'TO JE PITANJE NACIONALNE SIGURNOSTI' / Ekonomski analitičar: 'Šeiku Alketbiju nije interes dugoročni strateški razvoj Fortenove. On se time ne bavi'

Image
Foto: Pavao Bobinac/Net.hr

'Ako je lex Agrokor bio zakon o strateški važnoj kompaniji i ako je proizvodnja hrane strateška grana, onda ovo definitivno moramo smjestiti u kontekst nacionalne sigurnosti', smatra ekonomist Luka Brkić

3.11.2022.
22:15
Pavao Bobinac/Net.hr
VOYO logo

Prodaju udjela Sberbanke u Fortenova grupi šeiku Saifu Alketbiju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u Dnevniku HRT-a komentirao je ekonomski analitičar Luka Brkić. Kazao je da su Vlada i hrvatske obavještajne službe trebale nešto znati o toj prodaji .

Image
RUSI SE POVLAČE, STIŽU ARAPI /

Ruski Sberbank prodao svoj udio u Fortenovi iskusnom ulagaču: 'Ovime počinje razdoblje strateškog ulaganja'

Image
RUSI SE POVLAČE, STIŽU ARAPI /

Ruski Sberbank prodao svoj udio u Fortenovi iskusnom ulagaču: 'Ovime počinje razdoblje strateškog ulaganja'

'Da nema sankcija Rusiji, sve bi bilo lege artis'

''U ovom konkretnom slučaju, trebalo je znati Ministarstvo financija koje je taj nadzorni organ i u praćenju provođenja sankcija. Da nije riječ o sankcijama, o tom novom okviru priče uopće ne bi bilo. Privatna kompanija, u koju ulazi neki investitor, fondovi rizičnog kapitala, on želi napraviti to što želi. U tom smislu bi sve bilo izvedeno lege artis. Međutim, ako se samo prisjetimo da je lex Agrokor bio zakon o strateški važnoj kompaniji, ako je proizvodnja hrane strateška grana, ako je ekonomska sigurnost nacionalna sigurnost, ako to sve jest i još pridodamo da je kod ovakve vrste privatnog kapitala koji dolazi kratkoročno zbog zarade, tzv. portfolio investicija, i ne potiče održivi ekonomski rast, onda ovo definitivno moramo smjestiti u kontekst nacionalne sigurnosti'', rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brkić ističe da je priča kompleksna, i financijski i pravno.

''Odgovori nisu jednoznačni ako nemate sve relevantne informacije. U ovom trenutku ih očito nemamo. Međutim, sjedište kompanije je u Nizozemskoj i ona može izdati odobrenje umjesto Ministarstva financija. Samo je o tome trebao biti obaviješten i hrvatski nadzorni mehanizam'', rekao je Brkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ovakva investicija za Hrvatsku može biti problem'

Dodao je kako smatra da se to odobrenje ne može dati retroaktivno, osim ako nje po onoj da je "u politici sve moguće".

''Treba podsjetiti da je Hrvatska inzistirala na produljenju do 31. listopada i da ga je dobila, kao izuzetak, i indikativno je da je to provedeno baš 31. listopada - zadnji dan koji je taj okvir sankcija dozvoljavao'', kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje što zapravo zanima ulagača poput šeika Alketbija, Brkić kaže da u suštini postoje dvije vrste investicija.

''Portfolio investicije u koje ulaze i fondovi rizičnog kapitala, u njih se ulazi i mijenja vlasnička struktura kako bi je "raskomadao". Grubo je reći, ali definitivno ima kratkoročni interes. On vrlo brzo bježi ako dođe do nekih šokova i onda imate bijeg kapitala, odljev, a istovremeno gubite političku kontrolu. Druga vrsta investicije su direktne strane investicije koje su dugoročnog karaktera, dovode u zemlju kapital, inovaciju, tehnologiju, tržište, zapošljavaju radnu snagu, domaću, osposobljavaju je s novim vještinama, znanjima. Takve bi investicije po mom sudu trebale bez problema prelaziti međunarodne granice. Ovu, u ovom slučaju, prvu vrstu investicije po mom sudu ne bi trebalo raditi. Za zemlje kao što je Hrvatska to može predstavljati veliki problem i nemate alata da na to odgovorite'', rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Ni banke se očito ne bave poljoprivredom'

Komentirajući navodno Alketbijevo pismo Fortenovi u kojem on tvrdi da će ući u kompaniju, donositi strateške odluke te čak kompaniju izvesti na burzu, Brkić kaže da to može biti istinito. ali…

''S obzirom na to da se bavi poslom kojim se bavi, njemu dugoročno nije interes nikakav strateški razvoj te kompanije, jer se on tim poslom naprosto ne bavi. Na kraju krajeva i Sberbank je ušao u vlasničku strukturu jer nije mogao naplatiti svoja potraživanja od preko milijardu eura, ali već tada s najavom da će izaći. Banke se očito ne bave poljoprivrednom proizvodnjom', kazao je ekonomski analitičar Luka Brkić u Dnevniku HRT-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo