ČUDESNI MOMCI / Hrvatska je srušila Marokance i uzela broncu: Vatreni su treća najbolja momčad na svijetu

Hrvatskoj je ovo druga svjetska bronca, a prvu su osvojili 1998. godine. U velikom finalu u nedjelju u 16 sati igraju Argentina i Francuska

17.12.2022.
7:25
Grafika Danas.hr

Hrvatska nogometna reprezentacija osvojila je treće mjesto na Svjetskom prvenstvu nakon što je u Dohi porazila Maroko s 2-1. Za Hrvatsku su zabijali Joško Gvardiol (7) i Mislav Oršić (42), a za Maroko Achraf Dari (9).

DRŽI SE ANDREJ /

Pogledajte emotivan trenutak kada je Kramarić u suzama napustio teren: Evo što znači nositi dres Vatrenih

Hrvatska je povela udarcem glavom Joška Gvardiola nakon uigrane akcije i dodavanja također glavom Ivana Perišića u 7. minuti. Marokanci su izjednačili samo dvije minute kasnije, kada je nakon slobodnog udarca potpuno sam ostao stoper Achraf Dari (9), koji je glavom poslao loptu u mrežu.

U 42. minuti Vatreni opet vode nakon dodavanja Marka Livaje i preciznog lob-udarca s vrha kaznenog prostora Mislava Oršića. Hrvatskoj je ovo druga svjetska bronca, a prvu su osvojili 1998. godine.  U velikom finalu u nedjelju u 16 sati igraju Argentina i Francuska.

KRAJ!

Hrvatska 2-1 Maroko

Gvardiol 7' Oršić 42' / Dari 9'

-------------------------------------

90+6' KRAAAAJJJ! Hrvatska je treća najbolja reprezentacija na svijetu

90+5' Jakić ulazi umjesto Oršića i upisuje prvi nastup na SP-u

90' Igrat će se još šest minuta sudačke nadoknade, šest minute strepnje za broncu koja je trenutno u rukama Vatrenih

87' Jaooo štetaa!! Kakva sada prigoda za naše.. Oršić je primirio jednu loptu i osjetio kako mu utrčava Kovačić iz drugog plana, Mislav ga je proigrao, a Kova je pucao lijevom nogom malo pored desne vratnice

84' Amallah dobio žuti karton nakon što je napravio prekršaj na Petkoviću. Marokanci su žestoko prosvjedovali i svih deset igrača osim vratara Bona je okružilo suca

75' Odmah prijete Marokanci na drugoj strani. En-Nesyri je izbio sam pred vrata naše reprezentacije dok se Gvardiol vraćao iz napada nakon pada u šesnaestercu Maroka, ali srećom Livaković je dobro zatvorio kut i obranio

74' Nevjerojatno što sad nije sudio sudac iz Katara.... Hrvatska je krenula u kontru, Gvardiol se ušuljao iza obrane Maroka i pao u kaznenom prostoru i pao nakon što ga je srušio Marokanac, no sudac ni VAR se nisu oglasili

69' Prvi žuti na utakmici dobio je Marokanac Ounahi

66' Dosta prekida zbog promjena se dogodilo u proteklih par minuta. Dalić je ubacio Pašalića i Petkovića umjesto Livaje i Majera, dok su Marokanci iskoristili posljednju izmjenu i to prisilno. Stoper El Yamiq se ozlijedio, a u igru ulazi veznjak Amallah

64' Već četvrta promjena kod Maroka! Benoun i Zaroury će u igru umjesto Darija i Boufala

61' Kramarić u suzama napušta travnjak zbog ozljede, u igru će Vlašić

56' Marokanski izbornik vuče drugi potez s klupe! U igru ulazi Ounahi umjesto El Khannousa

51' Stanišićev centaršut je bio dosta jak, Perišić je uspio primiriti loptu uz liniju i ostaviti za Majera. Naš veznjak je pogledao i uočio Livaju na petercu i poslao visoku loptu prema njemu koju Dari izbija u novi korner, ali su suci na kraju loptu dali Marokancima

47' Koliko je samo raspoložen Mislav Oršić! Odlučio se na udarac izvana, no pogodio je vanjski dio mreže Bonovog gola. Loptu je ipak netko od Marokanaca blokirao pa je suđen udarac iz kuta za Vatrene

46' Evo izmjene kod Maroka! Chair je zamijenio Sabirija

46' Katarski sudac je dao znak pa možemo krenuti u drugih 45 minuta ove utakmice

45+2' Kraj prvog poluvremena na stadionu Khalifa International! Vatreni idu na predah s vodstvom 2-1

45+2' Zadnja akcija prije sučevog zvižduka! Livaja je primijetio kako je Bono izašao i pokušao iznenaditi marokanskog vratara udarcem izvana, no njegov udarac je blokiran pa ga je Bono uspio uhvatiti

45' igrat će se još dvije minute sudačke nadoknade

42' DAAAA DAAA DAAA!!! Hrvatska je došla u vodstvo.... Činilo se kako smo propustili odličnu priliku, Majer se okliznuo, no Livaja je pokupio loptu i uposlio Oršića koji je svladao Bona na svoj tipičan način u gornji desni kut i tako ponovno iskoristio svoju skromnu minutažu

