Zastrašujuća Njemačka oduševila je nogometni svijet, a bolno otrežnjenje doživjela je Argentina u antologijskom četvrtfinalu afričkog SP-a.

3.7.2010.
20:21

Cape Town. Stadion Green Point. Sudac: Ravshan Irmatov (Uzbekistan). Strijelac: 0:1 - Muller (3), 0:2 - Klose (68), 0:3 - Friedrich (74), 0:4 - Klose (89). ARGENTINA (4-3-3): Romero - Heinze, Burdisso, Demichelis, Otamendi (Pastore, 70) - Di Maria (Aguero, 75), Mascherano, M. Rodriguez - Tevez, Messi, Higuain. NJEMAČKA (4-2-3-1): Neuer - Boatneng (Jansen, 72), Friedrich, Mertesacker, Lahm - Khedira (Kroos, 77), Schweinsteiger - Podolski, Ozil, Muller (Trochowski, 84) - Klose.arti-201006130254006Njemačka reprezentacija plasirala se po 12. put u polufinale Svjetskog prvenstva nakon što su u Cape Townu demolirali i osramotili Maradoninu Argentinu sa čak 4:0.

arti-201007030281006Nijemci su doslovce pregazili Argentince, otkrivši baš sve slabosti te selekcije koja u Cape Townu nije igrala kao momčad i nije stvorila gotovo nijednu priliku za zgoditak.

arti-201007030001006Tužni izbornik Maradona je jako pripomogao katastrofi potpuno zakasnivši s izmjenama, iako je od početnih minuta bilo jasno da njegova početna momčad, iako s Lionelom Messiem, koji prvenstvo napušta bez ijednog pogotka, nema ama baš nikakve šanse protiv mladog, rastrčanog i učinkovitog njemačkog stroja.

arti-201007010659006Debakl Gaučosa najavljen je već u 3. minuti kada je ubačaj iskosa najboljega igrača utakmice Bastiana Schweinsteigera, Tomas Müller pretvorio u vodstvo. Taj šokantan početak posve je demoralizirao Argentince koji su u prvom dijelu bile potpuno neopasni, s previše sebičnosti i sporosti u igri. Nijemci su se nakon pogotka ipak povukli, a jedni veliku šansu u prvom dijelu propustio je Miroslav Klose čiji je udarac nogomet u 24. minuti otišao iznad vrata.

arti-201007030051006U drugom dijelu Argentinci su počeli igrati presing, koji opet nije urodio prilikama, dok su Nijemci ozbiljno prijetili iz protunapada. Takva igra im se isplatila u 68. minuti kada se požrtvovni Mueller izborio za loptu i dodao Podolskom koji pronalazi Klosea za novi zgoditak. Maradona se tek tad odlučio na izmjenu zamijenivši iznimno slabog desnog braniča Otamendija.

arti-201007020191006U 74. minuti branič Arne Friedrich se upisao u strijelce nakon izvanrednog prodora Schweinsteigera, koji je prošao tri igrača i pravodobno dodao Friedrichu. Spektakularnu predstavu Nijemci su okrunili i četvrtim pogotkom minutu prije kraja, kada je Podolski pronašao samog Klosea koji u svojoj 100. utakmici za Elf postiže ukupno 14. zgoditak na prvenstvima, te ga samo jedan pogodak dijeli od rekordera Ronalda.

arti-201007030252006Njemačka se pretvorila u najugodnije iznenađenje prvenstva, postigli su po četiri pogotka Australcima, Englezima i sada Argentincima, a igraju uvjerljivo najbolji nogomet na prvenstvu. Hoće li to biti dovoljno za naslov, otkrit će polufinalna utakmica u kojoj Nijemci, bez supendiranoga Muellera, čekaju boljeg iz dvoboja Španjolska - Paragvaj.

ARGENTINA NJEMAČKA

Golovi: 0 - 4 Udarci na vrata: 20 - 18 Udarci u okvir: 7 - 6 Korneri: 5 - 4 Zaleđa: 5 - 0 Prekršaji: 20 - 14 Žuti kartoni: 2 - 1 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 54 - 46

Njemačka kancelarka Angela Merkel nije skrivala oduševljenje uvjerljivom njemačkom pobjedom protiv Argentine u četvrtfinalu World Cupa.

"Oduševljena sam, dečki su bili sjajni. Ova pobjeda je kao san. Imamo mladu i kvalitetnu momčad koja nije dala Argentincima disati," kazala je znalački njemačka kancelarka koja je utakmicu pratila iz lože stadiona Green Point.

U njezinom društvu bio je predsjednik Južne Afrike Jacob Zuma, te predsjednik Međunarodne nogometne federacije Sepp Blatter.

Utakmicu je s tribina je pratio i frontmen Rolling Stonesa, Mick Jagger, kao i hollywoodski glumci Leonardo di Caprio, te Charlize Theron koja je rođena u južnoafričkom gradu Benoni.

Zanimljivo, Jaggeru je to bila četvrta utakmica kojoj je prisustvovao na SP-u u Južnoj Africi. Bio je i na utakmici SAD - Gana (1:2), Engleska - Njemačka (1:4), Brazil - Nizozemska (1:2).