Bogati Srbi "na skeneru"

Granica bogatstva 35 miliona dinara

15.12.2012.
12:27
VOYO logo

Jesu li prijavljene plate, honorari, dobitak na lutriji i ostala primanja bili dovoljni da se kupi sva imovina dobrostojećih građana Srbije, poreznici će početi da proveravaju od aprila sledeće godine.

Svi koji poseduju stanove, vikendice, gotovinu, akcije, delove kompanija, štednju, autombile, jahte, avione i mašine, ukupno vrednije od 35 miliona dinara, svoj imetak moraju da prijave Poreskoj upravi. Rok počinje da teče 15. januara, a ističe 31. marta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo finansija i privrede u subotu raspisuje poziv koji je preduslov početka unakrsne kontrole imovine i prihoda. Koliko će se srpski budžet okoristiti od oporezivanja bogataša, čija imovina premašuje prijavljenu zaradu, još se ne zna.

U Sloveniji je, na primer, efekat ove mere procenjen na oko 150 miliona evra, ali nisu svi građani i platili svoje obaveze. Mnogi su u međuvremenu proglasili "lični bankrot", pa je do državne kase stigla polovina sume. Tek ćemo sledeće godine saznati jesu li srpski bogataši "teži" od slovenačkih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Ako neko ima imovinu veću od oporezovanih prihoda, na tu razliku će platiti porez od 20 odsto. To je svrha unakrsne kontrole - objašnjava ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić.

- Ne očekujemo da će se svi sami javiti, jer je uvek tako. Zato ćemo od 31. marta krenuti prvo u kontrolu onih koji se nisu javili. Inspektori mogu golim okom da vide ko ima vredniju imovinu. Očekujemo i da ćemo do velikog broja doći i zahvaljujući "uzbunjivačima", komšijama i drugim građanima koji će ih prijavljivati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posle reforme Poreske uprave u Srbiji, koja bi trebalo da traje naredne dve godine, iz procedure bi trebalo da bude izbačeno čak pet miliona različitih obrazaca koji se trenutno koriste. Kako je u petak najavio ministar Dinkić, u tom periodu će se potpuno preći na elektronsko poslovanje, a po milion obrazaca će "nestajati" na svakih šest meseci.

Građani treba sami da procene da li im imovina prelazi limit od 35 miliona dinara. U Ministarstvu finansija, međutim, objašnjavaju da im nisu ciljna grupa "granični" slučajevi, već oni čija je pokretna i nepokretna imovina znatno vrednija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Prijave će pokazati da postoji grupa ljudi koja ima vrednu imovinu, koju su mogli da steknu iz oporezovanih prihoda - kaže Milica Bisić, savetnica ministra finasija. -

Prijaviće se i oni koji imaju imovinu veće vrednosti od prihoda i oni će na razliku platiti porez. Ali oni koji se ne prijave, platiće kaznu za prekršaj, ali će se kod njih ispitivati i da li je reč o poreskoj utaji, što podrazumeva krivičnu odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- U početku ćemo biti usredsređeni na imovinu u Srbiji - kaže Ivan Simič, v. d. direktora Poreske uprave.

- Ono što građani Srbije poseduju u inostranstvu, a ne prijave, brzo će se otkriti. Ta imovina se pokaže u transakcijama - zaključuje on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo