Djeca su im veći nacionalisti od roditelja

27.6.2011.
16:47
VOYO logo

Djeca zemalja bivše Jugoslavije uče potpuno različite verzije prošlosti koje uglavnom počivaju na "groznim stereotipima" o drugim etničkim skupinama, na koje se povjesničari neprestano žale, piše francuska agencija AFP povodom 20. obljetnice proglašenja nezavisnosti Hrvatske i Slovenije od Jugoslavije formirane pod Josipom Brozom Titom nakon Drugog svjetskog rata.

U ratovima koji su uslijedili nakon tih događaja poginulo je 130.000 ljudi, milijuni su raseljeni, no, navode u članku, povijesni udžbenici još uvijek se prepiru oko uzroka i ciljeva brutalnih sukoba u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prenose komentar srpske povjesničarke Dubravke Stojanović koja upozorava da su takvi udžbenici "sporogoruća vatra na kojoj se jako dugo i strpljivo kuha mržnja".

Petnaestogodišnjaci u Hrvatskoj uče da je vojna operacija "Oluja" kojom je završio rat bila oslobođenje "okupiranog teritorija (od strane Srba) što je pokazalo zavidnu sposobnost hrvatske vojske". Tek usputno spominju da je ta akcija također protjerala mnoge hrvatske Srbe "koji su se uplašili suočavanja s posljedicama zločina koje su počinili", citira AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srpski udžbenici djecu uče kako je rat u Hrvatskoj završio time što je "hrvatska vojska protjerala više od 220 tisuća Srba".

Isključivo patnja 'naših' i odgovornost 'njihovih'

Razgovarali su s profesorom Filozofskog fakulteta u Zagrebu Damirom Agičićem, koji smatra da u regiji nedostaje "multi-perspektivni pogled na nedavnu povijest".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dominantan broj autora današnjih udžbenika piše isključivo o patnjama njihovih nacija (etničkih grupa) i krivnji druge strane", kaže povjesničar Agičić.

Slično je i u Bosni i Hercegovini. Hrvatski udžbenici za početak rata uzimaju trenutak kada su "srpske snage započele agresiju na Bosnu". Djeca bosanskih Srba uče kako je "rat vođen između tri nacionalna neprijatelja: Muslimana, Srba i Hrvata".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analiza nevladine udruge Fond za otvoreno društvo pokazala je da sve tri etničke skupine u Bosni često koriste stereotipe kada opisuju druge dvije skupine:

"Prema tome, Bošnjaci (Muslimani) vide sebe kao utemeljiteljsku naciju Bosne, dok druge dvije skupine (Srbi i Hrvati) su prikazani kao oni koji pokušavaju razrušiti državu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ksenofobi, etno-centristi i nacionalisti

Studija je pokazala i kako "Srbi sebe vide kao stalne žrtve", dok se "Hrvati osjećaju diskriminiranim od drugih". Zaključuju kako povijesni udžbenici na taj način "sprječavaju proces integracije etničkih skupina kao što je ilustrirano u izjavama studenata da 'Bosna postoji samo na papiru'".

Povjesničarka Stojanović naglašava kako mlade generacije s takvim udžbenicima odrastaju uz "grozne stereotipe".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Konzervativniji su po pitanju prošlosti i svojih susjeda već 60-godišnjaci. Veći su ksenofobi, etno-centristi i nacionalisti od onih koji su vodili ratove devedesetih godina", upozorava ona.

Vezani članci:

arti-201004160904006 arti-201106020030006 arti-201106080727006 arti-201009220413006 arti-201008100408006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo