Alternatura / Zagrepčanka Petra sreću je našla na Visu gdje vraća u život vrijednu kulturnu baštinu i pritom beskrajno uživa

Image

Uz supruga i tim obogatila je turističku ponudu otoka Visa jedinstvenim pomorskim iskustvom

19.3.2024.
0:01

Petra Kvesić ne voli koristiti riječ "projekt". Prekruta je, rekla nam je, kako bi opisala ono čime se bavi sa suprugom Pinom Vojkovićem i timom u turističkoj agenciji Alternatura, koja djeluje na otoku Visu i njegovoj okolici.

"To je bio naš način života, način na koji smo se izražavali. Bavili smo se (i dalje se bavimo) pustolovnim oblicima turizma, poput paraglidinga, hikinga, špiljarenja, obilascima nekadašnjih vojnih tunela, odlazaka brodom na daleku Palagružu... Imali smo - i imamo - na svakoj lokaciji domaćina, lokalnog čovjeka koji priča svoju priču", opisala nam je sa žarom.

Pet kratkih pitanja Petri Kvesić:

Moj najveći poslovni izazov je… ne odustati, ostati vjeran sebi, izdržati i vjerovati.

Najveća moja pobjeda je… što smo sami izgradili tvrtku, što smo okruženi dobrim ljudima i što živimo od svog posla.

Za pet godina bit ću…  projekt izgradnje gajete falkuše bit će zaokružen i motivirat će generacije.

Ono što bih voljela da sam na početku znala je… da svatko ima svoj put.

Na Uplift akademiji želim… naučiti više o marketingu i družiti se s poduzetnicima sličnih afiniteta.

Neiscrpna želja za stvaranjem

Potraga za takvim životom odvela ju je daleko od kuće. Rođena je i odrasla u središtu Zagreba, gdje je završila Klasičnu gimnaziju u Križanićevoj ulici i upisala fakultet pri Katehetskom institutu. No, brzo je shvatila kako to nije za nju pa se prebacila na Agronomski fakultet.

Na Vis je otišla 2001. godine, gdje se zaljubila u taj, kako kaže, čarobni otok i njegove ljude. Od tada s obitelji živi u Komiži. Kad govori o poslu kojim se bavi, Petra u pravilu koristi riječ "mi", gotovo nikad "ja". Tako je bilo i kad nam je opisivala svoje - pardon, njihove - prve poduzetničke korake.

"Vrlo mladi smo se počeli baviti poduzetništvom i brzo shvatili koje su dobre i loše strane. Na Visu turizam ni približno nije izgledao kako izgleda danas. Dobro je bilo to što smo mogli biti maksimalno kreativni i neiscrpno smo željeli stvarati. Bili smo ekipa koja voli prirodu, obožava svoj otok, njegovu priču, običaje i ljude", prisjetila se Petra.

Alternatura je tada bila tek u povojima. Polako su je gradili, bili uporni i tvrdoglavi, skupljali iskustva i imali osjećaj kao da podižu osobu, ne tvrtku.

Image
Image

Dovoljno ludi i hrabri

Ideja o izgradnji replike gajete falkuše - ribarske brodice specifične za područje Visa, Korčule i Palagruže koju se izvorno izrađivalo u Komiži - bila je prisutna od samih početaka.

"Činila se prirodnom jer živimo s morem na najudaljenijem naseljenom otoku u Hrvatskoj. Bilo je tek pitanje jesmo li dovoljno ludi i hrabri kako bi prihvatili taj izazov. Pino je uvijek spreman na izazove, a ja ih u većini slučajeva prihvaćam s njim", ispričala je Petra.

Gajeta falkuša, koju se u Jadranskom moru koristi od 16. stoljeća, ima status nematerijalnog kulturnog dobra. Riječ je o brodici zaobljena trupa, šiljata pramca i krme, s jednim latinskim jedrom (ponekad i oglavnim jedrom koje se moglo kratiti). Dugačka je između šest i 12 metara, ima dva ili četiri vesla i posadu dva do četiri čovjeka.

U Alternaturi su izgradili njenu repliku ne samo kako bi sačuvali vrijednu kulturnu i povijesnu baštinu, već i radi razvoja avanturističke turističke ponude Visa na ekološki prihvatljiviji način.

"Iskustvo gajete falkuše namijenjeno je svima koji cijene i vole maritimnu baštinu, svima koji su voljni osloboditi svoj avanturistički duh i koji žele ploviti latinskim jedrom, grupama učenika i studenata, udrugama, tvrtkama... Ukratko, svima koji se žele vratiti u neka prijašnja vremena, kada je svijet bio sporiji i kada smo više bili prisutni u trenutku, kao i onima koji žele savladati vještine plovidbe morem i pritom uživati u prirodnim ljepotama otoka Visa", istaknula je Petra.

Od brodice do ozbiljne turističke priče

Prvi dio projekta je realiziran uz financijsku podršku Programa Ujedinjenih naroda za razvoj, hrvatskog Ministarstva turizma i sporta te komiških iseljenika. Ta je faza trajala tri godine i u njoj je sudjelovalo desetak ljudi, od stručnjaka poput brodograditelja do prijatelja i entuzijasta koji su došli pomoći. Zahvaljujući tome u Komiži već postoje tri replike gajete falkuše.

Pred Alternaturom je drugi dio projekta, koji predviđa ozbiljnu interpretaciju priče o gajeti falkuši, autohtoni prostor sa svim sadržajem u kojem bi se tu priču interpretirala prije same plovidbe, a kasnije bi imala i edukacijsku komponentu koja bi uključivala radionice.

Taj je dio projekta još u razvoju.

Motivacija za buduće generacije

U poslovanju ima uvijek izazova. Svaki poslodavac i poduzetnik u Hrvatskoj svakodnevno se susreće s raznoraznim problemima koje treba riješiti, od sitnih lokalnih do većih koji se osjete globalno.

Za Petru je najveći izazov u razvoju poslovanja bio ne odustati, ostati vjerna samoj sebi i svojim idejama, izdržati i vjerovati.

"Ponosna sam što smo sami izgradili firmu, što smo okruženi dobrim ljudima i što živimo od svog posla", naglasila je.

Tijekom Uplift akademije želi usvojiti vještine vezane uz marketing i leadership, a veseli se i upoznavanju te druženju s drugim poduzetnicima sličnih afiniteta. Za pet godina projekt gajete falkuše bit će zaokružen kao originalna, autohtona priča, s dodatnim sadržajima i aktivnostima vezanima za nju.

Petra se nada kako će pozitivno utjecati i motivirati generacije lokalnog stanovništva i turista. "To je ono što nas pokreće", rekla nam je na kraju.

Više o Mastercardovom projektu Uplift, stipendistima Uplift akademije kao i razne tematske članke i intervjue možete pronaći na stranici uplift.hr

Toma
Gledaj od 29.travnja