VLADA ZADOVOLJNA JUNCKEROVIM POTEZOM: / Šef Komisije ne želi stati na stranu Slovenije oko spora, što mu navodno sugeriraju pravnici

Image
Foto: Pixsell

Juncker se navodno ne želi svrstati na stranu Slovenije što Hrvatska, naravno, pozdravlja

15.9.2018.
23:29
Pixsell
VOYO logo

Komisija je ispravno odlučila ne miješati se u bilateralni granični spor Hrvatske i Slovenije, rekla je u subotu hrvatska vlada reagirajući na navode njemačkog tjednika Der Spiegel kako se predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker ne želi uključiti u rješavanje sukoba oko pomorske granice između Slovenije i Hrvatske, iako je pravna služba mišljenja da je Slovenija u pravu.

Lijevo-liberalni Der Spiegel u najnovijem broju u tekstu "Juncker-Kroation Connection" piše da se pravna služba Europske komisije u dokumentu od 18. svibnja ove godine jasno stavlja na stranu Slovenije, ali da je Juncker odbacio predloženu "utemeljenu izjavu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SLOVENSKI PREDSJEDNIK O GRANIČNOM SPORU: /

'To je riješeno i granica je određena, a tužbu neka podnese sljedeća vlada'

Image
SLOVENSKI PREDSJEDNIK O GRANIČNOM SPORU: /

'To je riješeno i granica je određena, a tužbu neka podnese sljedeća vlada'

Dokument pravne službe na strani Slovenije

"Pravna služba je mišljenja da je veliki dio stavaka žalbe koje je Slovenija uložila kao dokaz povrede EU prava od strane Hrvatske utemeljen“, stoji u dokumentu kojeg je potpisala Karen Banks iz pravne službe, navodi Der Spiegel. Dokument zaključuje kako stoga „odluka Arbitražnog suda mora biti prihvaćena od strane Europske unije".

Napominjući kako ne komentira interne dokumente "koji ne predstavljaju službene odluke ili stajališta Europske komisije", hrvatska vlada je u odgovoru na upit Slovenske tiskovne agencije STA ocijenila kako je odluka Europske komisije da se ne miješa u granični prijepor između Hrvatske i Slovenije ispravna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Granično pitanje treba rješavati bilateralno

"Komisija je ispravno odlučila ne miješati se u bilateralni spor oko granice Hrvatske i Slovenije", rekla je hrvatska vlada. Stav Hrvatske koja je istupila iz arbitražnog sporazuma nakon što ga je Slovenija kompromitirala i ne priznaje arbitražnu presudu je da je granično pitanje bilateralno i da ga treba bilateralno rješavati na temelju međunarodnog prava.

"Stav vlade RH je da Hrvatska i Slovenija, kao dvije prijateljske države te članice Sjevernoatlantskog saveza i Europske unije, trebaju nastaviti voditi dijalog i riješiti granično pitanje na obostrano zadovoljstvo i u dobrosusjedskom duhu", navela je hrvatska vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković osobno zamolio Junckera da se Komisija ne miješa

Der Spiegel ocjenjuje da se Juncker suzdržava od izricanja mišljenja Europske komisije u hrvatsko-slovenskom graničnom prijeporu jer ga je to osobno u veljači ove godine zamolio hrvatski premijer Andrej Plenković „koji je kao i Juncker član iste pučke frakcije“, jer bi u protivnom, da se Komisija založila za Sloveniju, „šteta po imidž Hrvatske bila ogromna“.

Juncker, kako navodi tjednik, ne želi miješanje Komisije jer „se time nikome ne bi pomoglo“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo