POVRATAK IKONE WESTFALENA U DORTMUND: / Liverpoolu izvrstan rezultat kod Borussije

U utakmici četvrfinala Europske lige koja je privlačila najviše pozornosti nogometaši Liverpoola su odigrali 1-1 s Borussijom Dortmund na njenom terenu.

7.4.2016.
22:41
AFP/ODD ANDERSEN

Početak susreta nije donio velike zanimljivosti. Prvi su ozbiljnije zaprijetili domaći nogometaši u 12. minuti kada je nakon brze akcije pokušao Mkhitaryan, ali njegov udarac blokirala je Liverpoolova obrana. Par minuta nakon toga zaprijetio je Liverpool preko Dejana Lovrena koji je slabo pucao glavom nakon centaršuta iz slobodnog udarca. Nakon toga uslijedilo je još nekoliko prilika Borussije, no domaći nogometaši nisu imali uspjeha, a u 36. minuti Liverpool ih je šokirao.

Origi šokirao Westfalen

Tada je pogodio Divock Origi koji je lijepo prihvatio dodavanje glavom Jamesa Milnera i precizno pogodio mrežu Borussije. Nakon toga Nijemci su nastavili pritiskati i tražiti izjednačenje, no Kloppova ekipa uspjela se obraniti, a u samoj završnici prvog poluvremena mogla je i do drugog gola. Ponovno je izvrsnu priliku imao Origi, ali nije uspio zatresti mrežu pa je poluvrijeme završeno rezultatom 0-1.

Savršen početak

Drugo poluvrijeme počelo je izvrsno za Borussiju koja je već u 49. minuti izjednačila. Strijelac je bio Mats Hummels koji je pogodio glavom nakon centaršuta s boka. Nakon toga Borussia je zagospodarila terenom i imala više loptu u nogama, ali nije uspjela stvoriti opasnu priliku. U završnici utakmice igra se smirila i više nije bilo golova, a ovim su ishodom zasigurno mnogo zadovoljniji Englezi koji se neporaženi vraćaju iz Njemačke.

Rezultati prvih utakmica četvrtfinala Europske lige (uzvrati su za sedam dana):

Borussia Dortmund - Liverpool 1-1 (Hummels 48/Origi 36)

Athletic Bilbao - Sevilla 1-2 (Aduritz 48/Kolodziejczak 56, Iborra 83)

Braga - Šahtar 1-2 (Wilson 89/Rakitskij 45, Ferreyra 75)

Villareal - Sparta Prag 2-1 (Bakambu 3, 63/Brabec 45+3)

Borussia Dortmund – Liverpool 1-1

Braga – Šahtar Donjeck 1-2

Villarreal – Sparta Prag 2-1

Athletic Bilbao – Sevilla 1-2

Tijek utakmice

90+2` Gotova je utakmica, borussia je odigrala 1-1 s Liverpoolom

90` Ušli smo u samu završnicu utakmice

GOL U PORTUGALU Braga je smanjila na 1-2, a strijelac u 88. minuti za Portugalce bio je nekadašnji dinamovac Wilson Eduardo

GOL U BILBAU Sevilla je preokrenula i vodi 1-2, gol u 83. minuti postigao je Iborra

79` Smirila se igra u Dortmundu, a treneri obje momčadi su upravo napravili po jednu zamjenu. Za Borussiju je tako u igru ušao Christian Pulisic koji se spominjao u kontekstu nastupanja za hrvatsku reprezentaciju

GOL U PORTUGALU Šahtar je poveo 2-0 u 75. minuti strijelac je bio Ferreyra

70` Nogometaši Borussije imaju više loptu u svojim nogama, ali nisu uspjeli stvoriti opasnu priliku

GOL U ŠPANJOLSKOJ Villarreal je poveo 2-1 protiv Sparte, svoj drugi gol večeras je u 65. minuti postigao Bakambu

59` Borussia je ponovno zaprijetila. Nijemci su imali slobodan udarac na dobroj poziciji. Pucao je Reus, ali Mignolet brani

GOL U BILBAU Sevilla je izjednačila kod Athletica, pogodio je Kolodziejczak u 56. minuti

50` Vatreni početak drugog poluvremena. Liverpool se sada mogao vratiti u vodstvo, ali Weidenfeller brani opasan udarac

49` GOL Borussia je izjednačila preko Hummelsa koji je pogodio glavom nakon centaršuta s boka

GOL U BILBAU Athletic vodi 1-0 protiv Seville. Strijelac u 47. minuti bio je Adruiz

46` Počelo je drugo poluvrijeme

22.07 Klopp je, kako je i najavio, poprilično strastveno proslavio gol Liverpoola

U sudačkoj nadoknadi postignut je još jedan gol, ali u Španjolskoj gdje je Sparta izjednačila kod Villarreala

45+4` Mogao je Liverpool u samoj završnici do drugog gola, ali Borussia se spasila, a sudac ubrzo odsvirao kraj prvog dijela

Treći gol na večerašnjim utakmicama postignut je u Portugalu gdje Šahtar vodi 0-1 protiv Brage. Strijelac je bio Rakitsky u 44. minuti.

