U 5. kolu Europske lige naši nogometaši se nisu pretjerano istaknuli, a prolaz u drugi krug izborili su Lyon, Sparta, Genk, Lazio, Levante...

22.11.2012.
20:33

Fenerbahçe je potvrdio prvo mjesto u skupini C Europske lige spektakularnim pogotkom Bekira Irteguna. Branič turskog giganta opalio je iz škarica s nekih desetak metara i neobranjivo pogodio mrežu vratara Olympiquea. Taj potez je i odlučio utakmicu (1:0) i Turke ostavio na vrhu skupine.

U skupini A, Liverpool je propustio potvrditi prolaz protiv direktnog konkurenta, no Redsi su odigrali samo 2:2 protiv Young Boysa. Vodili su na Anfieldu dva puta, ali Zarate u 88. minuti je odluku prebacio na posljednje kolo.

Inter je nastradao s 3:0 u Kazanu. Već u 2. minuti je Rubin poveo i to uz veliku pomoć suparničkog obrambenog igrača Juana koji je pogodio vlastitu stativu. Lopta se potom odbila do Karadeniza kojem nije bilo teško zatresti mrežu za vodstvo domaćina.

Napadao je Rubin i nakon tog ranog pogotka, ali u daleko sporijem ritmu, dok su se pokušaji Intera lako odbijali od domaće obrane. Recimo da je kao i u prethodna četiri slučaja Europske lige u startnoj postavi Intera bio mladi 19-godišnji hrvatski nogometaš Marko Livaja. Zaradio je Livaja žuti karton, a iz igre je izašao početkom drugog dijela kada ga je zamijenio Palacio.

Završnica utakmice pripala je domaćem igraču Rondonu koji je dva puta pogodio suparnička vrata, prvo u 86., pa za kraj u 90. minuti.

No, i jedna i druga momčad su već ranije osigurale prolaz dalje, s tim da sada Rubin na vrhu ima tri boda više od Intera.

U drugom ogledu ove skupine Neftçi i Partizan su remizirali 1:1, pa tako i dalje niti jedna od ove momčadi nije u Europa ligi okusila pobjedu. Gosti su s igračem manje zadržali remi tijekom posljednjih trinaest minuta.

U skupini A je Anži na svom terenu pobijedio Udinese 2:0. Time su se Rusi plasirali dalje, a Udinese je ispao iz svih mogućih kombinacija. Dugo je Anži lomio suparnika i onda je unutar četiri minute postigao dva pogotka.

Prvo je Samba bio precizan u 72. minuti, a potom i Samuel Eto'o u 75. Na kraju su gosti posljednjih deset minuta igrali sa čovjekom manje nakon drugog žutog kartona Brazilca Williansa.

Nogometaši Dnjipra osigurali su prolaz u drugi krug Europa lige s prvog mjesta u skupini F. U 5. kolu je ukrajinska momčad slavila u gostima kod PSV-a s 2:1. Poveo je domaćin u 18. minuti pogotkom Wijnalduma, ali Dnjipro je izjednačio samo šest minuta kasnije. Strijelac je bio Seleznjov, a s lijeve mu je strane asistirao hrvatski reprezentativac Ivan Strinić. Gol vrijedan pobjede i osvajanja skupine Ukrajincima je u 74. minuti donio Konopljanka.

skupina A Anži - Udinese 2:0 Liverpool - Young Boys 2:2

Redoslijed: 1. Anži 10 2. Liverpool 7 3. Young Boys 7 4. Udinese 4.

skupina B Academica - Viktoria Plzen 1:1 Atletico - Hapoel TA 1:0

Redoslijed: 1. Atletico 12 2. Viktoria 10 3. Academica 5 4. Hapoel TA 1

skupina C Marseille - Fenerbahce 0:1 Borussia (M) - AEL 2:0

Redoslijed: 1. Fenerbahce 13 2. Borussia (M) 8 3. Marseille 5 4. AEL 1

skupina D Club Brugge - Bordeaux 1:2 Newcastle - Maritimo 1:1

Redoslijed: 1. Bordeaux 10 2. Newcastle 9 3. Club Brugge 4 4. Maritimo 3.