PREKINUO ŠUTNJU DUGU 30 GODINA / Prvi šef vojne tajne službe i Tuđmanov savjetnik progovorio o nepoznatoj pozadini Oluje: 'Došlo je do afere...'

Prvi šef vojne tajne službe i Tuđmanov savjetnik za nacionalnu sigurnost Markica Rebić govorio je za RTL Danas o nepoznatoj pozadini Oluje, borbi za vlast nakon Franje Tuđmana, ali i svađi predsjednika i premijera oko izbora novog čelnika VSOA-e

31.7.2023.
21:36
VOYO logo

Prvi šef vojne tajne službe i Tuđmanov savjetnik za nacionalnu sigurnost Markica Rebić govorio je za RTL Danas o nepoznatoj pozadini Oluje, borbi za vlast nakon Franje Tuđmana, ali i svađi predsjednika i premijera oko izbora novog čelnika VSOA-e.

Na pitanje tko bi trebao biti šef VSOA-e, rekao je da on nema neki svoj prijedlog, ali je zainteresiran kao kvalificirani promatrač. "Kao čovjek koji se trudio da organizira, stvori obavještajni sustav. Ja samo mogu govoriti o ponašanju odgovornih ljudi koji su dužni brinuti o nacionalnoj sigurnosti, posebno u vojnom dijelu“, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da država uvijek živi u uvjetima kada budnost treba biti na visokoj razini te da mu se čini da predsjednik Vlade, Plenković, vodi jednu odgovornu politiku u pitanju nacionalne sigurnosti, u odnosu na Milanovića koji nije na razini odgovornosti.

Image
KONTROVERZNE IGRE BROJKI /

Zašto su Tito i Tuđman izbjegavali Jasenovac? 'Obojica se nisu proslavila po tom pitanju, svaki je dolio ulje na vatru'

Image
KONTROVERZNE IGRE BROJKI /

Zašto su Tito i Tuđman izbjegavali Jasenovac? 'Obojica se nisu proslavila po tom pitanju, svaki je dolio ulje na vatru'

Upitan zašto je istupio u javnost nakon 30 godina, kaže da smo poslije Oluje imali smo period trijumfalizma koji je kratko trajao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mnoge europske zemlje u svom konceptu geopolitike prema zapadnom Balkanu nisu prihvatile Oluju, a mnoge je ne prihvaćaju ni danas. S time da postoji razlika među njima što se tiče gledanja na ta pitanja. Tada je krenulo - dobar je Tuđman, on je završio rat u BiH, potpisan je Daytonski sporazum, ali on je sada tvrd orah. Sada Hrvatska postaje dio politike rješenja zapadnog Balkana. U toj politici europskih zemalja nitko nije htio imat tvrdog, jakog političara. Tada dolazi do afere koja je bila predmet mog intervjua, tada sam mogao napraviti anatomiju jedne ljudske destrukcije, da parafraziram, kako su se ponašali akteri. Ali tada to nisam htio napraviti jer bih dolijevao ulje na vatru postojećeg kaosa koji je vladao u državi“.

Svima je bilo ugodno u krilu Tuđmana

Komentirao je i svoj medijski istup koji je izazvao lavinu reakcija. "Nisam zadovoljan kako je to prezentirano u medijima. Ja nisam rekao da je netko od njih tada rušio Tuđmana. Svima je tada bilo ugodno u krilu Tuđmana, ali su htjeli preuzeti vlast nakon njega i tada su Ivića Pašalića percipirali kao najvećeg konkurenta. Bilo je tu niskih udaraca, ali političkih udaraca, što je folklor svake politike u jednoj demokraciji. Problem je nastao kada su oni to povezali s vojnom službom koja nikada nije sudjelovala u tome. Oni su to znali, ali su šutjeli. Kasnije je bilo rečeno da Hrvatska mora izručiti generale, reorganizirati vojsku pod navodne znakove, jer to znači umiroviti kadrove, sigurnosnog sustava najprije, a onda i časnike itd. To je napravljeno sa sasvim drugim ciljevima, da se obezglavi ta jaka snaga, ta potencija koju je hrvatska vojska imala“, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj postoji uvriježeno mišljenje da su Amerikanci osmislili i proveli VRO Oluja, no Rebić tvrdi da to nije tako.

"Amerikanci nisu nimalo pomogli niti su ikada dali zeleno svjetlo. ali kako uvijek postoji jedna službena politika, koju su Amerikanci plasirali, i u bilateralnim odnosima sa Hrvatskom, i u multilateralni s Njemačkom, Rusijom, Engleskom, Francuskom, rješenje je bilo mirno. Ona sintagma poznata kao i u Ukrajini danas - međunarodna zajednica čini značajne napore da , mirnim putem sredi… taj mirni put bi nas odveo u ambis. Svi imaju i paralelnu politiku, koja je tajna“, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Englezi i Francuzi su tada htjeli podržati Srbe da osvoje Bihać, da naprave isti masakr kao u Srebrenici i tada proglase kraj rata, a to bi bila jedna pregovaračka pozicija koja bi im odgovarala. Ali opet, na međunarodnoj konferenciji koja bi se tada održavala, Hrvatska bi postala dio neke Jugoslavije u kojoj bi postojala mala-velika Srbija. Amerikanci bi se složili s time, ali imali su jedan problem. Ne postoji nijedan službeni dokument, nikakva izjava po kojoj bi Amerikanci podržavali vojno rješenje u SAO Krajinu. Čak je i predsjednik Tuđman se pažljivo izražavao. On je govorio - da pregovori, ali i pridržavamo pravo. Jedini službeni dokument sam ja načinio kada mi je došao američki vojni ataše i rekli su mi - ovo je službeno. Napravili smo zapisnik. Rekli su - ukoliko vi se odlučite na Oluju, i ako ona bude trajala do deset dana, i ako to bude u skladu sa Ženevskim konvencijama i pravilima o običajima ratovanja, tada ćemo mi spriječiti da vas vrate na početne pozicije. Zaista, nisu nas vratili na početne pozicije, ali su nas zaustavili u Banja Luci“, rekao je.

KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo