ŠTO KAŽU NA OVO? / HNS objavio analizu suđenja proteklog kola: Sudac 'pogurao' Osijek, griješili i u pobjedi Dinama

Prošlo je i 22. kolo HNL-a, a najveći favoriti upisali su pobjede. HNS je objavio analizu suđenja i potvrdili su da je Osijek 'poguran' protiv Dragovoljca

7.2.2022.
18:18
Davor Javorovic/PIXSELL

Iza nas je još jedno zanimljivo kolo HNL-a. Klubovi koji su u borbi za naslov upisali su pobjede, a na jednom takvom susretu bilo je i sudačkih pogrešaka.

Hajduk je s lakoćom svladao Goricu s 4:0 u gostima, Rijeka je na domaćem terenu bila bolja od Lokomotive 3:2, dok su Osijek i Dinamo slavili u gostima kod Dragovoljca, odnosno Istre. Osječani su upisali pobjedu 3:1 nakon poraza od Belupa, dok je Dinamo slavio 2:1.

BJELICA SE VRATIO /

Osijek preokretom srušio Dragovoljac i izjednačio se s Dinamom, Caktaš ušao s klupe pa opet zabio

HNS je objavio analize spornih situacija 22. kola, a najveća sudačka pogreška dogodila se na susretu Osijeka kod Hrvatskog dragovoljca kada je sudac svirao kazneni udarac za Osijek iz kojeg je Bjeličina momčad povela s 2:1.

Osijek poguran

Analizu vam prenosimo u cijelosti.

GORICA - HAJDUK

Glavni sudac: Tihomir Pejin. Pomoćni suci: Marjan Tomas i Anto Marić. VAR sudac: Fran Jović.

35. minuta: Ispravna odluka kazneni udarac u interpretaciji pravila XIV (kažnjiva igra rukom) nakon opravdane intervencije VAR suca slijedom jasne i očite pogreške suca utakmice.

57. minuta: Neispravna procjena prvog pomoćnog suca (kažnjivo zaleđe). Sukladno protokolu činjeničnom odlukom VAR sudac ispravno korigirao odluku pomoćnog suca (pogodak).

HRVATSKI DRAGOVOLJAC - OSIJEK

Glavni sudac: Dario Kulušić. Pomoćni suci: Goran Perica i Vice Vidović. VAR sudac: Igor Pajač.

34. minuta: Ispravna procjena suca utakmice, “nema prekršaja“ kažnjive igre rukom kad branič Hrvatskog dragovoljca, unutar vlastita kaznenog prostora, sam sebe pogađa loptom u ruku koja se nalazi u potpuno prirodnom položaju za tu prirodu kretnje tijela.

50. minuta: Neopravdana, neočekivana VAR intervencija. U ovakvim incidentima ne očekujemo upotrebu VAR tehnologije jer ista inicira neispravnu odluku suca utakmice “kazneni udarac“ (važna pogreška VAR suca i suca utakmice).

RIJEKA - LOKOMOTIVA

Glavni sudac: Duje Strukan. Pomoćni suci: Bojan Zobenica i Alen Jakšić. VAR sudac: Dario Bel.

62. minuta: Ispravna odluka vrlo dobro pozicioniranog suca “nema prekršaja“ unutar kaznenog prostora Lokomotive. U razmatranjima pravila nogometne igre vidljivo je da branič na prirodan i dozvoljeni način “prvi igra loptom“, a posljedični lagani kontakt s napadačem nije prekršaj.

ISTRA 1961 - DINAMO

Glavni sudac: Zdenko Lovrić. Pomoćni suci: Goran Pataki i Nikola Kečkiš. VAR sudac: Dario Bel.

53. minuta: Ispravna odluka suca utakmice, kazneni udarac u interpretaciji pravila XIV (prekršaj gaženja). Incident koji prethodi odluci kaznenog udarca, kad je došlo do neospornog kontakta između napadača Dinama i braniča Istre 1961 izvan kaznenog prostora, izazov je koji, temeljem smjernica PNI i implementacije VAR tehnologije, ne smatramo “jasnom i očitom pogreškom“ i, sukladno navedenom, ne očekujemo intervenciju VAR sobe.

78. minuta: Neispravna odluka suca utakmice kazneni udarac. Incident unutar kaznenog prostora Istre 1961, kad napadač Dinama neosporno igra loptom prije braniča Istre 1961, ali nakon toga “pada prije kontakta sa suparnikom i bez kontakta sa suparnikom“, nije prekršaj. Izazov s navedenim razmatranjima u interpretaciji pravila nogometne igre smatra se pokušajem “iznuđivanja“ prekršaja i podložan je obaveznom izdavanju disciplinske mjere. Nakon opravdane intervencije VAR suca sudac utakmice ispravno je promijenio prethodnu odluku