Vojska kupuje šest novih „migova“

Poslednji put smo pazarili borbene avione pre 20 godina

24.4.2013.
23:06
VOYO logo

Šest novih aviona tipa „mig-29 M/M2“ trebalo bi da se do kraja godine nađe u sastavu Vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane Vojske Srbije, kao i dva nova radarska sistema, piše Blic.

Detalji posla trebalo bi da budu utanačeni prilikom posete ministra obrane Aleksandra Vučića njegovom ruskom kolegi Sergeju Šojguu 23. maja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mig 29M/M2" predstavljen je našoj vojsci još u junu prošle godine u Rusiji. Jedna letelica ovog tipa učestvovala je potom i na mitingu povodom 100 godina srpske avijacije, u septembru 2012. godine, kada su pojedini pripadnici PVO detaljnije upoznati sa opremom aviona.

I bivši ministar odbrane Dragan Šutanovac potvrdio je za Blic da je o nabavci "migova 29" bilo reči još za vreme njegovog mandata, ali nije žeo da kaže dokle su tada stigli pregovori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U samom vazduhoplovstvu pozdravljaju ove najave, budući da je od poslednjeg uvođenja u upotrebu novih borbenih aviona prošlo punih 20 godina.

Sletanje novih "migova" na batajnički aerodrom do kraja godine biće praktično prvi konkretan korak u priči o modernizaciji avijacije koja traje već godinama. Vojnom vrhu dosad su predstavljeni i zapadni avioni "eurofajter", F-16, "rafal", kao i ruski SU-30 i kineski JF-17. Presudilo je, očigledno, to što u sastavu V i PVO već postoje četiri "miga 29", koji su nabavljeni još 1987/88. godine, pa ne bi trebalo da bude većih problema oko preobuke pilota da lete na novim letelicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vojni analitičar Aleksandar Radić pozdravlja najavljenu modernizaciju srpskog vazduhoplovstva, podsećajući da su poslednji novi avioni koji su ušli u sastav RV i PVO "orlovi" i "supergalebovi" koji su, nakon premeštanja fabrike "Soko" iz Mostara sklopljeni u Vazduhoplovnom zavodu "Moma Stanojlović" 1992. godine.

- Modernizacija je neophodna, ali se uvek postavlja pitanje nedostatka novca. Vojna oprema je danas veoma skupa i države poput Srbije često su osuđene da u najboljem slučaju kupuju polovnu tehniku - kaže Radić, ističući da za zapadnu tehniku Srbija nema pare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo