Nizozemska je nakon 32 godine ušla u svoje treće finale SP-a u povijesti i opet ima priliku osvojiti prvi naslov svjetskog prvaka.

7.7.2010.
0:36

Cape Town. Stadion Green Point. Sudac: Ravshan Irmatov (Uzbekistan). Strijelci: 0:1 - Van Bronckhorst (18), 1:1 - Forlan (41), 1:2 - Sneijder (70), 1:3 - Robben (73), 2:3 - M.Pereira (90+2).

URUGVAJ: Muslera - M. Pereira, Godin, Victorino, Caceres - Perez, Gargano, Arevalo Rios, A. Pereira (od 78. Abreu) - Cavani, Forlan (od 84. S. Fernandez).

NIZOZEMSKA: Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Bommel, De Zeeuw (od 46. Van der Vaart) - Robben (od 89. Elia), Sneijder, Kuyt - Van Persie.Nizozemci su nakon 1974. (poraz 2:1 od Zapadne Njemačke) i 1978. (poraz 3:2 od Argentine nakon produžetaka) pobjedom 3:2 nad Urugvajem treći put u svojih devet nastupa na svjetskim prvenstvima došli do finala.

Nizozemski duo Wesley Sneijder i Arjen Robben odveli su Tulipane i do šeste pobjede na prvenstvu i plasmana u finale gdje čekaju boljega iz dvoboja Španjolska - Njemačka.

Bilo je to odlično polufinale u kojem se Urugvaj, iako bez napadača Luisa Suareza i kapetana Diega Lugana, sjajno borio i do 70 minute bio više nego ravnopravan suparnik favoriziranim Nizozemcima.

arti-201007060743006Utakmica je započela dobrom šansom Dirka Kuyta u četvrtoj minuti, a u 18. je kapetan Giovanni van Bronckhorst postigao najljepši zgoditak dosadašnjeg dijela prvenstva. Primio je loptu iskosa i s 35 metara odaslao projektil koji je završio u samom gornjem kutu vrata Muslere.

Urugvajce to nije pokolebalo te je njihov najbolji igrač Diego Forlan izjednačio u 41. minuti nakon što je pucao s 25 metara i loptu poslao pod gredu kraj zatečenog Stekelenburga.

U drugom dijelu utakmica je bila posve ravnopravna. U 67. minuti je Stekelenburg obranio slobodan udarac Forlanu, a dvije minute kasnije Robben je promašio iskosa prazna vrata. U 70. minuti Nizozemcima se isplatio pritisak i to na vrlo sretan način. Sneijder je pucao s 16 metara, a lopta je na putu prema vratima okrznula čak dvojicu Urugvajaca i od vratnice se odbila u mrežu.

Samo dvije minute kasnije Kuyt je u kaznenom prostoru pronašao Robbena koji glavom cilja sami desni kut, a lopta je na putu prema mreži - kao i kod prethodna dva zgoditka - opet ušla od vratnice.

Pogodak Maximiliana Pereire u drugoj minuti sučeva dodatka donio je neočekivan pritisak u samnoj završnici, u kojoj su uslijedila čak četiri ubačaja pred vrata, tri pokušaja udarca, da bi konačno nakon dobre četiri minute dramatičnog produžetka i velike gužve u kaznenom prostoru uzbekistanski sudac odsvirao kraj.

S ishodom iz Cape Towna jedna europska reprezentacija će konačno, tek u 19. Svjetskom prvenstvu, uzeti svjetski naslov izvan Europe. Urugvaj je zadnji puta bio u finalu 1950., a nakon 60 godina čekanja, morat će se strpiti još četiri godine.

Udarci: 12 - 11 Udarci izvan okvira: 6 - 4 Udarci u okvir: 6 - 7 Korneri: 4 - 5 Zaleđa: 4 - 5 Prekršaji: 15 - 16 Žuti kartoni: 2 - 3 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 47 posto - 53 posto