Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je Srbiju u kvalifikacijskoj utakmici za Svjetsko prvenstvo u Brazilu. Pred punim Maksimirom izabranici Igora Štimca su slavili s 2:0.

22.3.2013.
14:38

Zagreb. Stadion: Maksimir. Gledatelja: 32.000. Sudac: Cuneyt Cakir (Turska)

Hrvatska (4-4-2): Pletikosa - Srna, Šimunić, Ćorluka, Strinić - Kovačić, Modrić, Rakitić, Kranjčar - Mandžukić, Olić.

Srbija (4-2-3-1): Brkić - Ivanović, Subotić, Nastasić, Kolarov - Radovanović, Ignjovski - Stevanović, Tošić, Đuričić, - Šćepović

Strijelci: Mandžukić (23'), Olić (37')

Pobjedom protiv velikog rivala naša je reprezentacija napravila veliki korak prema jednom od prva dva mjesta u skupini A, a istovremeno je praktički izbacila Srbiju iz ozbiljne utrke za SP. Štimac je iznenadio uvrstivši u udarnu postavu 18-godišnjeg Matea Kovačića, kojem je to bio debi za reprezentaciju, umjesto iskusnijeg Ognjena Vukojevića. Srpski izbornik Siniša Mihajlović je, pak, neočekivano krenuo s Ivanom Radovanovićem u veznom redu i Markom Šćepovićem u napadu, no potonji je zbog ozljede morao izaći već u osmoj minuti, a zamijenio ga je Filip Đorđević. Prvo poluvrijeme nije ponudilo posebno dobru igru, ali je Hrvatska iz jedina dva udarca unutar okvira gola na odmor otišla s prednošću 2:0. U 23. minuti je Aleksandar Kolarov loše je ispucao loptu ispred svoga gola. Pogodio je Marija Mandžukića od kojeg se lopta odbila do Ivana Rakitića, on ju je gurnuo k Ivici Oliću koji je s desne strane ubacio loptu pred gol, a tamo ju je rutinski u mrežu smjestio Mandžukić. http://videa.hu/flvplayer.swf?v=YQ8QhAx3TP5DbUSZ

U 37. je minuti slobodan udarac s desne strane izveo kapetan Darijo Srna. Ubacio je loptu pred vrata, a Olić je pobjegao srpskoj obrani, ubacio se iz drugog plana i prsima gurnuo loptu iza leđa Željka Brkića. http://videa.hu/flvplayer.swf?v=7RBIwhxNqwx2hbxS

Srbija, koja u prvom poluvremenu nije uputila nijedan udarac prema Stipi Pletikosi, u nastavku je malo živnula. Već u 47. minuti je sjajno prošao Kolarov i pucao s ruba šesnaesterca, ali je njegov udarac naš vratar obranio, a Đorđević je iz odbijanca poslao loptu pored vrata. Luka Modrić se pet minuta kasnije briljantno oslobodio nekoliko čuvara i pucao s 25 metara, ali pored gola. U 61. je minuti lijepu priliku imao Ivan Rakitić, ali je ne odveć sigurni Brkić uspio obraniti, a Srbija je najbolju šansu imala u 78. minuti kada je s 15-ak metara pucao Filip Đuričić. Pletikosa je obranio, ali se lopta odbila do osamljenog Đorđevića koji ju je gurnuo pored gola.

Hrvatska - Srbija 2:0 (Mandžukić 23, Olić 37) Makedonija - Belgija 0:2 (De Bruyne 26, Hazard 62-11m) Škotska - Wales 1:2 (Hanley 45+2 / Ramsey 72-11m, Robson-Kanu 74) Redoslijed: 1. Belgija 13 (5) 2. Hrvatska 13 (5) 3. Wales 6 (5) 4. Srbija 4 (5) 5. Makedonija 4 (5) Škotska 2 (5)