45` Igrat će se čak četiri minute sudačke nadoknade vremena. Razlog je liječničko ukazivanje pomoći golmanu Borussije nakon duela s Lovrenom

39` Mogao je sada Liverpool ponovno šokirati Westfalen, ali obrana Borussije uspjela se obraniti

36` GOL Liverpool je poveo 1-0. Strijelac je bio Origi koji je spretno reagirao nakon dodavanja Milnera i postigao vrijedan pogodak

34` Nova prijetnja Borussije. Sada je pucao Mkhitaryan, ali njegov udarac odlazi pored gola. U napadu nakon toga pucao je Aubameyang, a njegov udarac zaustavio golman Liverpoola

29` Nova prijetnja Borussije, p9okušpao je Aubameyang, ali rezultat se ne mijenja

20` Velika prilika sada s druge strane. Mogao je Lovren dovesti Liverpool u vodstvo, ali vratar Borussije lovi njegov udarac

16` Najbolja prilika do sada. Borussia je bila vrlo blizu pogotku, ali Mkhitaryanov udarac je blokiran

15` Reus je uputio udarac prema golu Liverpoolu. Nije bio opasan

10` Nakon prvih deset minuta u Dortmundu rezultat je 0-0, a nismo vidjeli niti jednu izglednu priliku.

6` Na tribinama u Dortmundu uistinu je vrlo lijepa atmosfera

Postignut je prvi pogodak na večerašnjim utakmicama, Villarreal vodi protiv Sparete, a strijelac je u trećoj minuti bio Bakambu

5` U početnim minutama nije bilo velikih zanimljivosti niti s jedne strane

1` Počele su utakmice

21.00 Još je samo pet minuta do velikog okršaja u Dortmundu

20.55 Borussijin stadion Westfallen danas će (očekivano) biti pun do zadnjeg mjesta

20.35 Navijači Borussije sigurno su pripremili prekrasnu dobrodošlicu Kloppu. Ovako izgledaju tribine pola sata prije utakmice

20.21 U Borussiji su na duhovit način pomogli svojem bivšem treneru Kloppu da uđe u pravu svlačionicu

20.17 Objavljen je i početni sastav ukrajinskog Šahtara koji gostuje kod portugalske Brage. U njemu je kapetan Vatrenih Darijo Srna, a Eduardo je na klupi

20.05 Objavljene su postave u utakmici Liverpoola i Borussije i potvrđeno je da će u prvih 11 engleske ekipe biti hrvatski reprezentativni branič Dejan Lovren. Liverpool će igrati u sastavu: Mignolet, Clyne, Lovren, Sakho, Moreno, Can, Henderson, Milner, Lallana, Coutinho i Origi. Za Borussiju će nastupiti Weidenfeller, Piszczek, Bender, Hummels, Schmelzer, Castro, Weigl, Durm, Mkhitaryan, Reus i Aubameyang

Najava

20.45 Navijači Borussije sigurno su pripremili lijep doček za Kloppa, na twitteru se pojavljuju fotografije koje pokazuju kako izgleda navijačka tribina prije utakmice

Ta će utakmica biti u prvom planu jer je riječ o uvjerljivo najjačem, barem na papiru paru četvrtfinala, ali i jer je trener Liverpoola tijekom ove sezone postao Nijemac Jurgen Klopp koji je prije toga sedam godina bio na klupi Borussije. I tamo bio jako uspješan te kod navijača izgradio legendarni status.

Uoči ždrijeba Klopp se nadao kako njegov Liverpool neće igrati protiv Borussije, barem ne prije finala u Baselu. Želja mu se nije ispunila i sada su pred njim dvije teške utakmice. `Želim igrati protiv prijatelja iz Dormtunda, ali samo u Baselu`, poručio je njemački trener tada.

Borussia i Liverpool posljednji su put igrali u skupini Lige prvaka 2001/02. U Njemačkoj je bilo 0:0, a na Anfieldu je domaćin upisao 2:1 pobjedu. Borussia je davne 1966. slavila u finalu Kupa pobjednika kupova. Na Hampden Parku u Glasgowu bilo je 2.1. Zanimljivo je da je Liverpool na Borussjinom Westfalenu 2001. osvojio Kup Uefa. Tad su svladali španjolski Alaves s 5:4.

U ovom susretu Kloppu neće biti lagano. Sentimentalne razloge na stranu, Borussija igra u izvrsnoj formi i Liverpool će trebati odigrati najbolje što može ako želi imati ikakvih izgleda za prolaz.

Što se tiče drugih utakmica, Šahtar hrvatskih nogometaša Darija Srne i Eduarda da Silve ima jednog od lakših suparnika u portugalskoj Bragi, a današnju utakmicu će Ukrajinci odigrati na gostujućem terenu.

Zanimljivo je i da ćemo u četvrtfinalu opet svjedočiti španjolskom derbiju. Nakon što su osmini finala igrali Valencia i Athletic, sada će se potonji susresti sa Sevillom. Prva, današnja, utakmica irga se u Bilbau.

U četvrtoj utakmici nogometaši Villarreala ugostit će prašku Spartu.