Pogotkom Aleksandra Keržakova već u šestoj minuti utakmice, ruska nogometna reprezentacija je pobijedila Portugal s 1:0 u skupini F kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Brazilu 2014. godine.

12.10.2012.
19:29

Armenija - Italija 1:3 (Mitarjan 28 / Pirlo 11-11m, De Rossi 64, Osvaldo 82)

Češka - Malta 3:1 (Gebre Selassie 34, Pekhart 52, Rezek 67 / Briffa 38)

Bugarska - Danska 1:1 (Rangelov 7 / Bendtner 40)

Redoslijed: 1. Italija 7 2. Bugarska 5 3. Češka 4 4. Armenija 3 5. Danska 2 6. Malta 0

U skupini B Italija je izvukla 'živu glavu' s vrućeg gostovanja kod Armenije. Slavili su Azzuri s 3:1. Uz malu pomoć hrvatskih sudaca, Marija Strahonje i njegovih pomoćnika, Talijani su vrlo rano došli do vodstva. Pri pokušaju da blokira ubacivanje u peterac jedan je igrač Armenije pogođen u ruku nakon čega je Strahonja pokazao na 11 metara.

Usporena snimka pokazala je da armenski reprezentativac nije imao namjeru podmetnuti ruku, te da mu je ista bila vrlo blizu tijela, odnosno glave. Andrea Pirlo bio je siguran realizator najstrože kazne. Vodstvo gostiju trajalo je svega 17 minuta kada je napadač kijevskog Dinama, Henrik Mitarjan, prošao pored talijanskog braniča, te iskosa, uz povlačenja s leđa, u padu pogodio za 1:1.

Rezultat se nije mijenjao sve do 64. minute kada je strijelac prvog pogotka Pirlo ubacio s desne strane talijanskog napada, a Daniele De Rossi iz neposredne blizine glavom, uz pomoć grede, doveo Italiju u novo vodstvo. De Rossi je 18 minuta kasnije bio i asistent kod trećeg pogotka kada je iz slobodnog udarca ubacio visoku loptu, a najviše je skočio njegov suigrač iz Rome Pablo Osvaldo.

Češka se namučila protiv još jednog 'liliputanca' europskog nogometa - Malte. Gosti su u Plzenu izvukli 1:1 nakon prvih 45 minuta, ali su domaći do kraja ipak postavili stvari na svoje mjesto i slavili s 3:1. Gebre Selassie, Pekhart i Rezek su bili strijelci za Češku.

Farski Otoci - Švedska 1:2 (Baldvinsson 57 / Kačaniklić 65, Ibrahimović 75) Kazahstan - Austrija 0:0 Irska - Njemačka 1:6 (Keogh 90 / Reus 32, 40, Ozil 55, Klose 58, Kroos 61, 83)

Redoslijed: 1. Njemačka 9 (2) 2. Švedska 6 (2) 3. Irska 3 (1) 4. Austrija 1 (2) 5. Kazahstan 1 (3) 6. Farski Otoci 0 (2) U velikim su problemima bili švedski nogometaši na gostovanju kod Farskih Otoka u dvoboju skupine C, no na kraju su ipak došli do pobjede 2:1. Prvo je poluvrijeme u Torshavnu završilo bez pogodaka, a onda su domaći senzacionalno poveli preko Rogvija Baldvinssona u 57. minuti.

Jedna od najslabijih reprezentacija u Europi ipak nije izdržala. Zlatan Ibrahimović je osam minuta kasnije proigrao Alexandra Kačaniklića za 1:1, a onda je u 75. minuti napadač PSG-a zabio za pobjedu do koje se očekivao puno lakši put. U istoj skupini Austrija je na gostovanju kod Kazahstana odigrala samo neodlučeno bez pogodaka.

Njemci su na gostovanju 'zašamarali' Irce sa 6:1.

Turska - Rumunjska 0:1 (Grozav 45+1) Estonija - Mađarska 0:1 (Hainal 47) Nizozemska - Andora 3:0 (Van der Vaart 7, Huntelaar 15, Schaken 50)

Redoslijed: 1. Rumunjska 9 bodova (3) 2. Nizozemska 9 (3) 3. Mađarska 6 (2) 4. Turska 3 (3) 5. Estonija 0 (2) 6. Andora 0 (2) Do iznimno je važne pobjede na stadionu Fenerbahčea u Istanbulu došla je Rumunjska svladavši Tursku s 1:0. Jedini je pogodak u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena postigao 22-godišnji napadač Petrolula Gheorghe Grozav. Nakon proigravanja Mihaija Pintiliija prebacio je istrčalog domaćeg vratara Volkana Demirela.

Rumunjska nakon tri utakmice u skupini D ima maksimalnih devet bodova i sve je izvjesnije da će se s Nizozemskom boriti za prvo mjesto. Turska je, pak, u tri dvoboja ubilježila dva poraza i značajno si umanjila šanse za plasman na SP.

