Pogledajte kako je Portugal natenane razmontirao BiH!

Reprezentaciji i navijačima BiH je plasman na prvo veliko natjecanje u povijesti opet ostao samo san.

15.11.2011.
12:41

Portugal. Lisabon. Stadion: Estádio do Sport. Sudac: Wolfgang Stark (Njem).

PORTUGAL: Patricio, Alves, Pepe, Coentrao, Pereira, Veloso, Moutinho, Meireles, Nani, Ronaldo, Postiga.

BiH: Begović, Papac, Spahić, Jahić, Rahimić, Pjanić, Misimović, Lulić, Medunjanin, Zahirović, Džeko.

Strijelci: 1:0 - Ronaldo (8), 2:0 - Nani (24), 2:1 - Misimović (41, 11m), 3:1 - Ronaldo (53), 3:2 - Spahić (65), 4:2 - Postiga (72), 5:2 - Veloso (80), 6:2 - Postiga (82) Izabranici Safeta Sušića se pokisli vraćaju u BiH. Nakon prve utakmice dodatnih kvalifikacija, u kojoj su odigrali 0:0 s Portugalom, tinjala je nada da mogu napraviti čudo te se plasirati na prvo veliko natjecanje u povijesti.

No, u Lisabonu su doživjeli gorko prizemljenje i nisu uputili ozbiljan šut na gol Ruija Patricija. Dva gola koje su igrači BiH postigli bili su jedan iz penala, a drugi iz zaleđa. Da nije bilo sjajnog vratara Begovića i lošeg suca Starka koji nije svirao dva penala Portugalcima, rezultat bi bio još gori za Bosnu i Hercegovinu.

Cristiano Ronaldo, kojeg su navijači u Zenici provocirali povicima Messi, Messi i gađali laserima za vrijeme utakmice, očito se 'nabrijavao' i pripremao osvetu te je već u osmoj minuti zabio prekrasan pogodak iz slobodnog udarca.

Nani je u 24, također iz daljine, prekrasnim golom povećao prednost domaćina, no do kraja prvoga poluvremena reprezentativci BiH su se uspjeli vratiti u susret te smanjiti prednost golom Misimovića s bijele točke.

Portugal je u nastavak susreta ušao još agresivnije pa je Ronaldo svojim drugim golom u 53. minuti povećao prednost na 3:1, a tada su reprezentativci BiH na terenu ostali oslabljeni jer je Lulić zbog prigovora izbačen iz igre.

Novu nadu u nastojanju da naprave čudo gostima je dao Spahić koji je u 65. minuti smanjio na 3:2 i to iz zaleđa koje su suci prešutjeli, no čini se da su samo razljutili Portugal koji je do kraja utakmice utrpao još tri gola u mrežu vratara Begovića.

Domaće navijače u euforiju su bacili Postiga u 72. i 82. minuti te Veloso u 80.

KRAJ UTAKMICE! Bosna i Hercegovina opet nije uspjela otići na veliko natjecanje. Dotučena je u Lisabonu sa šest golova!

83' - Nakon greške Papca Portugal je promašio stopostotnu šansu!

82' - Katastrofa BiH u Portugalu, golovi se nižu kao na traci! Domaćin je zabio i šesti pogodak, a strijelac je opet Postiga!

80' - Pukla je petarda u mreži BiH. Peti gol za Portugal zabio je Veloso!

72' - Veselje gostiju je kratko trajalo. Portugal vodi sa 4:2, strijelac je Postiga nakon sjajne akcije Portugala!

65' - Drama u Lisabonu! Spahić je zabio gol za 3:2 iz ofsajda, ali suci ostaju nijemi! BiH se opet vraća!

60' - Papac igra rukom u kaznenom prostoru, ali Stark ne svira penal

59' - Sudac Stark svojim odlukama igrače BiH dovodi na rub živaca.

56' - Izbornik BiH Sušić iz igre vadi Rahimića, a uvodi Maletića

53' - Lulić zbog prigovora zaradio crveni karton! Ne piše se dobro reprezentaciji BiH koja četrdesetak minuta mora igrati s igračem manje!

53' - Ronaldo se zaista odlučio osvetiti BiH za provokacije u prvoj utakmici. U kontranapadu je pobjegao čuvarima, zaobišao Begovića i zabio za 3:1.

