Samo dogovor pred kamerama donosi datum (VIDEO)

Bitna je vidljiva volja, ocenjuju nemački poslanici

19.3.2013.
16:18
VOYO logo

Da bi Srbija dobila datum o početku pregovora sa Evropskom unijom neophodno je da se premijeri ili predsednici Srbije i Kosova u pisanoj formi ili usmeno pred kamerama obavežu da će potpisati sporazum o dobrosusedskim odnosima, stav je četveročlane delegacije parlamentarne grupe CDU/CSU, koju čini više od trećine poslanika u Bundestagu.

Ispunjenje očekivanja iz tačke sedam je nezaobilazni preduslov kako bi poslanički blok, sastavljen od dve najveće nemačke konzervativne partije, dao saglasnost za početak pregovora o pridruživanju, piše u zaključcima nemačkih poslanika u koje je Blic imao uvid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema istom dokumentu, od ostalih šest uslova koji su postavljeni Srbiji u septembru prošle godine, nijedan nije u potpunosti ispunjen.

Andreas Šokenhof, koji je predvodio posetu delegacije CDU/CSU Beogradu, kaže da se zahteva "jasna, vidljiva volja", a da se primena takvog sporazuma ne očekuje do zaključenja pregovora Srbije sa EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Vidljiva volja mogla bi biti pokazana tako što bi se dva predsednika ili dva premijera izjasnili u pisanoj formi ili usmeno, pred kamerama, da obe vlade za vreme pregovora o pridruživanju Srbije na pravno obavezujući način regulišu normalizaciju odnosa - poručio je.

Po njegovim rečima, Bundestag je spoznao napredak postignut u Srbiji, a odluku o početku pregovora za pristupanje Srbije EU daće na osnovu izveštaja Evropske komisije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Pozdravljamo činjenicu da nova Vlada pod vođstvom premijera Ivice Dačića i prvog potpredsednika Aleksandra Vučića ne samo da preduzima velike napore u rešavanju teških putanja, već i da je ostvarila značajan napredak u njihovom sprovođenju - kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šokenhof, koji je prethodni put posetio Beograd na početku mandata te vlade - obelodanjujući sedam uslova Berlina za evrointegraciju Srbije, konstatovao je da se od tada "mnogo toga promenilo na bolje".

- Posebno pozdravljamo činjenicu da je sa novom vladom Srbije dijalog sa Prištinom dobio značajan podstrek. Redovni sastanci premijera Dačića i Tačija predstavljaju značajne korake u pravom smeru za normalizaciju odnosa, sastanak predsednika Nikolića i Jahjage još je jedan ohrabrujući singal, baš kao i poslednje mišljenje premijera Dačića objavljeno u NIN-u - kazao je i istakao da je "Nemačka spoznala izuzetan, istorijski značaj tih događaja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po pitanju uticaja Beograda na Srbe na severu Kosova, nemački poslanici su konstatovali da su potrebni dalji napori Beograda da utiče na Srbe na severu kako bi prihvatili misiju EU, da bi trajno bila uspostavljena sloboda kretanja Euleksa i da bi sarađivali sa istom u istragama bombaških napada.

Kada je reč o zahtevu za ukidanje paralelnih struktura na severu Kosova, nemački poslanici su istakli da su neophodni konkretni dogovori o uklanjanju srpskih paralelnih struktura, koje bi prihvatilo i srpsko stanovništvo na severu Kosova, kao i početak njihovog sprovođenja, posebno u sektoru bezbednosti, u pravosuđu i administraciji, kao i transparetnost finansijskih davanja iz Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Znamo da za ocenu napora u dijalogu sa Kosovom centralnu ulogu igra i ponašanje Prištine i stoga vršimo uticaj i na Prištinu i imamo određena očekivanja i od Prištine. To smo pokazali i u ovoj poseti i tražili smo i od kosovskih sagovornika da pokažu spremnost na kompromis. To znači da ne možemo zameriti Srbiji ako ona bude spremna na komprimis, a Kosovo ne - poručio je Šokenhof dodajući da će, ako se nastavi pozitivan trend, očekivanja iz ove oblasti bi bila ispunjena.

Upitani da li postoje zahtevi prema Prištini, nemački poslanici su podvukli da se u dogledno vreme ne postavlja pitanje otpočinjanja pregovora sa Prištinom, te da su zbog toga zahtevi predati samo Beogradu - za koji se ne postavlja pitanje da li će biti otpočeti pregovori, već samo kada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šokenhof je rekao da će nemački Bundestag biti u stanju da da svoju ocenu samo na osnovu onoga što Evropska komisija i visoka predstavnica Ketrin Ešton navedu 16. aprila u izveštaju, kao i na osnovu onoga što je dogovoreno i sprovedeno. On je dodao da ne može predskazati taj izveštaj, ali da je delegacija stekla utisak da postoje iskreni napori da se dođe do suštinskih dogovora.

Osim Šokenhofa, u delegaciji Bundestaga su i poslanici Peter Bejer i Roderih Kizeveter, poslanik i izvestilac za Srbiju u Komitetu za evropske poslove Bundestaga Johan Vadepul, kao i spoljnopolitički savetnik frakcije CDU/CSU u nemačkom parlamentu Hans-Joahim Falenski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo