Hrvatska pobijedila, ali tek sada slijedi pravo mučenje!

Kvalifikacije za EURO u skupini F su gotove. Hrvatska nogometna reprezentacija je na Kantridi pobijedila Latviju s 2:0, ali vijesti nisu blistave.

11.10.2011.
23:05

Rijeka. Stadion: Kantrida. Gledatelja: 9.000. Sudac:Antony Gautier (FRA)

Strijelac: Eduardo (65'), Mandžukić (71')

Hrvatska (4-4-2): Pletikosa, Ćorluka (Vida 31'), Lovren, Šimunić, Strinić, Srna, Modrić, Rakitić, Kranjčar (Perišić 57'), Eduardo, Mandžukić

Latvija (4-5-1): Vanins, Klava, Mihadjuks, Ivanovs, Laizans, Cauna, Višnakovs, Rugins, Gorkšs, Pereplotkins, Rudnevs Sve najvažnije u prvom poluvremenu dogodilo se u Gruziji, gdje je domaćin u 19. minuti poveo protiv Grčke. Zabio je Targamadze i Hrvatskoj širom otvorio vrata Europskog prvenstva, bez dodatnih kvalifikacija.

No, za povratak na prvo mjesto u skupini F, Hrvatska je morala pobijediti Latviju na prepunoj Kantridi, u atmosferi kakvu je Slaven Bilić mogao samo poželjeti. Unatoč kiksu u Grčkoj, na stadionu se pojavilo tek jedan manji transparent 'Biliću, odlazi', a izbornik je navijačima uzvratio logičnom postavom, sa svim igračima na svojim pravim pozicijama, te s Rakitićem i Srnom u prvom sastavu.

Počelo je vatreno. Već u 2. minuti opasno je zaprijetio Eduardo udarcem iz okreta u kaznenom prostoru, ali vratar gostiju Vanins sjajnom je obranom najavio svoju veliku večer. Od toga trenutka, nizale su se prilike i poluprilike naših, ali lopta jednostavno nije htjela u gol. Modrić, Srna, Mandžukić, Kranjčar..., pokušavali su sa svih strana i pozicija, uputili u šesnaesterac barem trideset ubačaja, ali većina njih završilo je na glavama visokih braniča gostiju.

Opća, ali jalova ofenziva posustala je nakon prvih pola sata, a onda su Latvijci u zadnjim minutama prvog dijela stvorili najbolju priliku dotad. Izveli su brzu kontru, lopta je na 20-tak metara došla do Rundevsa koji puca iz prve, ali jako loše, pored gola Pletikose. Napadi u serijama nastavili su se još žešće u drugom dijelu. Već u 46. minuti Strinić je iznenadnim udarcem sa svojeg lijevog boka zamalo matirao Vaninsa. Zatim je Modrić tukao iz daljine, a Mandžukić je malo potom s nekoliko metara propustio zabiti za vodstvo s nekoliko metara nakon ubačaja Šimunića. U 59. minuti Pletikosa je spasio Vatrene. Sijevnula je kontra, sam k'o duh je iza naše obrane ostao Rudnevs, ali je njegov udarac sjajnom obranom skinuo Pletikosa. Na drugoj je strani uzvratio Eduardo, a u 63. minuti je sjajnu priliku s 15-ak metara promašio Perišić koji je nešto ranije zamijenio ozlijeđenog Kranjčara.

Gol gostiju činio se začaranim, a onda je Kantrida eksplodirala. Strinić je u 65. minuti oštro ubacio na rub peterca, Eduardo je bio u idealnoj poziciji i glavom je zabio za 1:0. Na klupi Vatrenih svi su skočili, tribine su eksplodirale, a vijesti iz Gruzije govorile su ono najvažnije - Hrvatska je u tom trenutku bila na EURO-u!

Kad je u 72. minuti zabio Mario Mandžukić, bilo je jasno da je u Rijeci sve gotovo. Ubacio je Srna iz skraćenog kornera s desne strane, najviši u skoku bio je Mandžukić, koji je zakucao glavom loptu u mrežu.

U tom su se trenutku sve oči okrenule prema Gruziji, gdje je Grčka i dalje gubila s 1:0, no samo par minuta poslije, sve se okrenulo. Grčka je izjednačila pogotkom Fotakisa u 80. minuti, a par minuta kasnije osigurala pobjedu i prvo mjesto, zabio je Charisteas.

Gruzija - Grčka 1:2

Uskoro nakon završetka utakmice na Kantridi, stigle su i vijesti iz Danske i Švedske. Šveđani su na domaćem terenu pobijedili Nizozemsku s 3:2, a Danci Portugal s 2:1, upravo suprotno od onog scenarija koji je trebao Hrvatskoj da izbori EURO direktno, kao najbolja druga reprezentacija. Sada nam samo preostaje sačekati ždrijeb i saznati ime protivnika dokvalifikacija koji će se održati u četvrtak u Krakovu.

1. Grrčka 10 7 3 0 14 5 +9 24 2. Hrvatska 10 7 1 2 18 7 +11 22 3. Izrael 10 5 1 4 13 11 +2 16 4. Latvija 10 3 2 5 9 12 -3 11 5. Gruzija 10 2 4 4 7 9 -2 10 6. Malta 10 0 1 9 4 21 -17 1

Nositelji: Irska HRVATSKA Portugal Češka

Nenositelji: Turska Estonija BiH Crna Gora