HRVATSKI KOŠARKAŠI NAPUŠTAJU OI: / Srbija nam u dramatičnoj utakmici uništila san o polufinalu!

18.8.2016.
5:16
AFP, ANDREJ ISAKOVIC

HRVATSKA - SRBIJA 83:86 (19-20, 19-13, 14-34, 31-20)

Arena Carioca 1

HRVATSKA: Babić 4, Krušlin, Stipčević, Simon 8, Hezonja 16, Šarić 7, Ukić 4, Planinić 6, Bilan 10, Šakić, Arapović, Bogdanović 28

SRBIJA: Teodosić 9, Simonović, Bogdanović 18, Marković 12, Kalinić 6, Nedović, Birčević, Raduljica 12, Jokić 12, Štimac, Jović 9, Mačvan 8

SUCI: Rižik (Ukrajina), Vazquez (Portoriko), Garcia (Španjolska)

ŠUT UKUPNO: Hrvatska 23-51 (45 posto), Srbija 29-71 (41 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 16-32 (50 posto), Srbija 21-48 (44 posto). ŠUT ZA TRI: Hrvatska 7-19 (37 posto), Srbija 8-23 (35 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 30-38 (79 posto), Srbija 20-25 (80 posto). SKOK: Hrvatska 39 (29 obrana+10 napad), Srbija 35 (21+14). ASISTENCIJE: Hrvatska 16, Srbija 22. IZGUBLJENE LOPTE: Hrvatska 18, Srbija 10. OSVOJENE LOPTE: Hrvatska 3, Srbija 10. BLOKADE: Hrvatska 0, Srbija 2. PREKRŠAJI: Hrvatska 28, Srbija 31

Hrvatska je od Srbije poražena i u četvrtoj utakmici na velikim natjecanjima. Prokletstvo se tako nastavilo, Srbija je jednostavno kobna za naše košarkaše. Hrvatska do sad još niti jednom nije svladala Srbiju na jednom velikom natjecanju, a novi poraz došao je u noći sa srijede na četvrtak po hrvatskom vremenu.

ACO PETROVIĆ OKRIVIO SUCE ZA PORAZ OD SRBIJE: ‘Donijeli su dvije odluke koje su odlučile pobjednika’

Ukupno do Rija međusobno igrali osam puta

Sveukupno, nakon raspada SFRJ, Hrvatska i Srbija međusobno su igrali, ako ubrajamo i prijateljske utakmice do ovog noćašnjeg sraza osam puta, a Hrvatska je pobijedila samo dvaput (2011.) i to u prijateljskoj utakmici (83:71) odigranoj u Londonu i onoj odigranoj na Mediteranskim igrama u Pescari 2009. godine (71:69).

U osmini finala SP-a 2010. u Turskoj (73:72), s bacanjima 1.8 sekundi prije kraja (pri rezultatu 70-70 - 11.6 sekundi prije kraja) i zahvaljujući nevjerojatnoj pogrešci hrvatske obrane, Srbi su šokirali Hrvate.

Pamti se trica Đorđevića

U skupini na EP-u 2001. također u Turskoj pamti se uvjerljiv poraz (80:66), a najviše se prepričava ona pobjeda na Eurobasketu davne 1997. Tada je, četiri sekunde prije kraja, današnji srpski izbornik Saša Đorđević zgrabio loptu ispod svoga koša, povukao sam napad i preko ispruženog Slavena Rimca pogodio tricu za pobjedu (64:62).

Posljednji poraz od Srbije dogodio se uoči OI

Posljednji poraz od Srbije dogodio se nedavno u Argentini u sklopu priprema za ove Olimpijske igre. U tom duelu Srbi su slavili 86:77.

Sjajno prvo poluvrijeme

Što se tiče ovog sraza, hrvatski igrači sjajno su odigrali prvo poluvrijeme, pogotovo u obrani, te su na poluvrijeme otišli s prednosti od 38-32. Izvrstan je bio Bojan Bogdanović koji je postigao 16 koševa u prvih 20 minuta uz šut za tricu 4-5. U obrani su naši igrači odlično zatvarali prodore srpskih igrača, jedino je problematičan bio obrambeni skok, ali niti to nije mnogo pomoglo srpskoj reprezentaciji.

Kobna treća četvrtina

Nažalost, u drugom poluvremenu situacija se promijenila, hrvatskog Bogdanovića u obrani je preuzeo Stefan Marković koji nije dopuštao da lopta uopće dođe do našeg najboljeg strijelca, a u takvoj situaciji ostali hrvatski igrači nisu se snašli, prečesto su gubili lopte, pa se Srbija potpuno razigrala u napadu.

Proradio je šut Bogdana Bogdanovića koji je 14 od svojih 18 koševa postigao u trećem dijelu, proradila je i suradnja Miloša Teodosića s centrima koji su se uspijevali ubacivati iza leđa naše obrane, pa je Srbija u trećoj četvrtini postigla 34 poena, jedan više no u čitavom prvom poluvremenu.

Srbija imala i +14

Stoga se na odmor uoči posljednjih 10 minuta otišlo sa 14 razlike u korist Srbije (52-66). No, hrvatski igrači se nisu predavali, ponovno su zaigrali čvršće u obrani, Mario Hezonja pogodio je nekoliko trica i tri minute prije kraja bilo je samo jedan razlike za Srbiju (75-76). Tada je Hezonja ispalio jednu nerezonsku tricu, s druge strane Raduljica je zabio za 75-78, a potom su trice za poravnanje promašili Simon i Bogdanović.

Babić propustio priliku izjednačiti

Treću šansu za poravnanje imao je Luka Babić no on je 48 sekundi prije kraja zakasnio sa šutom za tricu kojim je mogao poravnati, da bi se potom ušlo u završnicu s mnoštvom slobodnih bacanja.

Srpski igrači pogodili su osam od 10 slobodnih bacanja u posljednjih pola minute, dok su hrvatski pogodili osam od devet sve dok Bogdanović 2.1 sekunde prije kraja nije namjerno promašio drugo slobodno bacanje, do lopte je u skoku stigao Dario Šarić, ali nije ju uspio izbaciti do slobodnog igrača koji bi imao priliku tricom odvesti susret u produžetak.

Bogdanović ponovno najbolji strijelac

Bojan Bogdanović ponovno je bio najbolji kod Hrvatske sa 28 koševa, Mario Hezonja je dodao 16, dok je kod Srbije najbolji bio Bogdan Bogdanović sa 18 ubačaja. Hrvatskoj će tako i dalje jedina košarkaška medalja ostati srebro iz Barcelone 1992.

Ovo je treći poraz u četvrtfinalu, nakon Australije u Atlanti 1996. i Španjolske u Pekingu 2008. U šest utakmica odigranih u Riju ostvarili su tri pobjede, protiv Španjolske, Brazila i Litve, te tri poraza, od Argentine, Nigerije i Srbije. Srbija će u polufinalu u petak igrati protiv Australije, dok će u drugom polufinalu igrati SAD - Španjolska. Bit će to repriza posljednja dva olimpijska finala.