga četvrtina otvorena je pogotkom Talijana. Precizan je bio Presciutti.

Kraj prve četvrtine!

4-0: Gooool! Zabija i Fatović za nevjerojatnih 4-0 krajem prve četvrtine! S igračem više smo na savršenih 3 od 3.

3-0: Odlična lopta Garcie prema Ivanu Buljubašiću koji je siguran ispred talijanskog gola. Sjajno otvaranje Barakuda!

6. minuta: Četiri neiskorištena igrača više za Talijane. Zasad. U ovoj su akciji dvaput pogađali okvir hrvatskog gola.

2-0: Javier Garcia lijevom rukom u donji lijevi kut za povećanje prednosti!

1-0: Hrvatska vodi. Maro Joković zabija prvi pogodak na utakmici.

2. minuta: Prva dva napada s obje strane nisu donijela pogodak.

Utakmica je započela! Idemo po tu broncu!

20:28 - Igrači su u bazenu, sve je spremno za početak

Brončana medalja s europskih prvenstava jedina je koja nedostaje u riznicama Hrvatskog vaterpolskog saveza kad su odličja s tih natjecanja u pitanju. Srebro iz Firence 1999. i srebro iz Kranja 2003. nadograđeni su zlatnim odličjem iz Zagreba 2010. godine, a u borbu za ovogodišnju broncu igrače Ivice Tucka gurnula je srpska izabrana vrsta 9-7 pobjedom u polufinalnom ogledu.

Tucak, zbog isključenja u polufinalu, neće voditi momčad u njoj. Umjesto njega na klupi će sjediti Mile Smodlaka, no izbornik poručuje da ova 'medalja za koju se večeras borimo ima za nas itekako velik značaj i ne smijemo je propustiti'.