Počeo je nastavak utakmice, BiH igra u sastavu koji je i započeo susret.

Kraj prvog poluvremena!

41' - Nakon što su primili dva gola igrači BiH su se probudili. Imali su dvije vrlo izgledne šanse, a Misimović je uspio smanjiti prednost zabivši s bijele točke.

36' - Žuti karton je dobio Postiga zbog simuliranja jedanaesterca.

33' - Igrači BiH su konačno složili dobar napad, ali je Džeko pogodio prečku iz zaleđa.

29' - Reprezentacija BiH se 'raspala' u Lisabonu i prikazuje jako lošu igru s puno grešaka i nepreciznih dodavanja. Portugal ne staje, napada sa svih strana.

24' - Portugal vodi s 2:0! Novi pogodak za domaćina zabio je Nani.

22' - Begović je obranio brani novi slobodni udarac Ronalda, a Spahić je dobio žuti karton zbog prigovora

17' - Coentrao je s leđa udario Pjanića i to bez lopte.

16' - Nakon dosta vremena igrači BiH su povezali nekoliko dodavanja.

14' - Dobar napada Potugala završio je Ronaldovim zaleđem.

12' - BiH ne može doći do lopte, domaćini su se razmahali

8' - Gol za Portugal! Cristiano Ronaldo je zabio slobodan udarac s 30-ak metara!

6' - Sjajna šansa za domaćina. Odličan šut Ronalda s ruba kaznenog prostora, ali je Begović sjajno obranio.

2' - prekršaj za reprezentaciju BiH. Ronaldo je na rubu kaznenog prostora faulirao Zahirovića.

1' - Počela je utakmica. Izbornik BiH Sušić se odlučio za formaciju 4-2-3-1, sa samo Džekom u napadu.

Jahić je uvjeren da njegova reprezentacija ima veliku šansu u Portugalu, a otkrio je kako je Cristiano Ronaldo bio jako nervozan u prvoj utakmici.

"Pitao me zašto smo p****, zašto igramo u Zenici, a ne u Sarajevu. Valjda misli da je u Sarajevu teren bolji. Bio je nervozan, valjda zato što nije pružio gotovo ništa i u toj nervozi je provocirao bez razloga", rekao je branič BiH reprezentacije za Dnevni avaz.

Sanel je povratnik u reprezentaciju, a za to su zaslužne odlične igre u ciparskom APOEL-u. Smatra kako je njegova ekipa puno bolji kolektiv nego Portugal.

"Portugalci su vrlo jaki, ali imam dojam da nisu baš dobar kolektiv. Imaju sjajne individualce poput Ronalda i Nanija, od kojih se očekuje da rješavaju utakmice, ali mi smo kao ekipa pružili više. Stalno smo imali dva igrača na njima. To nam i u Lisabonu treba biti recept", kaže Jahić.

Na tribinama Luza Zmajevi će imati podršku barem 5.000 navijača, a još 2.000 njih utakmicu će pratiti po lisabonskim kafićima jer nisu uspjeli nabaviti ulaznicu.

"Oni misle da će imati veliku podršku navijača, ali ta atmosfera će i nas dići. Osim toga, rezultatom 0:0 mi smo odradili što smo htjeli, dok se njima nameće imperativ da napadaju. Ako prvi zabijemo gol, 90 posto pobjeđujemo", zaključio je branič BiH.

Izbornik Safet Sušić na Portugalce će vrlo vjerojatno s jednim napadačem Edinom Džekom.

"Moramo imati puno igrača na sredini terena, igrati brže i tečnije i ne gubiti puno lopti. Ako budemo igrali s jednim napadačem, to ne znači da ćemo biti defenzivni", rekao je Sušić.

Prije dvije godine Portugal je slavio u obje utakmice dodatnih kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo rezultatom 1:0. Nitko ne želi doživjeti novo razočarenje.

"Mene je iskreno više strah naših nego portugalskih igrača. Nekima je ovo možda posljednja šansa da odu na jedno veliko natjecanje. Imali su toliko razočarenja da bi im novo možda potpuno ubilo motiv. Stoga, od igrača očekujem da uzoru trener, da Luz poslije utakmice bude kao Bilino polje, jer ako nešto želimo napraviti, moramo biti borbeni", zaključio je Sušić.