VISOK IZVOR IZ MORH-A / ‘Bomba u letjelici težila je do 120 kg, eksplodirala je pod zemljom. Da je udarila u asfalt, posljedice bi bile katastrofalne’

Image
Foto: Zeljko Hladika / Pixsell

Neimenovani dužnosnici MORH-a tvrde kako je bomba na sovjetskom dronu eksplodirala pod zemljom i tako spriječila pogubne posljedice

13.3.2022.
19:28
Zeljko Hladika / Pixsell
VOYO logo

Jutros je izvučen najveći dio bespilotne sovjetske vojne letjelice koja se u četvrtak navečer srušila u Zagrebu kod Studentskog doma Stjepan Radić. Ministar obrane, Mario Banožić, potvrdio je u nedjelju da su u krateru pronađeni tragovi eksploziva i dijelovi aviobombe te zaključio da nije riječ o izviđačkoj letjelici.

Iako istraga tek slijedi, HRT doznaje od neimenovanih visokih dužnosnika u Ministarstvu obrane da je pronađena bomba bila teška do 120 kilograma te da se eksplozija dogodila ispod zemlje. Da je dron pao na asfalt ili beton, posljedice bi bile pogubne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KONAČNO JE VANI /

Pogledajte izbliza vojno-izviđački dron srednjeg dometa 141 Strizh

Image
KONAČNO JE VANI /

Pogledajte izbliza vojno-izviđački dron srednjeg dometa 141 Strizh

Nakon dvodnevne pripreme letjelica je tijekom nedjelje izvučena iz kratera za svega dvadesetak minuta, nakon čega je otpremljena u vojarnu, gdje se nastavlja istraga. Ministar obrane Mario Banožić potvrdio je kako su još u subotu otkriveni tragovi eksploziva, a još nije utvrđeno ni otkuda je dron došao.

"Pri samom početku radova primijećeni su određeni elementi koji se dobivaju kroz iskapanje. Isto tako kroz promjenu boje, mirisa i tako dalje. Dečki su ovdje prisutni konstantno, sa svim analizama koje su radili, isto tako detekcija je pokazala da uz određene mirise, boje i promjene koje su se pojavljivale u zemlji su ukazivale da je bilo i nečeg takvog", rekao je Banožić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neriješeno pitanje

Pronađena je i crna kutija, čiji bi podaci u usporedbi s radarskim slikama hrvatske, mađarske i rumunjske zračne kontrole, trebali dati odgovore otkuda je dron poletio.

"Treba nastaviti s punom i neovisnom istragom svih elemenata kako bi se utvrdilo što je dovelo do ove neželjene situacije, odnosno ozbiljnog sigurnosnog incidenta. S jedne strane naše institucije i saveznici iz NATO saveza trebaju utvrditi tko je letio, zašto je letio, tko je uputio letjelicu, s kojim ciljem i kakvom opremom. Preklapanjem radarskih slika, analizom elektroničkih podataka koji se nalaze u sustavu treba doći do one točke odakle je ona krenula slobodnim pravcem prema RH. Naime, ja sam i dalje uvjeren da letjelici nije bio cilj niti namjera onoga tko je uputio letjelicu da se napadne Zagreb ili Hrvatska", rekao je Gordan Akrap s Instituta za istraživanje hibridnih sukoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaka se prijetnja mora shvatiti ozbiljno

Dodao je i da je ovo opomena za sve članice NATO-a uz granicu ratnog područja. Svaka prijetnja se mora shvatiti ozbiljno. Sljedećih dana će naši istražitelji detalno proučiti i okolni teren, a u srijedu će zbog pada drona u Zagrebu NATO održati izvanredni sastanak ministara obrane.

"Svi procesi koji se događaju u zračnom i kopnenom području Ukrajine i koji prelaze na teritorij saveznica trebaju izazvati njihovu punu pozornost. Ono što je Mađarska napravila kasnije u sljedeća dva slučaja u suradnji s Rumunjskom - dizati zrakoplovstvo, vizualno utvrditi i provjeriti o kakvoj se vrsti letjelice radi, jer nemojmo zaboraviti da to vojska zna, nažalost vi u zračnom prostoru vrlo često nailazite na objekte za koje ne možete utvrditi njihov stvarni identitet, ali to se provjerava vizualnim kontaktom", zaključio je Akrap.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo