Bezbednost na prvom mestu

Izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja neće dodatno sancionisati vozače, ali će putari imati veću odgovornost

1.9.2013.
16:29
VOYO logo

U pripremi su izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja, koji će biti usvojen do kraja godine. Vozači neće biti dodatno sankcionisani, a putari će imati veću odgovornost, pišu Novosti.

Radna grupa koja je formirana početkom godine završila je prva tri poglavlja izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, a, kako saznajemo, najviše novina biće u oblasti finansiranja bezbednosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema poslednjim informacijama, član 156 pretrpeće najveće izmene, pa će putari tako imati daleko veću odgovornost i obaveze. S druge strane, nisu planirane krupne promene članova Zakona koji se odnose na pravila saobraćaja, pa vozači neće biti na dodatnom "udaru". Procena je da bi se ovaj predlog mogao naći u Skupštini do kraja godine.

Prema rečima Stefane Miladinović, poslanice i člana Odbora za saobraćaj, radna grupa trenutno piše predlog izmena zakona koje će, ako budu usvojene, lokalnim samoupravama obezbediti duplo više sredstava nego što im sada sleduje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Rad lokalnih tela, odnosno saveta za bezbednost saobraćaja, biće preciznije definisan - kaže Stefana Miladinović. - Postoji predlog da se nadležnost Agencije proširi u delu koji se odnosi na puteve. Takođe, ideja je da izvori sredstava za unapređenje bezbednosti saobraćaja budu i premije osiguranja od auto-odgovornosti i novčane kazne od privrednih prestupa, što sada nije slučaj.

Izmenama će putari imati veću odgovornost i biće u obavezi da sprovode redovne provere bezbednosti saobraćaja, revizije bezbednosti, dubinske analize saobraćajnih nezgoda sa poginulima, kao i da mapiraju rizike putne mreže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Sve navedene procedure trebalo bi da sprovode posebno osposobljeni i licencirani stručnjaci, koji će morati da budu potpuno nezavisni od upravljača puta - objašnjava Stefana Miladinović. Ipak, da bi ove izmene zaživele potrebno je da se usaglase stručnjaci iz različitih oblasti, ali i da postoji politička volja.

Inače, u prvih sedam meseci ove godine na domaćim putevima evidentirane su 20.253 saobraćajne nezgode, u kojima je poginulo 318 ljudi, a 10.030 osoba je povređeno. U odnosu na isti period prošle godine, broj saobraćajnih nezgoda je smanjen za 3,3 odsto, dok je broj poginulih manji za 15,2 odsto, pokazuju podaci Agencije za bezbednost saobraćaja. I pored tih ohrabrujućih brojki mnogi smatraju da novi zakon nije dao željene efekte i da je broj nesreća i nastradalih i dalje izuzetno veliki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Ukoliko posmatramo preporuke i ciljeve Ujedinjenih nacija i Evropske unije u ovoj oblasti, možemo da kažemo da je stanje bezbednosti saobraćaja u poslednjoj deceniji u Srbiji doživelo pozitivnu ekspanziju - smatra Stefana Miladinović. - Naime, u periodu od 2001. do 2010. broj poginulih u Srbiji smanjen je za 48,2 odsto, dok je u zemljama Evropske unije u periodu od 2001. do 2010. godine zacrtan cilj bio smanjenje broja poginulih za 50 odsto. Naravno da time ne možemo biti zadovoljni, ali pomaka na bolje ima.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo