'Trebao mi je novac, pa su na meni testirali lijekove!'

Za klinička ispitivanja lijekova student Marko je dobivao i po sedam tisuća kuna za tjedan dana. Moguće nuspojave nisu ga plašile, iako stručnjaci kažu kako ne postoji lijek koji nema nuspojava.

2.8.2011.
12:43
VOYO logo

Student Marko prije sedam je godina čak četiri puta sudjelovao u prvoj kliničkoj fazi ispitivanja lijekova.

"Da, mogla se dogoditi neka nuspojava koju nitko nije mogao predvidjeti. No, nisam se bojao", kaže Marko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za svako testiranje zaradio bi najmanje dvije tisuće kuna, a jednom je dobio čak sedam!

"Sada se ni ne sjećam koje sam sve lijekove testirao. Znam samo da je jednom bio nekakav lijek za tlak", govori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marko kaže kako je njegov prvi i jedini razlog da se upusti u tu "avanturu" bio novac.

Postojala su, kako su to zvali, "mala" vikend-testiranja, te "velika" testiranja koja su trajala cijeli tjedan. I jedno i drugo Marko je prošao dva puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pitate me da li bih sada sedam godina stariji sve ponovio?! Zašto ne... Recite mi gdje možete za tjedan dana dobiti tisuću eura? Ne radiš ništa, besplatno živiš taj tjedan, hrane te, paze i maze. I još za to dobiješ novac. Genijalno", završava Marko.

Posljednje ispitivanje provedeno prije 5 godina

Posljednje ispitivanje na zdravim dobrovoljcima provedeno je u Hrvatskoj prije čak pet godina! Razlog tome je, kažu liječnici s kojima su novinari Jutarnjeg lista razgovarali o kliničkim testiranjima, spora državna administracija i nezainteresiranost farmaceutskih kuća za našu zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Profesor Dinko Vitezić s Medicinskog fakulteta Rijeka i sam je nekoliko puta sudjelovao u ispitivanju lijeka te smatra kako bi se Hrvatska trebala vratiti na stare pozicije i ponovno početi provoditi istraživanja.

"Nažalost, takvih istraživanja gotovo da više i nema. Generička farmaceutska industrija traži brzinu uz garanciju kvalitete. Za takvo provođenje mi smo počeli zaostajati zbog sporijeg postupka odobravanja te nedovoljnog investiranja u modernu tehnologiju", kaže Vitezić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pisani pristanak i jasna svijest o mogućim posljedicama

Prof. dr. sc. Igor Francetić iz Zavoda za kliničku farmakologiju Interne klinike KBC-a Rebro objasnio je kako izgleda prva faza kliničkog ispitivanja lijekova na zdravim ljudima.

"Unutar prve faze kliničkog ispitivanja postoje razlike. Primjerice, student Marko testirao je lijek koji već postoji na stranom tržištu i da bi se počeo koristiti u Hrvatskoj treba proći još jedno ispitivanje. Postoji i testiranje lijeka koji se prvi put testira na ljudima. Dakle, nakon pretkliničkih ispitivanja na životinjama, kulturama stanica i tkivima, po prvi put se testira na ljudima", objašnjava prof. Francetić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanja se provode isključivo na zdravim dobrovoljcima, i to muškarcima starim od 18 do 55 godina.

"Osobe koje su pristale na testiranje moraju biti u bolnici tijekom cijelog ispitivanja jer se moraju pratiti sve njihove reakcije kako bi se moglo pravodobno reagirati u slučaju težih nuspojava. Dužni su i pisati dnevnik u kojem navode sve što je za njih neuobičajeno. Također osobe koje pristupaju moraju dobiti sve informacije o lijeku i postupku te staviti svoj potpis da sve razumiju i da se slažu s napisanim", rekao je Francetić te dodao da ne postoji lijek bez nuspojava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članci:

arti-201105010053006 arti-201105270034006 arti-201103110197006 arti-201106210022006 arti-201104070019006

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo