PROTIV GRKA JE UVIJEK BILO PAKLENO: / Šest utakmica i samo jedna pobjeda Hrvatske! Prisjetite se kako su izgledali ti dvoboji

Pred hrvatskom nogometnom reprezentacijom su ključni dani u borbi za plasman na Svjetsko prvenstvo u Rusiju. U četvrtak na Maksimiru (20.

8.11.2017.
10:58
Sanjin Strukic/PIXSELL

Prvu je utakmicu Hrvatska protiv Grčke igrala u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Francuskoj. Tog 10. studenog 1996. na Maksimiru je pred 24.000 gledatelja bilo 1-1, a naša se reprezentacija vrlo brzo našla u nezgodnoj situaciji jer je već u devetoj minuti za goste zabio Demis Nikolaidis. Spasitelj je, kao u gotovo svim prilikama tih godina, bio dašanji predsjednik HNS-a Davor Šuker koji je donio izjednačenje na konačnih 1-1 u 44. minuti.

PROTIV GRKA SUDI ROCCHI: /

Talijan je lak na kartonima i sam bi mogao krojiti sastave za uzvrat u Grčkoj

Uzvratna je u takmica u tim kvalifikacijama odigrana u travnju 1997. u Solunu, a Hrvatska je tom prilikom došla do jedine pobjede protiv Grčke. Slavili su izbranici Miroslava Ćire Blaževića s 1-0, a jedini je strijelac u 74. minuti bio, pogađate - Davor Šuker. Hrvatska je osvojila drugo mjesto u skupini iza Danske i ispred Grčke. Danci su izborili izravan plasman na SP u Francusku, a Vatreni su u dodatnim kvalifikacijama izbacili Ukrajinu pa onda na Mundijalu u Francuskoj došli do opjevane bronce.

Sljedeće su dvije utakmice bile prijateljske. U ožujku 1999. godine Grci su na Olimpijskom stadionu u Ateni slavili s 3-2, a strijelci su za Hrvatsku bili Goran Vlaović i opet Davor Šuker s bijele točke. U travnju 2001. godine Grčka je gostovala u Varaždinu i u 51. minuti povela s 2-0. Naši su se do kraja ipak uspjeli vratiti i pogocima Vlaovića i Milana Rapaića izjednačiti na konačnih 2-2.

Dvoboji iz kvalifikacija za Euro 2012. još su uvijek u svježem sjećanju. U rujnu 2010. u Maksimiru je bilo 0-0, a u listopadu sljedeće godine Grci su u Pireju pobijedili Bilićeve izabranike s 2-0 golovima Georgiosa Samarasa (71) i Theofanisa Gekasa (79). Grci su tada osvojili prvo mjesto u skupini, a Hrvatska je kroz dodatne kvalifikacije preko Turske izborila Euro 2012. U tom su nesretnom okršaju u Pireju igrali Ivan Strinić, Dejan Lovren, Luka Modrić, Mario Mandžukić, Domagoj Vida, Nikola Kalinić i Ivan Perišić, a na klupi su ostali Ivan Rakitić i Danijel Subašić. Svi će oni i u nedjelju imati prilike osjetiti paklenu atmosferu na stadionu Olympiakosa.

MEĐUSOBNI DVOBOJI

KVALIFIKACIJE ZA SP 1998. - skupina 1 Grčka - Hrvatska 0-1 (Davor Šuker 74) - 30. travnja 1997. Solun Hrvatska - Grčka 1-1 (Davor Šuker 44/ Themistoklis Nikolaidis 9) - 10. studenog 1997. Zagreb

KVALIFIKACIJE ZA EURO 2012. - skupina F: Hrvatska - Grčka 0-0 - 7. rujna 2010. Zagreb Grčka - Hrvatska 2-0 (Georgios Samaras 71, Theofanis Gekas 79 - 7. listopada 2011. Pirej

PRIJATELJSKE UTAKMICE: Grčka - Hrvatska 3-2 (Stelios Yannakopoulos 12, 55, T. Nikolaidis 86/ Goran Vlaović 68, Davor Šuker 80-pen) - 10. ožujka 1999, Atena Hrvatska - Grčka 2-2 (Goran Vlaović 67, Milan Rapaić 90/ Alexandros Alexandris 38, 50) - 25. travnja 2001. Varaždin