18 godina od zločina u Srebrenici

U Potočarima će biti pokopani ostaci još 409 identifikovanih žrtava

11.7.2013.
11:11
VOYO logo

Danas se navršava 18 godina od ulaska snaga Vojske Republike Srpske u Srebrenicu. U ovoj bošnjačkoj enklavi, koja je tada formalno bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija, potom je izvršen masakr nad lokalnim stanovništvom, javlja B92.

Napad na Srebrenicu počeo je 6. jula 1995. i završio se pet dana kasnije, ulaskom vojske pod komandom Ratka Mladića u grad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema optužnicama Haškog tribunala, vojnici pod komandom generala Mladića su do 19. jula 1995. organizovano i sistematski ubili oko 8.000 muslimanskih muškaraca i dečaka, izvršivši genocid. Oko 30.000 žena i dece deportovano je za dva dana.

U Potočarima kod Srebrenice danas će biti pokopani ostaci još 409 identifikovanih žrtava. Do sada je sahranjeno 5.657 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Munira Subašić, predsednica udruženja „Majke Srebrenice“ kaže da svako obeležavanje godišnjice ovog zločina preživljava sve teže, i svake godine očekuje da stigne izvinjenje i pokajanje od onih koji su direktno odgovorni.

- Tražimo da zločinci imaju svoja imena i prezimena, kao što imaju i naše žrtve imena i prezimena. Mislim da na ovim prostorima treba da zavlada mir, pa kako ako još uvek oni koji su činili zločin i genocid se smatraju narodnim herojima - pita se Subašićeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Nama majkama ništa ne može pomoći, ali ipak može doći zadovoljstvo i može biti možda bolje sutra našoj đeci i našim unučadima koji moraju ostati iza nas, koji moraju zajedno živjeti, ako zločinci kažu da im je žao što su uradili i ako zločinci se pokaju za onaj zločin i genocid koji su počinili - poručuje ona.

Iako je izvinjenje za zločine počinjene od strane Srba na teritoriji BiH do sada stiglo i od bivšeg i od sadašnjeg predsednika Srbije – Borisa Tadića i Tomislava Nikolića – porodicama žrtava to nije dovoljno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov objašnjava da bi do eventualne satisfakcije moglo da dođe kada bi došlo do direktnog suočavanja počinilaca zločina i porodica žrtava, ali ne veruje da će se to uskoro dogoditi.

- Nažalost, posle toliko godina od srebreničke tragedije veliki broj građana Srbije, baš zahvaljujući i propagandi i jednoj političkoj atmosferi koja kod nas vlada, nije spremno da se suoči sa činjenicom da je taj zločin počinjen. Ili i ako priznaju da se desilo nešto, oni kažu: ’ne, nije, to je sve uveličano’, a onda sledi ono sledeće pitanje: ’a, šta su ono učinili nama? šta je radio Naser Orić?’ itd - podseća Popov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Tako da je nažalost takva atmosfera i dan danas u Srbiji i mislim da će to dugo ostati i teško da će ovo poglavlje biti zatvoreno još dugo vremena - ocenjuje on.

I evropske zemlje 11. jul obeležavaju kao Dan sećanja na genocid, u skladu sa odlukom Evropskog parlamenta. U Memorijalni centar Potočari stiglo je oko 5.000 učesnika Marša mira kako bi odali počast žrtvama. Oni su pešačili rutom dugom više od 100 kilometara kojom su Srebreničani u julu 1995. pokušavali da pobegnu na teritoriju pod kontrolom Armije BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo