RIJETKI SU OVO PRIMIJETILI / Svi pljuju po Englezima, a jeste li znali da je gol Danske također trebao biti poništen? Pogledajte što se dogodilo

Damsgaard je prekrasno zabio iz slobodnog udarca, besprijekorno, ali tome je prethodila neobična akcija u živom zidu

8.7.2021.
11:01

Nogometna reprezentacija Engleske prvi put u povijesti izborila je plasman u finale Europskog prvenstva nakon što je u polufinalnom ogledu na stadionu Wembley nakon produžetaka pobijedila Dansku sa 2-1 (1-1, 1-1).

Danska je povela u 30. minuti golom Mikkela Damsgaarda, izjednačio je Simon Kjaer devet minuta kasnije gurnuvši loptu u vlastitu mrežu, a pobjedu Englezima donio je Harry Kane golom u 104. minuti. Englezima će to biti prvo finale na Europskim prvenstvima nakon što su 1968. bili treći, a 1996. zapeli u polufinalu, dok je Italija jedini naslov osvojila 1968. godine, a još dva puta izgubila u finalima (2000, 2012).

DANCI IZVAN SEBE OD BIJESA /

'Sve je bilo režirano da Engleska prođe u finale. Jedna je stvar izgubiti utakmicu, ali kada se to dogodi na ovaj način...'

Otočani iskoristili prednost domaćeg terena, svoju fizičku nadmoć i blagu naklonost nizozemskog suca koji im je u 104. minuti dosudio vrlo dvojbeni kazneni udarac. Dakako, zbog tog kaznenog udarca danas Engleze razapinju, ali zanimljivo je reći kako je vrlo dvojben bio i pogodak Damsgaarda u 30. minuti.

Damsgaard je prekrasno zabio iz slobodnog udarca, besprijekorno, ali tome je prethodila neobična akcija u živom zidu, odnosno domišljatost danskih igrača koji su zbunili Engleze postavljanjem svog živog zida.

Neregularan gol Danske

E sada, David Mooney, podcaster Manchester Cityja, primijetio je na Twitteru objavio kako je prilikom postizanja gola prekršeno FIFA-ino pravilo ili službeno, jedan od Zakona nogometne igre.

Pravilo kaže: "Kada u živom zidu momčadi koja se brani stoje najmanje tri igrača, svi igrači momčadi koja napada moraju biti najmanje jedan metar udaljeni od obrambenog zida sve dok je lopta u igri".

Ako se detaljno pogleda, Danci su svoj živi zid prvo stavili na određenu daljinu od engleskog, ali čim je sudac dao znak za izvođenje, brzo su ga pomakli odmah pored engleskog zida i tako zaklonili pogled prema lopti golmanu Jordanu Pickfordu. Slobodnjak je zbog toga bio neregularan, ali izrazito loš sudac Danny Makkelie niti VAR suci nisu to primijetili.