Laka zarada ili ozbiljan biznis? / Iznajmljivačica podvukla crtu: 'Uništili su nas oni s garažama i podrumima. Zaradili smo 14.000 kn'

Image
Foto: Pixell

Druga strana unosnog iznajmljivanja smještaja u gradu pod Marjanom

10.9.2018.
7:48
Pixell
VOYO logo

Iznajmljivačica apartmana progovorila je o biznisu koji se smatra brzom i lakom zaradom, ali ona tvrdi da to baš i nije tako. 

"Ja sam mali iznajmljivač koji je lani krenuo u taj, za mene, neistraženi posao. Nije mi bio cilj brza zarada ni prevara nikoga u lancu usluge, već sam željela kćeri pomoći da vraća kredit. Nekretninu koju smo imali preuredili smo u apartman za dvije osobe, a s cijenama smo bili vrlo oprezni. Iznajmljivali smo ga u predsezoni za 60 eura, a u srpnju i kolovozu za 70 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tri ljetna mjeseca posredovanjem portala zaradili smo ukupno 2,6 tisuća eura. Ova godina nam je jednaka kao i lanjska, a naša zarada u tri ljetna mjeseca iznosi 1900 eura. Uništili su nas iznajmljivači koji podrume i garaže pretvaraju u takozvane apartmane i nude ih za 30 eura za noć jer rade na crno, mimo eVisitora, plaća im se na ruke, nema računa... A naš apartman je u gradu, s pogledom na more, vrhunski uređen, ocjene su nam 10. Ali, što nam to znači kad nas je uništio crni iznajmljivač od 30 eura kojega recenzije ne brinu", pojasnila je iznajmljivačica za Slobodnu Dalmaciju

Tvrdi kako se mediji nikada ne bave ulaganjem u nekretninu prije iznajmljivanja, nego olako zbrajaju nepostojeće cifre kako bi dokazali da se tu "obrću" milijuni. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo morali investirati u nekretninu koju smo imali, kupiti prikladan namještaj, opremu, posuđe, posteljinu za iznajmljivanje. Na te troškove nadovezuju se oni da se oglasite na platformama kojima se plaća provizija i PDV na nju. Svi smo se angažirali, sin je dočekivao goste, ja sam čistila i vodila knjige i račune, muž popravljao štetu iza gostiju, a kći vodila prijave u eVisitor. I na kraju sezone, ukupna zarada od najma nam je bila 2,6 tisuća eura", kaže iznajmljivačica.

Od tog iznosa su platili proviziju za oglašavanje 15 posto i još 25 posto PDV-a na tu proviziju, pa četiri rate poreznog paušala od 300 kuna po krevetu i tri rate paušala pristojbe od 300 kuna po krevetu. Svemu treba dodati, kaže, ogroman trošak struje jer klimatizacijski uređaj gosti ostave uključen i odu na cjelodnevni izlet. Pa trošak vode, toaletnog papira, pranja ručnika i posteljine, obnove uništenog posuđa...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U agencijama kažu kako je na tržište u Splitu stavljeno 70.000 novih kreveta i da se to moralo osjetiti. Dvokrevetni apartmani u Splitu su se iznajmljivali za 40 eura za noć u srcu sezone. No, mnogi su krenuli iznajmljivati, ali kredit za kupnju ne mogu vraćati od turističke zarade, pa prodaju stanove da bi vratili dug.

"Ne biste vjerovali koliko takvih klijenata imamo. Mogu vam navesti primjer jednog koji je kreditom od 60 tisuća eura kupio i uredio četverokrevetni apartman za iznajmljivanje, a rata kredita mu je 35 tisuća kuna godišnje. Nadao se da će to bez problema zaraditi i da će mu još nešto ostati za zimu. No, nije ispalo tako. Zarada od najma apartmana mu je šest tisuća eura (oko 44 tisuće kuna), pa kada od nje plati kredit, provizije i poreze agencijama, režije, paušale poreza i pristojbe, opremu, čišćenje, održavanje, lako je izračunati što mu ostane", rekao je jedan agent za nekretnine iz Zadra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo