OPORBA NAPALA PLENKOVIĆA ZBOG DALIĆ: / 'Imamo premijera na Vegeti, ne znam hoćemo li uskoro imati i neki Plenkograd'

Image

Oporba je danas u Hrvatskom saboru izjavila da je Podravka primjer političkog kadroviranja: 'U totalno netransparentnim uvjetima nitko ne zna po kojem se ključu bira predsjednik uprave'

3.2.2021.
14:01
VOYO logo

Dio saborske oporbe kritizirao je danas način na koji je izabrana čelna osoba koprivničke tvrtke Podravka, a HDZ je pak prozvao oporbu da ni riječ nije rekla o sramotnom pokušaju četvorice europarlamentaraca da na nedozvoljenom mjestu prijeđu hrvatsku granicu.

"Podravka je danas tema klasičnog političkog kadroviranja gdje u totalno netransparentnim uvjetima nitko ne zna po kojem se ključu bira predsjednik uprave, jedino je mantra za već nekoliko vlada - bitno je da nije iz Koprivnice ili Koprivničko-križevačke županije", izjavio je Mišel Jakišić (SDP) komentirajući izbor Martine Dalić, bivše potpredsjednice Vlade, za predsjednicu Uprave Podravke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DIO OPORBE KRITIZIRAO IMENOVANJE DALIĆ NA ČELO PODRAVKE: /

'Plenković je i tamo preuzeo model 'Kaj bi ti štel biti?''

Image
DIO OPORBE KRITIZIRAO IMENOVANJE DALIĆ NA ČELO PODRAVKE: /

'Plenković je i tamo preuzeo model 'Kaj bi ti štel biti?''

Model 'Kaj bi ti štel biti?'

Nezadovoljan je što na čelo tvrtke nije došao netko iz nje. "Jer oni koji su 70 godina stvarali tu firmu, oni o njoj ne znaju ništa, ne znaju je voditi", ustvrdio je u raspravi na slobodnu temu, prozvavši premijera da je na temi Podravke odlučio preuzeti model „Kaj bi ti štel biti?“.

Jakšić se zapitao i je li premijer odlučio „uzeti dodatak“ (iz reklame o Vegeti) da se u sve miješa i svemu daje bolji okus. "Je li jednostavno odlučio postati glavni politički kadrovik u svim tvrtkama gdje država ima iole neki vlasnički udio, i što nam onda trebaju mirovinski fondovi, koji u Podravki drže 52 posto vlasništava?", upitao se SDP-ov zastupnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Koprivnici i Koprivničko-križevačkoj županiji, pa i cijeloj zemlji, zbog afera koje su se povlačile za njom i zbog uvjeta u kojima je otišla iz Vlade, palac javnosti je okrenut prema dolje kada je riječ o imenovanju Dalić za predsjednicu Uprave Podravke", izjavio je Jakšić .

Osim toga, navodi, nikada nije radila u toj branši i sve to ide na teret isključivo predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću koji je odlučio biti glavni kadrovik u Podravci, a presudila je jedino partijska knjižica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nepostojanje slobodnog tržišta?

I Dalija Orešković (Centar) bavila se Podravkom, kritizirajući što će premijer, „nakon rehabilitacije“, „instalirati“ Martinu Dalić za šeficu Podravke, iako fondovi i drugi privatni vlasnici „nose“ 75 posto vlasničke strukture.

„Kakva je moć i uloga države u toj dvotrećinski privatnoj firmi vidi se i iz omota Vegete na kojoj je otisnut premijerov lik, a koji je tvrtka pripremila u povodu njegova posjeta“, izjavila je zastupnica i zaključila da država, u kojoj premijer odlučuje tko će biti šefovi tvrtki u privatnom vlasništvu, nema slobodno tržište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Unatoč nastojanjima da čitavu državu pretvori u Borg, Andrej Plenković gubi kontrolu, jer je sve više onih koji su spremni izboriti se za to da se ova država mijenja“, kazala je Orešković.

Bačić 'Čije nacionalne interese štiti SDP?'

Branko Bačić (HDZ) čudio se da ni jedan od devet oporbenih klubova, koliko ih je govorilo, nije reagirao na sramotan događaj od subote kada su četvorica europarlamentaraca, socijalista, pokušala prijeći hrvatsku državnu granicu izvan graničnog prijelaza i time kršiti hrvatske zakone, a na razini Unije pokušati diskreditirati hrvatsku državu i policiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Žalosno je što je taj pokušaj napravljen u dogovoru sa SDP-om, pa se postavlja pitanje čije nacionalne interese štiti SDP“, rekao je Bačić, ističući kako je očekivao da na taj slučaj reagiraju stranke koje govore da su suverenisti, zagovaraju samostalnost, sigurnost Hrvatske do te mjere da bi na granicu uputili i vojsku.

Oporbi je poručio i da joj nije stalo do reforme HGK, jer bi onda napisala ozbiljnu izmjenu tog zakona, a ne „20-ak riječi“ kako je to učinio Most u svom zakonskom prijedlogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog Zakona o HGK

Saborska zastupnica i sveučilišna profesorica Marija Selak Raspudić bila je gošća N1 Studija uživo. Most je inicirao prijedlog Zakona o HGK, a predsjednik Sabora Gordan Jandroković prošlog ga petka nije uvrstio na glasanje.

“Naravno da je snaga nekakvog političkog lidera da prepozna kvalitetne prijedloge s koje god strane dolazi, a ovo djetinjasto ponašanje koje govori da sve može, ali ne može kad dolazi od strane oporbe. Imajući u vidu na koji se način premijer ponaša prema svim oporbenim prijedlozima, možda bi bilo najbolje da proglasi katastrofu u HGK pa će onda moći sa 100 postotnim iznosom iz državnog proračuna financirati njezina revitalizacija zauvijek”, smatra Selak Raspudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, izražava zadovoljstvo što je Mostov prijedlog ipak uspio, ali i upozorava na mogući problem. “Moram izraziti skepsu budući da se trideset godina po tom pitanju nije radilo ništa. Bojim se da se ta postepenost koja se najavljuje neće na kraju svesti na ništa”, govori.

Kazala je da Plenkovićeva reakcija pokazuje da su ozbiljna oporba i da ih se boji te da ga čine nervoznim. “Ova njegova pogubljena reakcija pokazuje da smo mi pogodili temu i pogodili način na koji trebamo govoriti o toj temi”, ističe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer na Vegeti

Visoki upravni sud ponišio je pojedine odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, a Selak Raspduić smatra kako se uloga povjerenstva sasvim marginalizira. “Treba znati kako premijer doživljava demokraciju. Mi već sad imamo situaciju da je premijer na Vegeti, ne znam hoćemo li uskoro u maniri diktatora imati i neki Plenkograd, a možda i Plenkovićevu štafetu. Ovdje je osnovno pitanje shvaćanje demokracije i to je razlog raspada njegove ljubavi s Mostom”, veli Selak Raspudić.

Kaže kako nije optimistična oko toga što će se događati s Povjerenstvom. “Čini se da će njegova uloga sve više biti marginalizirana. Taj jedini alat koji su oni imali, sada se uzima iz njihovih ruku, a ne vidim nikoga drugoga tko će to nasljediti”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo