Spominjao se Zagorac uoči prijelaznog roka kao mogući nasljednik jednog od dvojice hrvatskih reprezentativnih golmana – Ivana Vargića (otišao u rimski Lazio) u Rijeci, ali i Lovre Kalinića (očekuje se prodaja ovog ljeta) u Hajduku. Međutim, doveo ga je Dinamo.
Dvije su stvari bile neobične u tom poslu. Prvo, vijest o Zagorčevu dolasku u Maksimir nije objavio nitko, pa čak ni klub na vlastitoj službenoj stranici. Drugo, Zagorac je u Dinamo stigao kao šesti – šesti! – vratar u profesionalnom pogonu. Trener Zlatko Kranjčar otprije može računati na Eduarda – osvajača zlatne medalje na Euru s Portugalom – zatim njegovu vjernu zamjenu Antonija Ježinu te Adriana Šempera, jednog od najtalentiranijih mladih golmana u zemlji; tu su još također mladići Oliver Zelenika i Dominik Livaković, koji su prošle sezone branili za Lokomotivu, odnosno NK Zagreb.
Šest kvalitetnih golmana u Dinamu
Ježina, Zelenika i Livaković prethodno su već pozivani u hrvatsku seniorsku reprezentaciju – posljednji od njih još prije koji mjesec, kad je trenirao sa selekcijom Ante Čačića za slučaj da se jedan od trojice vratara predviđenih za Euro (Subašić, Kalinić i Vargić) ozlijedi. Zagorčevim dolaskom Dinamo je svoj roster upotpunio s čak četvoricom golmana koji su prošle sezone bili prvi izbor u klubovima 1. HNL – još jedan i bilo bi to doslovce pola lige.
Zašto bi ijednom klubu igdje na svijetu bilo potrebno šest – šest! – kvalitetnih golmana?
Nizašto. Dinamo, naravno, nije potpisao Zagorca kako bi igrao za njega. Toliko je postalo jasno dan nakon njegova dolaska, kad je predstavljen kao novi golman Lokomotive. Tada su i mediji obavijestili javnost da je bivši Splitov kapetan našao novi klub, s tom razlikom da nitko iz mainstreama nije spomenuo neugodnu činjenicu da dolazi kao igrač posuđen iz Dinama. Čak mu je i Loksina službena stranica poželjela dobrodošlicu "na Kajzericu", propustivši spomenuti o čijem je igraču riječ, odnosno tko će mu tijekom posudbe isplaćivati plaću.
Incestuozan odnos
Ruku na srce, i nije to bila neka prijelomna vijest, čak ni za specijalizirane medije. Incestuozni odnos GNK Dinama sa svojom sestricom "s Kajzerice" temelj je njenog opstanka i uspjeha još otkako se – usprkos svim propisima i natjecateljskoj logici – dočepala iste lige u kojoj igra i bratski klub. Dinamo svake sezone kroji njenu momčad, stvarajući joj kralježnicu igračima na posudbi ili onima jednostavno preregistriranima iz Maksimira, tako da igrači više-manje slobodno kolaju između dva kluba.
Radi se o samo jednoj od mnogih sitnica koje ljubiteljima nogometa kvare doživljaj domaćeg prvenstva, te HNS-ove Zemlje čudesa koju mirne duše možemo nazvati najmanje kompetitivnom ligom u Europi. U njoj Dinamo godišnje troši više nego svih ostalih devet klubova zajedno, s time da nije sasvim jasno ni na što sve taj novac odlazi (off-shore računi su, kako se čini, prilično velika stavka), a ni otkud sve prihodi stižu – primjerice, ni revizija klupskih financija za 2015. nije odgovorila na pitanje otkud pozajmica pravnih osoba klubu u visini od nevjerojatnih 140 milijuna kuna, što je gotovo onoliko koliko Rijeka i Hajduk zajedno uprihode u godinu dana.