33' Marokanci uzimaju loptu u svoje noge i pokušavaju stvoriti prigodu! Boufal se ubacio u naš kazneni prostor, no Šutalo ga je uspio blokirati. Naši suparnici su okružili katarskog suca i tražili Jedanaesterac, no on je odmahnuo rukom i ostao pri svojoj odluci

29' Uhhh! Vrlo nezgodna situacija pred našim vratima. Hakimi je probio našu lijevu stranu i ubacio, no malo je nedostajalo da pogodi svog suigrača u trepavicu na drugoj strani šesnaesterca

24' Osim pogotka Darija, Maroko nije ništa napravio na polovici naše reprezentacije. Nova prilika za Vatrene, Modrić povukao prema kaznenom prostoru i lažnjakom uspio izboriti prostora za udarac, njegov udarac odbija Bono i uspijeva očistiti opasnost ispred Livaje koji se našao na drugoj vratnici

18' Još jedan kvalitetan napad Hrvatske, Oršić je sve namjestio Kramariću koji je tukao glavom slično kao Gvardiol kod prvog pogotka, no Bono je ovaj put ipak obranio

14' Stanišić je odlično osjetio gdje će se odbiti lopta i natrčao na nju, ali je njegov udarac izvan s 20-ak metara otišao visoko preko grede

10' Izgledalo je kako bi Vatreni mogli uzvratiti odmah nakon primljenog pogotka, Oršić je opalio izvan kaznenog prostora, no njegov pokušaj nije bio dovoljno precizan

9' NEE!!! Marokanci odmah odgovaraju na drugoj strani.. Dari također zabija glavom nakon što se lopta odbila od Majera koji je glavom uputio loptu prema Livakoviću

7' GOOOLLL!! Joško Gvardiol pogađa glavom u maniri najboljeg centarfora na svijetu! Hrvatska vodi 1-0 nakon krasne i uigrane akcije, Perišić je glavom ostavio loptu za Gvardiola koji majstorski pogađa

1' Počeo je susret na Khalifa International stadionu, prva lopta je za Hrvatsku

Stigli su sastavi!

Hrvatska - Livaković, Perišić, Gvardiol, Šutalo, Stanišić, Modrić, Kovačić, Majer, Oršić, Kramarić, Livaja

Maroko - Bono, Attiyat Allah, Yamiq, Dari, Hakimi, Sabiri, Amrabat, El Khannouss, Boufal, En-Nesyri, Ziyech

Hrvatska nogometna reprezentacija će od 16 sati igrati utakmicu za treće mjesto na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Kataru protiv Maroka s kojim se naša reprezentacija susrela već u grupnoj fazi.

Tada je rezultat utakmice bio 0-0, a ovaj današnji dvoboj će po mnogo čemu biti drugačiji. Prije svega ulog je velik, nije isto otići kući kao pobjednik ili gubitnik. Nije isto otići kući praznih ruku ili s brončanom medaljom oko vrata.

Pohod na broncu

Ovaj put nema mjesta za kalkulacijama kao što je bilo u prvom kolu skupine kada su obje momčadi igrale dosta oprezno. Oba izbornika bi mogla izvesti nešto raznovrsnije sastave nego one na koje smo navikli zbog nekolicine problema s ozljedama i slično.

"Ispred nas je veliko, a ne malo finale, borba za medalju. Respektiramo Maroko koji je jedno od najugodnijih iznenađenja. Oni razmišljaju isto kao i mi i siguran sam da će igrati s najboljim mogućim sastavom. Žele biti treći, za jedne i za druge to je veliko finale", poručio je izbornik Dalić.

"Maroko me podsjeća na nas prije četiri i pol godine. Oni su kvalitetom, zajedništvom i emocijama došli do polufinala sasvim zasluženo. Samo su rasli kroz turnir i čeka nas teža utakmica no što je to bila u prvom kolu.

Bila je to prva utakmica, bilo je nepoznanica, igrali smo i u lošem terminu. Sutra će biti drugačije. Napravili smo veliki uspjeh, ovo je ogromno i veliko, ali želimo i više".

Neočekivan odabir suca

Susret će suditi katarski sudac Abdulrahman Al Jassim.

"Iskreno, FIFA je preuzela veliki rizik, nadam se da nakon utakmice nećemo govoriti o sucu", dodao je izbornik osvrnuvši se na zdravstveno stanje u momčadi.

Nismo kompletni

"Ovo je sedma utakmica, igrali smo i dva produžetka, izmorili smo se. Imamo nekih sitnica zbog ozljeda, Juranović, Brozović, Gvardiol. Moramo biti oprezni. Želio bi da igrači budu pošteni i da prijave imaju li problema, svi bi htjeli igrati, ali morat ćemo dobro odvagati da nam se ne dogodi da uđemo s igračima koji imaju probleme, pa da ih moramo mijenjati".

Hrvatska je za broncu igrala na svom prvom Svjetskom prvenstvu 1998. godine u Francuskoj.

"To je bila prva medalja, velika stvar, ogromno priznanje za Hrvatsku koja je tek nastala. Bio je to početak naših blistavih nogometnih uspjeha. Ovo je malo drugačija stvar, jer smo u Rusiji osvojili srebro. Međutim, ako je osvojimo i niti ova neće biti ništa manje značajna. Želimo razveseliti naše navijače jer nije isto biti treći ili četvrti", zaključio je Dalić.

Utakmicu za treće mjesto između Hrvatske i Maroka na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Kataru pratite uživo u tekstualnom prijenosu na našem portalu Danas.hr