DOKAZALI TKO JE GAZDA: / Amerikanci pomeli Srbiju u finalu s čak 30 koševa razlike

21.8.2016.
22:32
AFP, ANDREJ ISAKOVIC

Američke NBA zvijezde odlučile su u finalu darovati treneru Mike Krzyzewskom, za njegov oproštaj od izborničke klupe, jednu utakmicu s ozbiljno odigranom obranom, što im je već na poluvremenu finalnog obračuna sa Srbijom donijelo prednost od 23 koša (52-29). Momčad Aleksandra Đorđevića u drugoj je četvrtini postigla samo 14 koševa, a primila 33, čime je otklonjena svaka neizvjesnost oko konačnog ishoda. Kevin Durant je već u prvom poluvremenu ubacio 24 koša, a utakmicu završio kao najbolji strijelac s 30 koševa.

Rekord Anthonyja

Mike Krzyzewski je u deset godina na čelu američke reprezentacije, nakon poraza od Grčke u polufinalu Svjetskog prvenstva 2006. godine, nanizao tri olimpijska zlata i dva svjetska naslova. Trijumfom u Rio de Janeiru Carmelo Anthony je postao najtrofejniji američki košarkaš, kad su u pitanju olimpijska odličja. Anthony je kao debitant osvojio broncu na Igrama u Ateni 2004., gdje su Amerikanci posljednji put poraženi na olimpijskim turnirima (od Argentine u polufinalu), a potom je nanizao tri zlata u Pekingu 2008., Londonu 2012. i Riju 2016. Anthony je u finalu postigao sedam koševa.

Amerikanci su stigli do 15. olimpijskog zlata pobjedom od 30 razlike (96-66), a uz Duranta najbolji su strijelci bili Cousins s 13 i Thompson s 12 koševa. U reprezentaciji Srbije jedini s dvoznamenkastim učinkom bili su Nemanja Nedović s 14 i Milan Mačvan s 11 poena.