Nizozemska je bez većih problema pobijedila Andoru s 3:0.

Albanija - Island 1:2 (Çani 29 / Bjarnason 19, G. Sigurdsson 81) Slovenija - Cipar 2:1 (Matavz 39, 62 /Aloneftis 83) Švicarska - Norveška 1:1 (Gavranocić 79 / Hangeland 81)

Redoslijed: 1. Švicarska 7 2. Island 6 3. Norveška 4 4. Albanija 3 5. Cipar 3 6. Slovenija 3 Do važne je gostujuće pobjede stigao i Island koji je u skupini E bio bolji od Albanije s 2:1. Veznjak Pescare Birkir Bjarnason je doveo Islanđane u vodstvo u 19. minuti. Edgar Çani je deset minuta kasnije izjednačio, ali domaći su na kraju ostali praznih džepova budući da je u 81. minuti udarcem s 20-ak metara pobjedu gostima osigurao veznjak Tottenhama Gylfi Sigurdsson.

Rusija - Portugal 1:0 (Keržakov 6) Luksemburg - Izrael 0:6 (Radi 4, Vasat 12, Hemed 27, 73, 90, Melikson 61)

Redoslijed: 1. Rusija 9 2. Portugal 6 6. Izrael 4 4. Luksemburg 1 5. Sjeverna Irska 1 6. Azerbajdžan 1

Momčad Fabija Capella je već u ranoj fazi dvoboja na stadionu Lužniki u Moskvi došla do pogotka kojim se napokon revanširala Portugalcima za težak poraz 7:1 koji su joj nanijeli prije osam godina u kvalifikacijama za SP 2006.

Jedini je gol u pao nakon što je je Pepe izašao gotovo do centra u pokušaju da napravi pritisak na Romana Širokova. No, veznjak Zenita se pokazao mudrijim i jednim je dodirom lopte sjajno proigrao klupskog suigrača Keržakova koji je izbio sam pred Ruija Patricija i zabio, pokazalo se, pobjednički pogodak.

Portugalci predvođeni Cristianom Ronaldom su nakon toga napravili pritisak, ali nisu mogli ni do boda. Uz to su ostali i bez Fabija Coentraa koji je zbog ozljede morao napustiti igru u 20. minuti.

Lihtenštajn - Litva 0:2 (Česnauskis 51, 75) Slovačka - Latvija 2:1 (Hamšik 5, Sapara 9 / Verpakoviskis 84) Grčka - BiH 0:0

Redoslijed: 1. BiH 7 (2) 2. Grčka 7 (2) 3. Slovačka 7 (2) 4. Litva 4 (3) 5. Latvija 0 (2) Litva je u skupini G s 2:0 slavila na gostovanju kod Lihtenštajna, a dvostruki je strijelac bio suigrač našeg Stipe Pletikose u Rostovu Edgaras Česnauskis.

Moldavija - Ukrajina 0:0 Engleska - San Marino 5:0 (Rooney 35, 70, Welbeck 37, 72, Oxlade-Chamberlain 77)

Redoslijed: 1.Engleska 7 2.Crna Gora 4 3.Poljska 4 4.Ukrajina 2 5.Moldavija 1 6.San Marino 0 Engleska je pred prepunim Wembleyjem rutinski odradili posao protiv slabašnog San Marina te i dalje drže prvo mjesto u skupini. Golijadu je otvorio Rooney u 35. minuti pogotkom s bijele točke, a samo dvije minute kasnije Welbeck je povećao prednost na 2:0.

Napadač Uniteda je svoj drugi pogodak postigao u 70., a Welbeck opet dvije minute iza njega. Konačan rezultat je u 77. postavio Oxlade-Chamberlain.

Finska - Gruzija 1:1 (Hämäläinen 63 / Kashia 56) Bjelorusija - Španjolska 0:4 (Jordi Alba 12, Pedro 20, 69, 72)

Redoslijed: 1. Španjolska 6 2. Francuska 6 3. Gruzija 4 4. Finska 1 5. Bjelorusija 0 Aktualni svjetski i europski prvaci Španjolci upisali su u Bjelorusiji 24. uzastopnu pobjedu u kvalifikacijama za EP i SP. Slavila je momčad Vincentea del Bosquea protiv Bjelorusije s 4:0.

Iako je Bjelorusija poznata kao čvrsta momčad koja teško pada pred svojim navijačima, Španjolska joj je svaku nadu u osvajanje bilo čega uništila nakon svega 20 minuta. Bio je to šou Barceloninih igrača.

U 12. je minuti Jordi Alba doveo Furiju u vodstvo, a asistirao mu je apsolutni junak susreta - Pedro. Osam minuta kasnije napadač Barçe je i sam bio strijelac, a asistent je bio je David Silva.

Rezultat 2:0 stajao je na semaforu sve do 69. minute kada je Pedro na asistenciju Xavija zabio svoj drugi, a tri minute kasnije i svoj treći pogodak nakon proigravanja Cesca Fabregasa.