Ovo će biti sezona istine za prvaka. Na testu će biti pravna država, koja započinje sudske procese protiv njegovih čelnika, optuženih za organizirani kriminal u multimilijunskim iznosima. Osim toga, UEFA ga je kaznila zbog neispunjavanja Financijskog fair playa i – premda stvarni iznos minusa nije poznat, jer Dinamovi podaci drastično se razlikuju od onih Ministarstva financija – klub će morati i ostvariti ogromne izlazne transfere i plasirati se u grupnu fazu Lige prvaka (što baš i ne ide najbolje zajedno) kako bi taj minus pokrio, inače će nagodinu vjerojatno biti izbačen iz europskih natjecanja.
Problemi izvan medijske pozornosti
U sjeni Dinamove dugogodišnje dominacije i problema o kojima velik dio hrvatskih medija izbjegava izvještavati, rivali Rijeka i Hajduk proživljavaju svaki svoje prestrojavanje. Na Rujevici je došlo do kresanja ulaganja i budžeta i ne čini se da momčad Matjaža Keka ove sezone ima realne ambicije napokon zaista napasti naslov. Na Poljudu je puno toga što se tiče ljudstva novo – predsjednik, trener, sportski direktor, šef omladinske škole, nekoliko igrača – ali problemi su još uvijek više-manje stari: suočavanje s dugim godinama propadanja pod vodstvom bivših uprava i mukotrpni proces postavljanja kluba na zdrave noge bez pomoći izvana.
S obzirom na konstelaciju snaga na terenu i izvan njega, bilo bi ogromno čudo kad bi jedan ili drugi klub ove sezone uspio izazvati Dinamo, ali svejedno bi i za Rijeku i za Hajduk ovo također mogla biti prijelomna sezona – ona koja će definitivno pokazati jesu li na dobrom putu ili ne.
Novost u gornjoj polovici ljestvice trebao bi biti Osijek – donedavno "basket case" hrvatskog nogometa kao što su to ranije bili i Rijeka i Hajduk, sada je osovljen na noge državotvornim kapitalom iz prijateljske Mađarske i mogao bi se s Lokomotivom boriti za preostalo mjesto koje vodi u Europu.
Jad i bijeda hrvatskog nogometa
Ostatak je "liga za opstanak", jad i bijeda hrvatskog nogometa koji s mukom spaja kraj s krajem, ako uopće i to. Od također privatiziranog RNK Splita, koji usprkos navodno multimilijunskim transferima Marka Roga i Sokola Cikalleshija mjesecima duguje plaće igračima, preko istarske američke "organizacije" koja je i ovog ljeta promijenila pola rostera, do novog-starog prvoligaša Cibalije, koja je u možda još i najozbiljnijim financijskim problemima.
Slaven Belupo i Inter Zaprešić, koji danas otvaraju novu sezonu HNL-a, ostali su svaki bez pet-šest ponajboljih igrača (i ostat će bez još pokojeg, jer prijelazni rok tek je počeo), ali su i doveli svaki po omanju četu prinova od kojih se neka možda pokaže kao novi Nestorovski ili Ejupi, dvojica najefikasnijih strijelaca iz prethodne sezone. Nakon njihova večerašnjeg međusobnog ogleda, u subotu igraju Istra i Osijek te Split i Rijeka, a nedjelja je rezervirana za incestuozni derbi Dinama i kluba "s Kajzerice" te povratničke Cibalije i Hajduka.
'Bilo bi mi lako da te ne volim'
Usprkos svim realnim i specifičnim problemima, kao i ogromnom izboru kvalitetnog stranog nogometa na raznim televizijama, uvijek će postojati velik broj entuzijasta i pacijenata koji će baš HNL pratiti s najvećim žarom. Onih čija bi himna trebala biti ona "Bilo bi mi lako da te ne volim"… Aha. Jer, na kraju krajeva, ipak se puno toga zanimljivoga može vidjeti u HNL-u.
I zato od nas poslije svakog kola očekujte pregled najboljih igrača i momčadi, kuriozitete i kontroverze. Neće to objasniti sve one "Zagorce" ni probleme zbog kojih svake sezone kuburimo s regulama i propisima, ali nadamo se da će baciti novo svjetlo na domaću ligu koja je – kakva god bila – jedina koje imamo.