Iako nedovoljno istražen, za mozak se zna da se različito ponaša kod žena i muškaraca. Naučnici sa Harvarda otkrili su da je muški mozak osam do deset odsto veći nego kod žena, te da su i pojedini njegovi delovi različite veličine kod jednog i drugog pola, prenosi B92.
Tako su, primera radi, delovi frontalnog režnja odgovorni za donošenje odluka i rešavanje problema, proporcionalno veći kod žena. S druge strane, kod muškaraca je veći deo mozga koji pomaže prostornoj percepciji i gde se izaziva borba, što ukazuje da muškarci brže osećaju opasnost i na nju brže reaguju.
Generalno posmatrano, ženski mozak je stalno aktivan, dok je muški mnogo mirniji. Žene osećaju bol jače od muškaraca, zbog čega su osetljivije na dodir. Mehanizmi za bol u mozgu su različiti zbog polnih hormona. Muškarci su manje osetljivi jer su od početka "okupani u testosteronu koji ih štiti", objašnjavaju naučnici. Iz istih razloga žene su tri puta više osetljivije na migrenu u odnosu na muškarce.
Osim toga, kod pripadnica nežnijeg pola lakše se aktiviraju moždani talasi povezani sa migrenom, tvrdi dr Endru Čarls. Njegovo istraživanje o svetlosti kao snažnom stimulansu migrenoznih bolova, pokazalo je da ova vrsta stimulansa kod muškarca mora da bude trostruko veća da bi proizvela istovetan efekat kao kod žene sa migrenom.
Kada je reč o memoriji, istraživanja su pokazala da žene bolje pamte od muškaraca. To je zato što poseduju veću aktivnost u hipokampusu, delu mozga odgovornom za pamćenje. Međutim, dugoročno posmatrano, žene, ipak, u odnosu na muškarce više pate od demencije. Zbog uticaja estrogena i testosterona na mozak, čak 20 odsto više žena umire i od Alchajmerove bolesti.
Estrogen, inače, štiti žene od neurodegenerativnih promena, dok kod muškaraca to radi testosteron. Međutim, smanjivanje nivoa testosterona za muškarce nije tako dramatično, kao kada je reč o padu estrogena kod žena. To se naročito ispoljava nakon menopauze kada žene postaju podložnije demenciji u odnosu na muškarce.