IBRAHIMOVIĆ SE VRATIO U VELIKOM STILU: / Zlatan asistirao za pobjedu u prvom nastupu za Švedsku nakon više od četiri godine, Englezi pokazali moć

Za Švicarsku je igrao napadač zagrebačkog Dinama Mario Gavranović, a Ademi je dao gol za Makedoniju

25.3.2021.
23:04

Nogometni velikani Njemačka, Engleska i Italija otvorili su kvalifikacije za svjetsko prvenstvo 2022. godine uvjerljivim pobjedama, dok je Španjolska na svom terenu kiksala odigravši 1-1 protiv Grčke.

Engleska, protiv koje će Hrvatska otvoriti ovogodišnji EURO, je u skupini I na Wembleyju očekivano pobijedila San Marino sa 5-0, a golove su zabili James Ward-Prowse (14, 21), Raheem Sterling (31), Dominic Calvert-Lewin (53) i Ollie Watkins (83).

"Gordi Albion" je tijekom susreta uputio 32 udarca prema vratima San Marina, dok su gosti imali samo jedan udarac i to ne u okvir gola.

Veliki niz Talijana

U drugom susretu iz ove skupine Mađarska i Poljska su odigrale sjajnu utakmicu sa šest golova i nizom prilika. Domaćin je vodio 2-0 i 3-2, no Poljska je uspjela iščupati bod.

Za Mađarsku su zabili Roland Sallai (6), Adam Szalai (52) i Willi Orban (78), dok su za goste golove zabili Krzysztof Piatek (60), Kamil Jozwiak (61) i Robert Lewandowski (83). U posljednjim trenucima susreta domaćin je ostao s igračem manje nakon što je isključen Attila Fiola. Albanija je na gostovanju porazila Andoru sa 1-0.

U skupini C Italija je u Parmi pobijedia Sjevernu Irsku sa 2-0 produživši pod vodstvom Roberta Mancinija niz na čak 23 utakmice bez poraza. Pritom su "Azzurri" ostvarili 16 pobjeda i sedam neodlučenih rezultata, a zanimljivo na 16 nisu primili gol. Posljednji poraz su doživjeli u rujnu 2018. u Lisabonu od Portigala (0-1) u Ligi nacija.

To je treći najduži niz "Azzurra" bez poraza, a rekord su ostvarili od studenog 1935. do srpnja 1939. kada su nanizali 30 susreta bez poraza. Golove su zabili Domenico Berardi (14) i Ciro Immobile (39).

Ademi zabio

U drugom susretu iz ove skupine Švicarska je u Sofiji pobijedila Bugarsku sa 3-1. Gosti su posao obavili u prvih 13 minuta postigavši tri gola, a strijelci su bili Breel Embolo (7), Haris Seferović (10) i Steven Zuber (13). Do kraja susreta Bugarska je uspjela tek ubažiti poraz golom Kirila Despodova (46). Za Švicarsku je od 86. minute igrao napadač zagrebačkog Dinama MarioGavranović.

Njemačka nije imala problema protiv Islanda u susretu J skupine pobijedivši sa 3-0.

Već nakon sedam minuta je bilo 2-0 golovima Leona Goretzke (3) i Kaia Havertza (7), a pobjedu "elfa" potvrdio je IlkayGundogan (56).

Rumunjska je porazila Sjevernu Makedoniju sa 3-2, a prvi gol za goste zabio je Dinamov kapetan Arijan Ademi. Rumunjska je povela 2-0 golovima Florina Tanasea (28) i Valentina Mihaila (50), no gosti su izjednačili preko Ademija (82) i Aleksandra Trajkovskog (83). Ipak, Ianis Hagi je u 86. minuti donio pobjedu domaćinu.

Povratak Zlatana

U skupini B Grčka je na gostovanju u Granadi iznenadila Španjolsku odigravši 1-1. Alvaro Morata je u 33. minuti doveo "furiju" u vodstvo, no Tasos Bakasetas je izjednačio iz jedanaeserca u 57. minuti.

Švedska je pobijedila Gruzija sa 1-0, a susret je obilježio povrataka ZlatanaIbrahimovića koji je u 35. minuti asistirao ViktoruClaessonu za jedini pogodak na utakmici.

Napadač Milana se povukao iz reprezentacije poslije EP-a 2016. godine, a za Švedsku je do sada upisao 113 nastupa i zabio 62 gola.

Danska je na otvaranju F skupine u Tel Avivu pobijedila Izrael sa 2-0. Golove za goste zabili su Martin Braithwaite (13) i Jonas Wind (67).

U drugom susretu Škotska i Austrija su odigrali 2-2. Sva četiri gola su pala u nastavku, Austrija je vodila 1-0 i 2-1, no hrvatski suparnik na EURO-u je uspio izjednačiti.

Za škotsku vrstu su zabili Grant Hanley (71) i John McGinn (85), dok je oba gola za Austriju zabio napadač Stuttgarta Saša Kalajdžić (55, 80).

Rezultati susreta 1. kola europskih kvalifikacija za svjetsko nogometno prvenstvo 2022.

SKUPINA B Španjolska - Grčka 1-1 (Morata 33 / Bakasetas 57-11m) Švedska - Gruzija 1-0 (Claesson 35)

SKUPINA C Bugarska - Švicarska 1-3 (Despodov 46 / Embolo 7, Seferović 10, Zuber 13) Italija - S.Irska 2-0 (Berardi 14, Immobile 39)

SKUPINA F Izrael - Danska 0-2 (Braithwaite 13, Wind 67) Škotska - Austrija 2-2 (Hanley 71, McGinn 85 / Kalajdžić 55, 80) Moldavija - Farski Otoci 1-1 (Nicolaescu 9 / Olsen 83)

SKUPINA I Engleska - San Marino 5-0 (Ward-Prowse 14, 21. Sterling 31, Calvert-Lewin 53, Watkins 83) Mađarska - Poljska 3-3 (Sallai 6, Szalai 52, Orban 78 / Piatek 60, Jozwiak 61, Lewandowski 82( Andora - Albanija 0-1 (Lenjani 41)

SKUPINA J Njemačka - Island 3-0 (Goretzka 3, Havertz 7, Gundogay 56) Rumunjska - S.Makedonija 3-2 (Tanaes 28, Mihaila 50, Hagi 86 / Ademi 82, Trajkovski 83) Lihtenštajn - Armenija 0-1 (Fromelt 83-ag)