Epizoda ekstremnijeg vremena? / Meteorologinja otkrila kakvu zimu možemo očekivati pa upozorila: 'Bojim se da naša djeca neće doživjeti povratak na staro'

Image
Foto: Ivana Ivanovic/PIXSELL

'Današnja djeca, barem u urbanim sredinama, ne znaju kako je živjeti u sredinama u kojima ima snijega. Jako se puno toga mijenja. Sezone već sada vidimo da se mijenjaju, vidimo produženje ljetne sezone. Nije isto kroz cijelu godinu', kazala je Dunja Mazzocco Drvar

7.11.2023.
13:46
Ivana Ivanovic/PIXSELL
VOYO logo

Meteorologinja Dunja Mazzocco Drvar, direktorica zaštite prirode u WWF-u, kazala je za N1 da se ne može za svaki ekstremni klimatski događaj reći u startu da je povezan s klimatskim promjenama, ali da za dio njih i može.

“Atmosfera je za jedan, dva stupnja toplija nego prije 100, 150 godina i to ukazuje da neke promjene imaju veze s klimatskim promjenama. Toplinski valovi… Neki od najtoplijih mjeseci su bili lipanj, srpanj, kolovoz, globalno i u Hrvatskoj”, kazala je meteorologinja za N1. Kaže i kako je ovo što se događa na moru već viđeno, ali nikada u ovom opsegu: “Nikad se nije dogodilo da se tri dana zaredom digne plima i poplavi rive kao prošli tjedan.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mazzocco Drvar kaže kako se s klimatskim promjenama možemo boriti umanjivanjem utjecaja i to ponajprije prestankom korištenja fosilnih goriva i emitiranjem stakleničkih plinova, a onda i prilagodbom – jer se nismo na vrijeme krenuli boriti s klimatskim promjenama.

O klimatskim promjenama

“Mi o klimatskim promjenama govorimo već desetljećima, a stalno imamo sumnju da se tu radi o ljudskom djelovanju. Ovo sve što se događa je štetno, ali i pozitivno jer se počela dizati svijest da je riječ o nečemu što dosad nismo imali i da se mora nešto napraviti”, kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njenim riječima, postoje deseci tisuća istraživanja koja se bave time postoje li klimatske promjene zaista i je li za njih odgovoran čovjek.

Image
CESTE SU POD VODOM /

Kaos duž obale zbog nevremena: Trajekti ne mogu u luku, labudovi šetaju poplavljenom rivom, a voda je ušla i u podrume

Image
CESTE SU POD VODOM /

Kaos duž obale zbog nevremena: Trajekti ne mogu u luku, labudovi šetaju poplavljenom rivom, a voda je ušla i u podrume

“Problem je sa znanošću jer je ona u svojoj suštini skeptična. Ona mora biti skeptična i onda kad komunicirate neka istraživanja, vi dajete neku razinu sumnje i onda se ona u javnosti tumačila kao ‘aha, ni oni nisu sigurni pa ćemo dignuti ruke i zrak i čekati dok se dogovore’. Sada postoje aplikacije koje mogu točno izračunati kako bi izgledao porast temperature u samo prirodnim uvjetima, a kako ako ukalkuliramo i ljudsku djelatnost. Jedini uzrok koji daje ovakve rezultate je rast stakleničkih plinova u atmosferi”, govori dodajući da je najveća stvar koja se mora napraviti da se prestanu spaljivati fosilna goriva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mazzocco Drvar navodi i kako postoje različiti scenariji, koji variraju od optimističnih do onih u kojima se ništa ne poduzima po ovom pitanju, ali da od potonjih sve više zemalja odustaje.

Tropska klima

Spominje i primjer Splita i navodi kako je u tom gradu zabilježeno 76 tropskih noći, a njihov će broj još i rasti i ona kaže kako bi se moglo dogoditi da cijela ljetna sezona bude obilježena tropskom klimom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Bojim se da naša djeca neće doživjeti povratak na staro. Nadam se da će doživjeti trenutak kad ćemo zaustaviti štetno djelovanje. Negdje tamo prema kraju stoljeća, možda ćemo moći doživjeti to da krenemo prema stanju koje smo mi u našem djetinjstvu poznavali kao normalu”, kaže.

Što se tiče promjena vezanih za granice godišnjih doba, ona kaže kako je situacija kakvu sada znamo postala novo normalno. Posljednji malo trajniji snijeg je bio 2007. ili 2008.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Za 30 godina neće nam trebati gumene čizme, nego brodice: Jesmo li ovog vikenda vidjeli budućnost Jadrana?

“Današnja djeca, barem u urbanim sredinama, ne znaju kako je živjeti u sredinama u kojima ima snijega. Jako se puno toga mijenja. Sezone već sada vidimo da se mijenjaju, vidimo produženje ljetne sezone. Nije isto kroz cijelu godinu. Kod nas je u perspektivi do sredine stoljeća, jasno da ćemo najveća zatopljenja osjećati upravo ljeti. Sljedeća sezona je zima, primjećujemo porast temperature. A onda dolaze proljeće i jesen kao sezone koje manje reagiraju. To znači da će nam se godina izjednačiti… To utječe i na pomake u vegetaciji”, objašnjava Mazzocco Drvar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona navodi i primjer vinove loze, kako se zrenje nekih sorti pomaknulo za 20-ak dana pa se onda pomiču i berbe. Jako je puno takvih primjera. “Ima sorti, nekih proljetnih koje su problematične. Voćke jako loše reagiraju na početak vegetacije i onda neki mraz u kasnom ožujku ili ranom travnju. Ekstremi će i dalje postojati, ekstremno ponašanje vremena u proljeće i dalje možemo očekivati”, kaže.

Kakva nas zima očekuje?

“Sad imamo taj famozni El Nino. Imali smo tri godine negativne faze, La Ninu. El Nino se događa u Pacifiku i ima određene oscilacije i utječe na ponašanje vremenskih uzoraka na cijeloj Zemlji. Znanstvenici su već predviđali da će s prvim El Ninom pojačati i sve ovo što znamo kao klimatske promjene jer on donosi nešto toplije vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I ova zima će vjerojatno biti toplija od prosjeka. Ali u nekom ćemo trenutku imati jednu ili dvije snažnije epizode s polarnim zahlađenjima koja nam znaju doći. Imali smo to prije, sa snijegom u Splitu, ledom u moru… Možemo očekivati toplu zimu u nekom srednjaku, ali pripremila bih se na, vjerojatno u kasnijoj zimi, pokoju epizodu s nekim ekstremnijim vremenom”, zaključuje.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo