PLENKOVIĆ UVJEREN DA JE BREXIT 'POVIJESNI PORAZ': / 'Imat će posljedice na dugoročno funkcioniranje EU-a. Postoje dublje posljedice'

Image
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Plenković smatra da bi čelnici ostalih zemalja članica EU trebali podržati dogovor između EU i Velike Britanije ako je irska vlada zadovoljna

17.10.2019.
17:22
Goran Stanzl/PIXSELL
VOYO logo

Ako je irska vlada zadovoljna s novim dogovorom postignutim između pregovorača EU-a i Velike Britanije, onda bi ostali čelnici zemalja članica trebali to podržati, izjavio je danas hrvatski premijer Andrej Plenković prije početka sastanka na vrhu EU-a.

"Ukoliko je irska vlada zadovoljna ovim dogovorom, moj je dojam da će većina država članica prihvatiti taj sporazum", rekao je Plenković ne isključujući mogućnost da se dogovor ratificira do 31. listopada kada je predviđen izlazak Velike Britanije, "iako je sve malo na knap". "Tehnički gledano, ako zastupnički dom u Londonu potvrdi ovaj sporazum, tehnički se sve može izvesti u narednih nekoliko dana", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'PA OVO JE GORI SPORAZUM OD PROŠLOG!': /

Johnson ishodio sporazum za Brexit, ali, ako je suditi po oporbi, priči nije kraj

Image
'PA OVO JE GORI SPORAZUM OD PROŠLOG!': /

Johnson ishodio sporazum za Brexit, ali, ako je suditi po oporbi, priči nije kraj

Brexit je 'povijesni poraz'

Plenković je rekao da je na sastanku Europske pučke stranke, koji je prethodio samitu EU-a, razgovorao s irskim premijerom Leom Varadkarom. "Čini mi se da je ovo razuman dogovor jer sam o tome razgovorao s Varadkarom, da taj dogovor neće stvarati poteškoće u svakodnevnom životu na irskom otoku, a da će se stvari koje budu otvorene rješavati u hodu, što je također dobro", rekao je Plenković.

Ponovio je stajalište Hrvatske da je izlazak Velike Britanije loš. "To nije samo politički loše, to je povijesni poraz koji će sigurno imati posljedice na dugoročno funkcioniranje EU-a", rekao je Plenković dodajući da se ne radi o tome da izlazi bilo koja zemlja, nego država koja je stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, nuklearna sila, prvak slobodne trgovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Iako nije uvijek bila konstruktivna, njezino članstvo sigurno nije oslabilo Uniju nego ju je jačalo. Odlazak Velike Britanije nije nešto što će se tek tako pozdraviti, kao: dovršili smo konačnu tu sagu i idemo dalje. Postoje dublje posljedice", rekao je.

Novi dogovor

Pregovorači EU-a i Velike Britanije postigli su danas, nekoliko sati prije početka samita EU-a, novi dogovor kojim je nasporniji dio za London, "backstop" zamijenjen novim pristupom. Novim dogovorom promijenjen je "najbolji i jedini mogući sporazum", kako su europski dužnosnici nazivali sporazum o razvodu postignut u studenome prošle godine s tadašnjom premijerkom Theresom May. U odnosu na taj sporazum promijenjen je protokol koji se odnosi na Sjevernu Irsku, a sve druge odredbe su ostale iste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Veliku Britaniju nasporniji element, zaštitni mehanizam za izbjegavanje tvrde granice na irskom otoku, sada je zamijenjen novim pristupom. Revidirani protokol o Sjevernoj Irskoj štiti "sveotočnu ekonomiju" na irskom otoku, mirovni sporazum na Veliki petak u svim njegovim dimenzijama i čuva integritet jedinstvenog tržišta, rekao je glavni europski pregovarač Michel Barnier.

Po novom dogovoru, Sjeverna Irska ostat će usklađena s ograničenim setom pravila EU-a kako bi se izbjegla tvrda granica na otoku: primjenjivat će se europski zakoni o robama, sanitarna pravila i veterinarske kontrole, pravila o poljoprivrednim proizvodima, porezu na dodanu vrijednost i trošarine za rebe, pravila o državnim potporama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo