Korupcija Evropsku unija košta 323 milijarde evra

Uverenje da članstvo u EU doprinosi smanjenju korupcije pod znakom pitanja

10.4.2013.
15:56
VOYO logo

EU korupcija košta 323 milijarde evra godišnje ili tri puta više nego što se ranije procenjivalo, pokazuje izveštaj Bertlsman fondacije i Herti škole uprave.

Procenjena cena korupcije je na nivou gotovo trećine predloženog budžeta EU za 2014-20, a istraživanjem se dovodi u pitanje i uverenje da članstvo u EU doprinosi smanjenju korupcije, prenosi portal EurAktiv Srbija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izveštaj Herti škole uprave, koja je privatni univerzitet, i Bertelsman fondacije pokazuje da je prava cena korupcije u EU daleko iznad 100 milijardi evra, na koliko je do sada procenjivana. Istraživanje je ukazalo i na vezu između korupcije i budžetskih deficita u EU, posebno u Grčkoj i Italiji.

- Kao što se vidi iz izveštaja, jedna od najvažnijih posledica korupcije su ekonomski problemi koji se povezuju sa malim prikupljanjem poreza i visokim budžetskim deficitima - naglasila je autorka izveštaja Alina Mundjiu-Pipidi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultatima istraživanja dovodi se u pitanje i rasprostranjeno verovanje u pozitivne efekte članstva EU na korupciju.

- Da li evropeizacija zaista pomaže upravi? Pa, Italija i Grčka su mnogo nazadovale poslednjih godina. Dakle, izgleda da ne pomaže da se unapredi uprava - naglasila je Mundjiu-Pipidi na konferenciji u Evropskom parlamentu 9. aprila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član budžetskog komiteta Evropskog parlamenta Jens Gajer je rekao da kontrolni sistemi članica EU ne otkriju više od 60 odsto finansijskih grešaka što, kako je istakao, ukazuje da članice moraju da preuzmu odgovornost za ispravno upravljanje budžetom EU.

- Komisija sve češće zaustavlja sredstva članicama zbog korupcije, samo o tome ne govori mnogo u javnosti. Problem je što zaista nedostaju predvodnici u borbi protiv korupcije u članicama EU - naglasio je Gajer za briselski EurAktiv, prenosi Beta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema propisima EU, Evropska komisija i Evropski parlament ne mogu da se mešaju u to kako regioni i članice troše sredstva, ali mogu da ih pozovu na odgovornost zbog mogućih malverzacija.

- Potreban nam je evropski javni tužilac. To je jedini način i prilika za EU da bolje zaštiti svoje finansijske interese i da se bori sa korupcijom - rekao je Gajer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Love island games
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo